Siis mulla. Kun tuli katseltua noita verotietoja ja tienistejä.
Ymmärrän että joku voi tienata rajusti jos se kehittää esim. uuden lääkkeen johonkin tautiin, tai että keksii uuden tavan tuottaa edullista energiaa. Mutta en ymmärrä että joku voi saada jopa satoja miljoonia siitä että kehittää piirretyn olion joka hyppää tietsikan ruudulla puusta toiseen ja kuuluu bling?
Vakuutan etten kadehdi vähääkään, mutta en kyllä sellaista osaa arvostaakkaan. Senkun hymähdän ja kieputan päätäni, siis sitä jossa varmaan vikaa. Tullu liikaa kieputeltua varmaan, i presume.
Ymmärrän että joku voi tienata rajusti jos se kehittää esim. uuden lääkkeen johonkin tautiin, tai että keksii uuden tavan tuottaa edullista energiaa. Mutta en ymmärrä että joku voi saada jopa satoja miljoonia siitä että kehittää piirretyn olion joka hyppää tietsikan ruudulla puusta toiseen ja kuuluu bling?
Vakuutan etten kadehdi vähääkään, mutta en kyllä sellaista osaa arvostaakkaan. Senkun hymähdän ja kieputan päätäni, siis sitä jossa varmaan vikaa. Tullu liikaa kieputeltua varmaan, i presume.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ensi vuonna voisivat lisätä listoihin veronmaksajan statuksen, onko sinkku vai varattu, mitat olisivat myös kivat, siis pituus ja paino.
Voihan sitä mietiä, miten joku on rikastunut keksimään tietämyskoneen, joilla loispummit voivat surfailla aikansa kuluksi internetin keksineitten ihmiset luoman ihmisten ansiosta höpisemässä hölmöjä toistensa kanssa. Tao ihmetellä, kuka vaurastunut telkkarin keksimisestä, tahi sitten siitä, että jotkut saa elantonsa tekemällä ohjelmia telkkariin ihmisten katsottavaksi. Tai se, että joku kutri heluna osaa lähinnä laulaa, mutta on saanut elnatonsa siitä, tahi joku mika waltari kirjoitteli kirjoja, joita ihmiset lukevat edelleen, tahi walt disney, joka vaan kehitteli sarjkuvahahmoja.
Sulla aivan älytön väheksyntä luovaa työtä kohtaan. Kaikista rajuinta duunia, missä ei tunteja lasketa ja vaatii erikoislahjakkuuksia. Kuitenkin, kaikki ihmiset tarvitsevat ja käyttävät päivittäin luovien ihmisten töitten tuloksia päivittäin. Eipä olisi huonekalujakaan, jos joku niitä ei olisi luonut. en tiedä, kuka keksinyt tuolin, mutta Alvar Aallon tuolin jokainen tietää, eikö se ois saanut tienata elantoaan sen luomisella?
Mua ihan oikeasti nyppii tollukat, jotka eivät tajua, että luovaduuni on vähintäänkin yhtä rankkaa, kuin paskan luominen. Rankempaakin. Suomen parhaita vientituotteita tällä hetkellä on tietokonepelit ja heavyrock. Ei ne itestään synny, niitten eteen tehty aivan älyttömästi töitä. Ka kuten kaiksessa pisneksessä, menestystuotteilla tapana poikia rahaa.
Mitä hittoa ketään haittaa, jos joku onnistuu luomaan ja toteuttamaan konseptin, mistä vieläpä saa rahaakin itselleen?
Laita netti kiinni, sulje telkkari ja radio, sulje puhelin ja katkaise sähköt, peru myös lehtitilauksesi. Ala sen jälkeen olemaan kateellinen niille, jotka tuottavat sisältöä elämääsi. Ja käy kävelemällä hakemassa soskusta rahaa nauriisiisi.
=DW=
oho, sun kannattais varmaan panna netti tai korkki kiinni
On se hyvä että edes sulla on pää kunnossa?
Miten kommentti liittyi aloitukseen ja sen aiheesen ?
=DW=
Miten kommentti liittyy aloitukseen ja sen aiheeseen ?
