Meidän perhe ♥

Saana.

Tässä ovat kaikki minun lapseni :) :


Maria Anette, s.28.9.1995. Sain 30-vuotiaana.

Miia Anniina, s.29.10.1997. Sain 32-vuotiaana.

Milla Aurora, s.14.12.2000. Sain 35-vuotiaana.

Mikael Eelis, s.23.1.2002. Sain 37-vuotiaana.

Matias Eemeli, s.27.5.2005. Sain 40-vuotiaana.

Mikko Elias, s.7.1.2009. Sain 44-vuotiaana.


Minä äiti, Saana, olen syntynyt 14.8.1965 ja mieheni, lasten isä, Arto, syntynyt 20.10.1965.

Ja jotkut lasten saanti iät on pyöristettyjä siihen mitä olen sinä vuonna täyttänyt, vaikka lasten syntyessä en ole vielä ollut sen ikäinen. :-)

Kaikki lapset ovat onnekseni myös terveitä ja miksi tein tämän alotuksen, niin halusin huvikseni vaan kertoa millainen perhe meillä on.

Ja miten elämme, niin minä työskentelen sairaanhoitajana ja mies on sähköasentaja niin voitte vähän miettiä sitten niiden palkkojen perusteella. :) Mutta asumme maalla, oma rakentamamme kaksikerroksinen omakotitalo meillä on, koira ja kaksi autoa. Ja uskonnoltamme olemme tavallisia evankelisluterilaisia, emme siis mitään lestadiolaisia, tahdoimme vaan muuten suuren perheen. ♥

Ja jos joku pitää tätä provona, niin ei tarvitse uskoa.

8

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saana.

      Ps. Enempää meille ei ole lapsia tulossa, koska 45-vuotiaana ja yli en olisi tahtonut enää raskaana olla. Meillä raja oli tuossa 44-vuodessa, että sillon saadaan viimeinen lapsi jos se on tullakseen ja 30-vuotiaana kun alotettiin lasten saaminen, niin päätettiin myös että tasaista tahtia sitten lisäännytään tuonne 44-vuotiaaksi asti ja nuo iät milloin olemme saaneet lapsemme, on ollut juurikin meille se tasaisin tahti.

      • Ei oo totta

        Varmasti ihan mukava perhe teillä, jos avauksesi on totta. Paitsi, että vaihtaisin koiran kissaan, niin kaikki olisi oikein bueno!


      • pacchaa

        Halusit vaan tulla tiedottamaan että sairaanhoitajan palkka on pieni. Haistahan pee. Ketkä muut valittavat palkastaan noin paljon kuin teidän ammattiryhmä. Toiset tekee todella fyysisesti raskasta työtä huonolla palkalla, ei auta väsymystä valittaa.

        Ihan turha vedota siihen että ihmisen henki on kyseessä. Niin on monissa muissakin ammateissa. Jos toheloi voi saada niitä hengen menetyksiä yhdessä hetkessä kymmeniä.

        Lisää liksaa niin työmäärä vähenee. Niinkö. Sekö auttaa että ihmisiltä ei lähde henki. Kun istutte siellä toimistossa juoruten, vanhukset odottaa kuivin suin vettä jota ei tule, on niin kiire.

        Teillä on ihan tarpeeksi suuri palkka verrattuna muihin. Korkeasti koulutetut yliopistosta valmistuneet saavat vähemmän.

        Lääkärit ne hoidot määrää ja vastaa siitä ihmisen hengestä. Älkää toheloiko työssänne kun ette viitsi kunnolla tehdä.

        Tuskin niin hölmö olet että alat penskojes, miehesi ja itsesi syntymäaikoja tänne esille tuomaan. Tärkein pointtisi oli hoitjien huonot palkat.


    • nti marrasq

      Millä oikeudella annat lapsistasi tietoja täällä? Nimet ja syntymäajat? Mieti nyt vähän itsekin...aikuinen ihminen. Sun pitäis pystyä ohjaamaan lapsiasi nettikäytöksessä ja oma etiikkas on tällä tasolla. Häpeä.

      • hurjiamonenlaisia

        Kunhan kirjoittelee. Haaveita saa olla mutta ei aina toteudu. Kukaan hurja ei omien lastensa nimiä ja syntymäaikoja tänne laita. Niinkuin ei omaansa ja miehen nimiä.

        Eiköhän ole se että pitäisi alkaa voivottelemaan että herraisä miten te tulette toimeen niin pienillä palkoilla.

        Tosiasia jo noilla palkoilla elättää tuon perheen ihan hyvin ja vielä jää paljon ylikin.


      • niukinnaukin
        hurjiamonenlaisia kirjoitti:

        Kunhan kirjoittelee. Haaveita saa olla mutta ei aina toteudu. Kukaan hurja ei omien lastensa nimiä ja syntymäaikoja tänne laita. Niinkuin ei omaansa ja miehen nimiä.

        Eiköhän ole se että pitäisi alkaa voivottelemaan että herraisä miten te tulette toimeen niin pienillä palkoilla.

        Tosiasia jo noilla palkoilla elättää tuon perheen ihan hyvin ja vielä jää paljon ylikin.

        Aivan. Sähköasentajathan voivat yltää vaikka minkälaisiin tuloihin työpaikasta ja tehtävistä riippuen. Myöskään sairaanhoitajien palkat eivät lisineen ole ollenkaan niin pienet. Päälle 3000/kk helpostikin, jos on hallinnollisia tehtäviä toimenkuvassa.


      • aavenain
        niukinnaukin kirjoitti:

        Aivan. Sähköasentajathan voivat yltää vaikka minkälaisiin tuloihin työpaikasta ja tehtävistä riippuen. Myöskään sairaanhoitajien palkat eivät lisineen ole ollenkaan niin pienet. Päälle 3000/kk helpostikin, jos on hallinnollisia tehtäviä toimenkuvassa.

        Siis ihan helposti menee yli tuon 3000e. Lähihoitajatkin tienaa tuon 3000e lisineen. On vaan muotia puhua hoitajasädekehän palkasta ja työn raskaudesta.

        Suurinosa työpaikoista on raskaita. Ei siellä jouda taukoja pitämään. Mutta makaamallahan se työstä nykyään pitäisi palkka maksaa. Ainakin, kunnan ja valtion duuneissa.

        Haaveperhe, haavenimet, haavemies, Aavenainen....


    • epäuskoinen

      Taitaa olla puppua tämäkin aloitus! Enpä usko, että joku tulisi omalla nimellään tänne luettelemaan perheensä jäseniään!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe