Olen tähän asti käyttänyt vain IE:n selainta mutta nyt latasin koneelleni Operan ja Mozilla FireFox-selaimet. Latasin nuo molemmat kun yksi kaveri kehui kovasti Operaa ja toinen oli ehdottomasti Mozilla FireFoxin kannalla.
Nyt kysyisin, että mitä eroja noiden selaimien välillä on sekä kumpi on mielestäsi parempi ja miksi?
Molempia olen nyt vähän käyttänyt ja en osaa itse tällä kokemuksella ottaa kantaa paremmuuteen.
Nyt kysyisin, että mitä eroja noiden selaimien välillä on sekä kumpi on mielestäsi parempi ja miksi?
Molempia olen nyt vähän käyttänyt ja en osaa itse tällä kokemuksella ottaa kantaa paremmuuteen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta eiköhän kyseessä ole lähinnä makukysymys. Käytä molempia niin huomaat jonakin päivänä että käytät toista mieluummin. Se on sit sulle parempi.
tuon nyt tiesin itsekkin... mistä teitä sikiää...
Kysyin tätä siksi, että minulla ei tahdo olla aikaa puljata "turhanpäiten" näiden kanssa ja, että voisin tehdä valintani muiden mielipiteiden pohjalta. Sen minkä valitsen niin tyydyn siihen ja opettelen sen sitten vähän syvällisemmin, joka tapauksessa se on parempi kuin IE.
"mistä teitä sikiää..."
Ihan sieltä mistä teikäläisiäkin.
Itse olen Operan kannalla mutta miten voin tietää tykkäätkö sinä siitä ? Molemmat ovat hyviä ja on tosiaankin makuasia kumpaa käyttää.
Omaan ratkaisuuni olen päätynyt nimenomaan kokeilemalla ja mielestäni se on ainoa keino päästä lopputulokseen jossa ei tarvitse katua tai syytellä ketään.
FireFox avoimen lähdekoodin ohjelmana on ollut selainvalintani jo Phoenix:sta lähtien. Se on vastannut täysin selainvaatimuksiani.
Operan olen pariin kertaan asentanut, mutta ... Minun moraalillani se pitäisi ostaa, jos sitä aikoisin käyttää.
Kyllä molemmat. Olen kyllä näköjään siirtynyt tuohon Operaan koska siinä eivät ominaisuudet lopu kesken.
Opera on mielestäni monipuolisempi kuin Firefox ja se siinä kai miellyttää, siis siitä löytyy kaikki mitä tällä hetkellä voi selaimista löytyä.
Mutta jos tulet vähemmälläkin toimeen tämä ei siis tarkoita missään nimessä huonommalla niin ehkä sitten se Firefox. Kysymys on todella vaikea kun täytyisi nimetä kahdesta huippuluokan tuotteesta parempi.Olen melko varma että niin viisasta ei löydy joka voi asettaa nämä kaksi suoraan paremmuusjärjestykseen
Sanomattakin on selvää että tässä kohtaa ei enää voida puhua IE selaimesta se on niin kaukana näistä kahdesta
Itselläni ollut käytössä IE (ei enää koskaan!) ja sen jälkeen käytin mozilla firefox (hyvä selain!) ja nyt on opera joka on loistava!
Näistä kolmesta on operasta helpoin tehdä "oman näköisin" ja käyttäjän tarpeita vastaava selain.
En tosin edes vaadi selaimelta paljon ja käyttöni on minimalistista verrattuna siihen mihin kaikkeen opera antaa mahdollisuuksia.
Kai arvasit jo että suosittelen Operaa! =)