=DW=
Pienellä ponnistelulla se saattaa selvitä.
ehkä palstalaisten kannattaisi olla täysin vastaamatta näihin voimakkaasti provokatiivisiin toiseen kirjoittajaan kohdistuviin hyökkäyksiin, sillä emmehän me toivo tästä palstasta mitään kirjoittajiin kohdistuvaa vittuilupalstaa, emmehän
tuntuu siltä että naapurista poikkeaa tänne aina välillä näitä riidanhaastajia, ainakin itse pyrin tästä edes jättämään ne omaan arvoonsa (arvottomuuteensa)
en tarkoita tätä ohjeistukseksi muille, kerron vain oman näkökantani
Jos vähänkään ajattelisit aloitustasi ja sen halveksuvaa asennetta luovaa työtä kohtaaan, tai miettisit mitä kommentteja kirjoitat nettipalstoilla muita kirjoittajia kohtaan, ei pitäisi paljoa ponnisteluja vaatia, että selviäisit. Mutta mn äly tai taju ei kaikilla kaikkeen riitä, onhan se tietenkin hankalaa.
Edelleenin. Mitä kommenttisi liittyvät aloitukseen ja sen aiheeseen? Ole hyvä ja vastaa, nimittäin asia kiinnostaa minua, monia muitakin Mitä siis liittyy kirjoittajan päässä, kun menee epämäffit.äräisiin "henkilökohtaisuuksiin" aivan keskustelun aiheen ulkopuolelle ? Somea, ehkä, mutta jotain perusjuttuja somessakin on. Tks tärkeimmistä, keskustellaan asioista, ei asiasta keskusteltavien henkilöiden persoonista sinällään. Pieni veetuilu kuuluu ehdottomasti asiaan Mutta asiayhteyksissä, ei wittuiluna. Sä olet noobie ja häivyt jonnekin kaveripiirin twitteriin ajan oloon, kunhan opit alkeet netiketistä ja hokaat, että maapallona laajuisilla keskustelupalstoilla ei voi käyttäytyä kuin apina. Siihen menee aikansa. Mutta jos attidyyti ei muutu, sulla aika vähän porinakavereita keskustelupalstoilla.
Meneppä juomaan aamu offit.
=DW=
No kun eri sulle kerran näytä aukeavan muu kuin kruunukorkki, niin ei sitten.
Ootko tyhmä tjn? Lue avauksen otsikko ääliö!
Laita sellainen tärkätty kauluri :)))
Tuota niin... menikö se jotenkin niin että tyhmä ei ole se joka myy, vaan se joka ostaa. Niin että kumman vika se on että joku vetää rahaa kotiin jostain pelistä. Tekijän vai käyttäjän. Vai onko vikaa siinä että ihminen tarvitsee virikkeitä niin paljon että ostaa pelin. Että tavallinen elämä ei riitä virikkeeksi, vaan koko ajan pitää tapahtua jotain.
Mutta mä ymmärrän kyllä pointtisi. Ei tunnu ihan rehelliseltä työltä tuo "kulttuurin" parissa tehty. Silti, siellä ne rahat tuntuu pyörivän.
Ei siinä mun mielestä ole mitään vikaa että pelillä saa rahaa. Sehän on ihan vanha juttu että on epämoraalista antaa dorkien pitää rahansa.Noi mittasuhteet vaan on niin huimia että menee överiksi omissa ajatuksissa ;)
pelejä en pelaa, joten minun euroillani ei pelifirmat juhli, enkä myöskään ole langennut ostamaan näitä oheistuotteita joissa näyttää olevan riistohinnat.
täällä meidän kylällä puhallettiin hyvinkin luovasti aika iso kulttuurikassa. Pieni sisäpiiri sai nautintonsa, tavikset jäivät nuolemaan näppejään. Joskus menee niin taiteelliseksi ettei tämän taviksen ymmärrys riitä.
En minäköön pelaa pelejä.
Mutta muutaman pelin olen pelannut, ihan mielenkiinnosta asiaa kohtaan. Leisure suit Larry oli hittiä -80 luvulla. Mä sain pelattua sen läpi. Aikajanana siinä meni kolme vuotta. Siis välillä pähkäilin ja ihmettelin sitä päivä tolkulla, välillä se oli kuukausia, eten kattonutkaan. Mutta siinä piti oikeasti miettiä asioita. Ikäänkuin dekkarin ratkaisu. Hankalaa oli, se oli tekstipohjainen, joka ikinen komento piti olla täsmälleen oikeasti kirjoitettu. Ja se muuten oli eritttäin haiska. Jokaimem Larryn nähnyt virnisti muuten äsken.Dos-peli, erittäin haastava. Joku senkin oli tehnyt ja saanut palkkansa.
