Huonosta koulutuksesta valittaminen/rahat takaisin

Käpy palaa

Suomi24:ssä kun on itseoppineita lakimiehiä ja muita asiantuntijoita, niin ajattelin kysäistä onko kenelläkään tietoa tai kokemusta seuraavanlaisesta ongelmasta:

Kyseessä on ammattioppilaitoksen järjestämä maksullinen aikuiskoulutus näyttötutkintoperiaatteella. Koulutukseen on sisältynyt muutamia lähipäiviä (lähinnä diipadaapaa, mutta muutama ihan asiallinenkin aihe), valinnaisiin aineisiin liittyvä lähiopetusviikko, itsenäistä opiskelua ja työssäoppimista.
Koulutukseen pääsyn edellytyksenä oli jonkinlainen kokemus, koulutus tai muuten kerätty tietotaito alalta. Kyseessä siis sisustusala ja oma kokemukseni oli kesätyöt tutun maalausfirmassa lähinnä ulkomaalauksia tehden.

Alkuun kaikki olivat intopiukeina ja motivoituneita, mutta koulutuksen edetessä ja tason laskiessa motivaatio ja into on laskenut nopeammin kuin lehmän häntä.

Lähiopetusviikko omassa aiheessani, pintakäsittelyissä, osoittautui pettymykseksi kaikkien ryhmäni jäsenten kohdalle. Osalla oli maalarintutkinto, osalla yhtä vähän kokemusta kuin minulla ja osalla ei minkäänlaista kokemusta. Tämän aiheen opettaja ei juurikaan opettanut, vain käski maalata tai tapetoida jonkun seinän, mutta siihen ohjeet käytännössä loppuivatkin. Laatoituksen opetus osoittautui täydeksi katastrofiksi, sillä itse tein työn lähinnä kokeneen koulukaverini ohjeilla opettajan ollessa jossain muualla. Lähiopetusviikon aikana kerroimme omalle opettajallemme epätoivostamme, koska emme olleet oppineet juuri mitään, ja vastaus oli, että eihän näitä täällä koulussa opitakaan vaan työharjoittelussa!

Noh, ei siinä vielä kaikki! Valmistumispäivä on pian ja viimeiset näytöt jäljellä olevista hommista vielä suorittamatta. Näyttöpäivä pitää ilmoittaa opettajalle 3vk ennen tapahtumaa, jotta hän voi hankkia tarvittavat arvioijat ja vahvistaa näyttökohteen sopivuuden. Opettajamme päätti kuitenkin pitää kahden viikon loman syyslomaviikon jälkeen, vain kuukausi ennen valmistumispäivää. Oletimme kaikki, että hänkin on täysillä tsemppaamassa meitä opiskelijoita loppurutistukseen ja viimeisiin näyttöihin, mutta toisin kävi. Itselläni on pallo täysin hukassa, koska näyttökohdetta ei vieläkään ole ja tässä vaiheessa näyttö olisi väkisinkin viimeisellä kouluviikolla. Opettaja on aiemminkin tuntunut ei-niin-kannustavalta ja kuittaa lähes kaiken kritiikin sillä, että me olemme aikuisopiskelijoita (ikähaitari 20-50) ja meidän pitäisi tietää nämä asiat. Itse taas oletin, että koulu pitää huolen, ettei valitse koulutukseen epäpäteviä vaan sisään päässeet ovat koulun mielestä tarvittavalla tasolla taidoissaan. En todellakaan voinut tietää, että koulu pistää kaiken oppimisen työharjoitteluiden piikkiin ja jos harjoittelupaikassa et pääsekään tekemään ja oppimaan jotain, se on täysin sinun vikasi.

Koulutus on maksanut 500e, jonka lisäksi tutkintomaksut 58e. Näiden lisäksi on ollut pakollisia, asiakkaalle maksullisia töitä. Esimerkkinä myymälätilan/näyteikkunan somistus ilman todellista tietotaitoa aiheesta, ja asiakkaan piti tästä maksaa. Opettaja vain voivottelee, että kyllä kai kaikki tietävät ettei mitään enää saa ilmaiseksi, jos joku ilmaisee erimielisyytensä toistaitoisten oppilaiden töillä rahastamisella.

Käpy on palanut moneen otteeseen enkä voi olla kiroamatta sitä, miten paljon paremmassa rahatilanteessa ja elämäntilanteessa voisin olla, jos en olisi koko koulutuksesta kuullut vaan olisin ollut tämänkin ajan töissä.
Onko kenelläkään siis tietoa, voiko tälläisesta kalliin leikkikoulun koulutuksen huonosta laadusta valittaa muualle kuin opettajalle, joka ei ota kritiikkiä kovinkaan rakentavasti? Tällä hetkellä näyttää hyvin vahvasti siltä, etten ehdi suorittaa viimeistä näyttöä ennen valmistumispäivää ja jos työnhakuni tuottaa tulosta, tämä roska saa minun puolestani jäädä kyllä kakkoseksi.

Kiitos jos jaksoit lukea ja vielä vastatakin jotain, tarkentavia kysymyksiä saa esittää!

T. Epätoivoinen opiskelija

0

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        302
        4893
      2. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

        Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
        Maailman menoa
        94
        3166
      3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        138
        3109
      4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        34
        1601
      5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        236
        1309
      6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1229
      7. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

        Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
        Ikävä
        80
        1108
      8. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

        Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
        Maailman menoa
        22
        1086
      9. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

        Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
        Maailman menoa
        323
        1060
      10. Paskalaista valokuitulakiin

        Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
        Maailman menoa
        62
        1060
      Aihe