Koska seuraava lapsi kuolee?

Lasten puolesta

Jos vuosia vanhemmat ovat puhuneet siitä, miten älyttömään tilanteeseen lasten asiat on Suomessa ajettu. Lapsille suunnattuja peruspalveluja on romutettu ja ne on siirretty ls:n hoidettavaksi, jonne ei silti ole annettu resursseja niiden hoitamiseksi.

Oikeistovetoisille kunnille huostaanottoja ehkäisevät palvelut ovat surkeita sosiaalietuuksia, joita ei tarvita ja näin on jo vuosia oltu tilanteessa, jossa rahaa investoidaan vain huostaanottoihin. Ja kansalaisia lietsotaan lisää ja lisää tekemään ls-ilmoituksia ja viranomaisten olisi tutkittava joka ainut tehty ilmoitus mahdollisimman oikeudenmukaisella tavalla. Mahdoton yhtälö monessa mielessä, mutta se ei tunnu päättäjiä kiinnostavan.

Näin on jo kauan oltu tilanteessa, jossa
- ilmoituksen jälkeen perheen tilanteen kartoitus on usein niin ja näin, tehdään vähän huitaisemalla tai voidaan usein jättää tekemättä lähes kokonaan; perheeseen kohdistuvat päätökset voivat silti olla hyvinkin rajuja
- edes lukemattomiin ilmoituksiin ei reagoida
- edellinen johtaa siihen, että lapsi voi jäädä vuosiksi huonoon kotiin tai huonoon sijaispaikkaan, eivätkä viranomaiset puutu tilanteeseen mitenkään

Näistä puhuneet ovat siis olleet vanhempia, joiden puheita on oikeus pilkata ja ivata miten tahansa, ja jotkut näyttävät siihen olevan netissäkin suorastaan erikoistuneita.

Mutta nyt puhuvat samasta aiheesta myös viranomaiset:

7

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lasten puolesta

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288759566759.html

      Lastensuojelun virkamiehet HS:lle: ”On ajan kysymys, koska Suomessa kuolee seuraava lapsi”

      Työntekijöiden vähyys huolestuttaa lastensuojelun ammattilaisia. Helsingin Sanomien haastattelemat vantaalaistyöntekijät uskovat, että tätä menoa odotettavissa on lisää tragedioita.
      - On ajan kysymys, koska Suomessa kuolee seuraava lapsi turhaan. Lastensuojelu on pahemmassa kriisissä kuin kerrotaan, viisi vantaalaista lastensuojelun virkamiestä kertoo lehdelle.

      Nimettömänä pysyvien työntekijöiden mukaan yhdellä henkilöllä on Vantaalla vastuullaan noin 90 lasta vuodessa. Jos jokainen lapsi haluttaisiin tavata edes kerran kuukaudessa, siihen kuluisi puolet työajasta, haastateltavat sanovat.

      Lisäksi hoidettavana on muun muassa sijoittamistapauksia ja lastensuojelutarpeen selvityksiä.

      - Pelkäämme jäädä lomalle tai edes mennä hammaslääkäriin. Sijaisia ei palkata, ja lomaltapaluun jälkeen sähköposti on täynnä. Viesteistä ensimmäisen voi olla kirjoittanut epätoivoinen ihminen, jota ei ole autettu, kun olemme olleet poissa, työntekijät kertovat HS:lle.

      - Yllytämme asiakkaita tekemään valituksia meistä itsestämme, jos edes se auttaisi.

      Haastateltujen mukaan tilanne on samanlainen koko Suomessa. Ratkaisuiksi he ehdottavat työntekijöiden lisäämistä ja panostamista peruspalveluihin, kuten perhetyöhön ja mielenterveyspalveluihin.
      IS

      • Lasten puolesta

        Kiinnittäkää huomio erityisesti esim. tähän:

        "Lastensuojelu on pahemmassa kriisissä kuin kerrotaan, viisi vantaalaista lastensuojelun virkamiestä kertoo lehdelle."