Ja toinen oli yks strategipeli.Age of empires. Kävin sen läpi lyhyemmässä ajassa. Idea simppeli. Pieni perhe keskellä viidakkoa. Sitten alkaa toiminta. Tulee luonnonmullistuksiakin, taistelua petoeläinten kanssa. kylää rakennetaan, sotia naapurimaitten kanssa jne. Lisätään viljelyksiä, päälku lisääntyy, valta kassvaa, saadaan lisää tilaa lisääntyä entistä tehokkaammin, mitä enenpi omaa jengiä, sen paremmin menee Ka mikä oli lopputulosko? Noh, maapallo oli vallattu, kaikki toiminta loppui, ei ollut enää mitä tehdä. Ei ollut ketään ketä vastaan taistella. ei vihollisia, ketä tuhota. Oli vain kaju maa, täynnä tarpeettomia ihmisiä-
Mä harvoin käytän tätä peliä esimerkkinä. Mun mielestä jokaisen ihmisen pitäisi pelata se peli, tulee niinkuon perspektiiviä ihmisen alämään, tekoihin, suuriin vaijukutuksiin maapallolla, filosofaan, moraaliin, ihan vaikka mihin.¨¨¨
Mutta noihan oli baan niitä leikkipelejä, joissa hypitään paikasta toiseen ruudulla ja kuuluu hassunkuuloisia ääniä :DDD
Jonkin supershellin pilkkaminen on typerää. Kundit vääntänee ikä´nsä rankkaa duunia ja saaneet pystyyn loistaan entertaimet busineksen. Jos ne sen myy ja vaurastuu, mitä pahaa siinä on ? Jos joku kaivaa renkinä lapiolla ojaa saman aikaa, eikä rikasu, sehän on sen lapiomiehen ongelma, ei niitten, jotka tehneet joitain, missä on sitten leejempaakin merkitystä, glogaalisti, ei pelkästän siinä, että vesi vitaa. Hitto, jotenkin se vesi virtais ilan sitä lapiomiesäkin.
Mutta mä en voi sietää luovien alojen duunareitten vähättelyä ja aliarvioimista. Kun tollasen aloituksen lukee, kuin tämä. Mun eka ajatus on, että työntäköön kirjoittaja taulutelkkarin percesilmäänsä, mieluiten poikittain.
=DW=
"vaka vanha" ihmettelee aiheesta, jos ajatellaan asiaa hieman abstraktimmalla tasolla. Rahatalous on edennyt vaiheeseen, jossa mikä tahansa tapa tienata rahansa on OK, kunhan se on tapahtunut laillisesti. Suomalaistenkin kansallinen eetos on muuttunut siihen suuntaan, että rahan/omaisuuden määrä korvaa rahan/omaisuuden laadun.
Se jako, mikä meilläkin joskus vallitsi ns. kunniallisten/arvostettujen ja muiden ammattien välillä on jo hyvän aikaa sitten liudentunut pois. Sen tapaista moraaliajattelua harrastetaan nykyisin enää lähinnä uskonnollisissa piireissä ja joissakin marginaalisissa vaihtoehtoryhmissä. Se on sinänsä harmi, sillä voisi kuvitella, että Suomelle tekisi hyvää herätellä yhteiskunnallista keskustelua yhteishyödyllisen ja muun tekemisen välisestä suhteesta varsinkin näinä aikoina, kun näyttää siltä, että perinteinen ansiotyö vähenee vähenemistään, lopullisesti.
Mikä on se suunnitelma B, jolla pääsemme ongelman yli vakaampiin oloihin? Poliitikoista ei tunnu sellaiseen keskusteluun olevan, eivätkä Himasen tapaisetkaan ole siihen kyenneet, kun ovat ajattelussaan oman individualisminsa piilovankeja.
Perussuomalaisilla olisi "tuhannen taalan paikka" lyödä pöytään ehdotus kansakunnan uudeksi eetokseksi nyt kun vasemmistopuolueetkaan eivät sitä halua tehdä. Sen sijaan Persut keskittyvät pitämään ääntä asioissa (EU ja maahanmuutto), jotka alkaisivat ohjautua joka tapauksessa automaattisesti oikeaan suuntaan, jos yhteiskunnan uusi arvopohja olisi tarpeeksi laaja.
Perussuomalaiset ei ole puolueena ehkä vieläkään tajunnut, mistä sen jytkyn tuottaneessa joukkoliikkeessä on alitajuisella tasolla kysymys: rahataloudessa hieman heikommin pärjäävien halusta neuvotella yhteiskuntasopimus uusiksi nimenomaan arvopohjaisesti. Jonkun pitäisi se heille kertoa. Sitä odotellessa koetetaan totutella pois siitä valheesta, että suomalaisen yhteiskunnan työnjako, ammatit ja palkkarakenteet ovat jo nykyisellään oikeudenmukaisesti asettuneet lopulliseen muotoonsa. Eivät ole.