Jornsuun sosiaalitoimisto yrittää pakottaa mut terveeksi työhakijaksi te-toimistoon vaikka minulla on monet lääkärinlausunnot että olen työkyvytön eikä minulla onnistu myöskään opiskelu!
Rikö tälläistä valvo kukaan?
jns sosiaalitoimisto
4
92
Vastaukset
- yx hulttio
Jos olet lääkärien mielestä noin sairas että et kykene töihin etkä opiskeluun lääkärin pitää kirjoittaa sinulle sairauslomaa. Saikulla voi olla vaikka et ole työ/opiskelu elämässä!
Käänny siis lääkäriesi puoleen - merkitty
minullahan on sairaloma joka on loppuelämäni kestävä on e ja b lausuntoo!
- verkkupetteri
Hae sitten sairauspäivärahaa ja jos oikeus on päättynyt, tulisi sinun hakea kuntoutustukea (määräaikainen eläke) tai työkyvyttömyyseläkettä.
Jos henkilö on sairaslomalla mutta sairaspäivärahaoikeus on päättynyt niin pitää hakea kuntoutustukea. Sikäli kun sitä ei myönnetä niin pitää ilmoittautua TE-toimistoon ns. vajaakuntoiseksi työnhakijaksi jolloin saa työmarkkinatukea mutta ei ole velvollisuutta osallistua mihinkään työllistämistoimenpiteisiin, eikä ottaa töitä vastaan, koska kuka nyt sairaan palkkaisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815