        Luulisi järjen valon syttyvän jo siitäkin, että minkä ihmeen takia asioista ei puhuta?
        Totta kai asioissa on silloin yhteiskunnallisella tasolla paljonkin salattavaa, jos toimittajiakin vaiennetaan.

        Miksi toimittaja kielsi jo lähes parikymentä vuotta sitten mainitsemasta suorassa radiolähetyksessä termiä hoidollinen huostaanotto? Ei esim. niistä ole saanut puhua avoimesti sen jälkeenkään. Entä kaikki muut yhteiskunnan rikokset, joita lapsiin sallitaan kohdistua?


    • Ne tiedetään

      Tolkutonta tavallisten äitien vainoamistahan tuo lastensuojelu onkin ollut. Tehdyt lastensuojelupäätökset tulisi avata jo kansantaloudellisista syistä.

      Uutta rahaa ei pitäisi enempää ohjata lastensuojeluun, koska rehtiys puuttuu niiltä toimijoilta. Lastensuojelu ei ole tähänkään saakka pystynyt lapsia suojelemaan. Eiköhän tuhoaminen ole tutumpaa.

      Lastensuojelun jotkin toimijat saavat aina manipuloitua jotkin otollisessa tilanteessa olevat ihmiset uskomaan kuplaansa.

      Sossut on pääsääntöisesti rahan ahneita ja niiltä puuttuu empatiakyky kokonaan. Ne pystyvät empaattisuutta kuitenkin näyttelemään täydellisesti, siihen saakka kunnes ovat saaneet haluamansa.

      Mantransa eteen lastensuojelu mielistelee aina sen kenestä se katsoo hyötyvänsä. Pyytäen jopa valituksien tekemistä itsestään.

      Sossut on käärmeitä. Liukkaita ja kylmiä.

      • halooo

        Tavallisten äitien lapset eivät tarvitse lastensuojelua, joten tuskinpa on kysymys aivan tavallisista äideistä. Lisäksi sossut saavat kyllä kuukausipalkkaa, mikä ei ole kovin suuri koulutukseen nähden. Eivät siis kovin rahan ahneita voi olla... Kyllä ihmiset voivat olla sokeita omille virheilleen, kuten ilmeisesti edellinen sossujen haukkuja - sääli, että et ole pystynyt huolehtimaan jälkikasvustasi ilman viranomaisia.


    • Eri parit

      Toteat itsekin, ettei tavallisten äitien lapset tarvitse lastensuojelua. Sellaisten kimpussa lastensuojelu kuitenkin mieluiten sotkee.

      Tekstisi loppuosa kertonee lastensuojelun tarpeestasi. Teikäläiset jäävät avutta jota toiset eivät tarvitse.

      Lastensuojelun jalanjälki on tuhoavaa yhteiskuntaa.

      • Ohhoh!!

        Millaista näyttöä sinulla on siitä, että tavalliset perheet ovat eniten lastensuojelun asiakkaina?


      • Muutos on tultava
        Ohhoh!! kirjoitti:

        Millaista näyttöä sinulla on siitä, että tavalliset perheet ovat eniten lastensuojelun asiakkaina?

        Siitä sen tietää miten perhesurmia tapahtuu.

        Meno ei muutu, ellei lastensuojelun toiminta tavat muutu. Lisäresursseja sinne ei tarvita.

        Jokainen joka vähänkin on viitsinyt uutisia seurata on varmasti huomioinut, että lastensuojelun meininki on karannut käsistä.

        Rahan ja vallan himossaan lastensuojelu saattaa jopa uhriuttaa itsensä pyytämällä tekemään itsestään valituksen. Tai tuovat esiin suhtautumistaan kuin lastensuojelu olisi mielestään jotain huumorin kukkasta.

        Millä meriitillä täällä ohhottelet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3220
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1952
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1791
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1212
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe