Uusi netti

Mulla on nyt vuoden ollut halpa ja huono mokkula nettinä ja nyt kun sopimus on päättymässä haluisin uuden mutta en tiiä minkä. Ei ihan hirveesti rahaa oo joten ehkä maksimi 20e/kk, saisko sillä jotain hyvää? Nii mikä niistä saunalahdesta ja dnasta on paras? Asun espoossa (jos jotain väliä), netti tulee 1-2 henkilön pelailukäyttöön nii ei tarvi mitään 100 megasta yms.

Nii mitä suosituksii teillä olisi?
8153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suosittelen Elisan ADSL yhteyttä. On toiminut luotettavasti ja nopeus on pysynyt vakaana.

Äänestä

Niin siis VDSL2 yhteyttä tietenkin, mikäli saatavilla. Kaupungista kuitenkin kyse. Vanhentunutta ADSL:ää turha miettiä kun valokuidut on vedetty viittä vaille joka paikkaan.

Kattele eri palveluntarjoajien nettisivuilta saatavuuskyselyillä mitä siihen osoitteeseen saa.

Äänestä

DNA mokkula, jos mokkulaa aattelet, siinä ei tarvitse juuri säätää ja on yleensä vakaa yhteys. DNA:lta saat 10 megan 4G liittymän nattaamattomana halvemmalla kuin Saunalahen 3G liittymän ja ei yleensä tarvitse DNA:ta juuri säätää. Toki Saunalahdella on hieman paremmat ulkomaan yhteydet ja se on tarkoitettu henkilöille jotka osaa säätää.

Kiinteä toki on aina parempi, mutta taitaa olla työläs tuolla hinnalla kiinteää saada, ellet saa esimerkiksi taloyhtiön laajakaistaa.

Äänestä

DNA ei ole niin hyvä kuuluvuus kuin Saunalahdella. Lisäksi se ei panosta verkkoihinsa niin nopeasti kuin Elisa. Tämä näkyi 4G tulno alkuaikoina ja sen jälkeenkin mm kuuluvuudessa.

Äänestä
  • Ehkä siellä jossain, kysyjä asuu Espoossa!

    Äänestä

  • Dna kuuluvuus on elisaa ja Saunalahtea paljon kattavampi.

    Äänestä

Jos asut Espoon Asunnot Oy:n kämpässä niin siinä on jo valmiina nettiyhteys vuokraan kuuluvana. Riippuu muutenkin missäpäin Espoota asut, jossain ei missään nimessä Saunalahtea vaan Soneraa ja päinvastoin jos Adsl:ään joudut tyytymään. Kaapelinetti tulee siltä joka ne kuidutkin on sinne vetänyt ellei jostain syystä vuokraa kuituyhteyttä.

Äänestä

Suosittelen mitä tahansa prepaid-liittymää, paitsi DNA:ta, koska se on yhtä huijausta. Ensin antaa reippaasti nopeutta, mutta jo muutaman gigatavun jälkeen hidastaa lähes nollaan, niin että selaimetkin ilmoittavat yhteydenotto vaikeuksista!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


1234521 kirjoitti:

Mulla on nyt vuoden ollut halpa ja huono mokkula nettinä ja nyt kun sopimus on päättymässä haluisin uuden mutta en tiiä minkä. Ei ihan hirveesti rahaa oo joten ehkä maksimi 20e/kk, saisko sillä jotain hyvää? Nii mikä niistä saunalahdesta ja dnasta on paras? Asun espoossa (jos jotain väliä), netti tulee 1-2 henkilön pelailukäyttöön nii ei tarvi mitään 100 megasta yms.

Nii mitä suosituksii teillä olisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu