Pieni galluppi pelaamisesta.
1. Pelaatteko videopelejä PC:llä, konsoleilla tai mobiililaitteilla?
2. Mikä on pääsäännöllisin pelilaitteenne?
3. Kuinka usein pelaat?
4. Mikä on sukupuolesi ja ikäsi?
5. Mikä on viimeisin pelisi?
6. Epäiletkö, että pelaamisesi vaikuttaa arvoosi parisuhdemarkkinoilla?
Omat vastaukseni:
1. Kyllä
2. PC, mutta silloin tällöin pelaan myös PS3:lla
3. Se tulee vähän kausittain. Joskus saatan olla pelaamatta vuodenkin, mutta sitten saattaa ilmestyä joku kiinnostava peli jota pelaan joka päivä monta tuntia. Viime aikoina en ole pelannut mitään.
4. 28 ja mies
5. The Binding of Isaac Wrath of the Lamb... erittäin koukuttava
6. Ainakin nuorempana tuntui, että tytöt halveksivat kaikkia pelaajia, mutta nykyaikana se tuntuu olevan normaalimpaa. Monet naispuoliset ystäväni pelaavat ja pelaaminen ei ole koskaan vaikuttanut suhteisiini.
Pelaatteko videopelejä?
32
246
Vastaukset
- Pelimiehiä
1. Kyllä, sir.
2. PC
3. Joskus kuukausien taukoja, sitten kun alkaa pelaamaan, niin menee helposti aikaa tunteja päivässä siihen ennen kuin pääsen pelin läpi, jolloin voi taas jättää pelaamisen tauolle. Se on aika reuntouttavaa ja koukuttavaa eskapismia.
4. M33
5. Viimeksi pelasin läpi Dishonoredin ja aloitin juuri pelaamaan Dragon Age: Originsia.
6. EVVK. - Drunksoul
1. Juup
2.PC
3.Vkloppuisin, arkena muutamia tunteja.
4.M 30
5.Alien Isolation
6.Jaa'a - M28.
1. Pelaatteko videopelejä PC:llä, konsoleilla tai mobiililaitteilla?
PC
2. Mikä on pääsäännöllisin pelilaitteenne?
PC
3. Kuinka usein pelaat?
Pari kertaa viikossa
4. Mikä on sukupuolesi ja ikäsi?
M28
5. Mikä on viimeisin pelisi?
Half life 2
6. Epäiletkö, että pelaamisesi vaikuttaa arvoosi parisuhdemarkkinoilla?
En - piiloalfa
1. Pelaatteko videopelejä PC:llä, konsoleilla tai mobiililaitteilla?
PC, Nintendo DS
2. Mikä on pääsäännöllisin pelilaitteenne?
PC
3. Kuinka usein pelaat?
Lähes päivittäin.
4. Mikä on sukupuolesi ja ikäsi?
Mies, 33
5. Mikä on viimeisin pelisi?
Hearthstone
6. Epäiletkö, että pelaamisesi vaikuttaa arvoosi parisuhdemarkkinoilla?
Vaikuttaa varmastikin, mutta koska en ole aikeissa pariutua sellaisen kanssa, joka ei hyväksy pelaamista, niin asialla ei ole mitään merkitystä. 1. Pelaatteko videopelejä PC:llä, konsoleilla tai mobiililaitteilla?
Pelaan
2. Mikä on pääsäännöllisin pelilaitteenne?
PS3
3. Kuinka usein pelaat?
Päivittäin
4. Mikä on sukupuolesi ja ikäsi?
N28
5. Mikä on viimeisin pelisi?
Lainasin kaverin ukolta Fahrenheit - Indigo prophecyn, se on kesken.
Dragon Aget pelasin läpi viimeksi odotellessani kolmannen osan julkaisua.
6. Epäiletkö, että pelaamisesi vaikuttaa arvoosi parisuhdemarkkinoilla?
En. Parisuhdemarkkina-arvottaminen muutenkin minusta jotenkin outoa.- Kiltti atm
1. Pelaan pleikka 4 konsolilla. Minulla on myös pleikka 3
2. Pleikka 4 ja 3
3. Pelaan silloin tällöin ja nyt kun uusi call of duty tuli niin pelaan sitä paljon joka päivä kunnes kyllästyn
4. Mies 30
5. Call of duty advanced warfaren ostin tänään. Oon pelannut kaikki call of duty pelit ja tykkään myös Gta peleistä.
6. Ei minulla ole arvoa markkoilla. Voin lopettaa pelaamisen jos nainen kiinnostuu minusta. Pelamaalla kulutan aikaa. - Jii007
1. PC:llä ja Xbox360:llä
2. Xbox360
3. Silloin kun huvittaa. Nykyään harvemmin.
4. "Mies" 21
5. NHL14 tai call of duty world at war.
6. Arvoni on jo muutenkin nolla, mutta en usko että sillä määrällä mitä pelaan on mitään vaikutusta mihinkään. Aika moni ikäiseni pelaa enemmän kuin minä. - Seminörtti
1. Pelaatteko videopelejä PC:llä, konsoleilla tai mobiililaitteilla?
Kyllä pelaan. Ennen lähinnä PC, nykyään PS4 ja XBOX360
2. Mikä on pääsäännöllisin pelilaitteenne?
Nykyään PS4 vanhoja GoG:stä PC:llä
3. Kuinka usein pelaat?
Tosi vaihtelevasti. Joskus useamman kerran viikossa, välillä en lainkaan. Riippuu ihan töiden, harrastusten, kavereiden tapaamisen ym. määrästä. Pelaaminen sitten jos ehtii.
4. Mikä on sukupuolesi ja ikäsi?
M35
5. Mikä on viimeisin pelisi?
Destiny ja PC:llä Planescape Torment (taas)
6. Epäiletkö, että pelaamisesi vaikuttaa arvoosi parisuhdemarkkinoilla?
Kyllä varmaan siten, että pelaamisen suhteen ehdoton nainen ei sopisi kumppanikseni. En minäkään niuhota naisten harrastuksista, olivat sitten mielestäni "lapsellisia" tai eivät. - mies 86
1. Pelaan, pleikalla ja Xboxilla. Tekkeniä ja skeittipelejä muun muassa.
2. Pleikka kakkonen tai kolmonen.
3. Pari kolme kertaa viikossa.
4. Lunttaa nimimerkistä.
5. Tekken Tag Tourament 2. Vanha peli, tiedän.
6. En oikeastaan.- miten on?
Mites megamanit, kuuluvatko suosikkipeleihin? Loppuvastuksena parrakas FM Dr.Wily.
- Parrakas Wily
miten on? kirjoitti:
Mites megamanit, kuuluvatko suosikkipeleihin? Loppuvastuksena parrakas FM Dr.Wily.
Joo, tottakai. Vitonen ja X erityisesti. Kakkonen musiikkien puolesta mutta ei oikeastaan muuten.
- mies 86
Parrakas Wily kirjoitti:
Joo, tottakai. Vitonen ja X erityisesti. Kakkonen musiikkien puolesta mutta ei oikeastaan muuten.
Mahtavuutta.
http://www.youtube.com/watch?v=S1mPU-ladeg
- ätmi
1. Pelaan kaikilla noilla.
2. PC etenkin nyt, kun kaikki konsolipelit tuppaavat tulemaan sillekin.
3. Lähes päivittäin.
4. mies 29v
5. Dark Souls 2
6. Enemmän varmaan vaikuttaa himassa hengailu, mutta eipä tuo juuri kiinnosta.- ätmi
Jaa, jos noita laitteita pitää listata, niin PC, Xbox360, PS3, 3DS, PS Vita ja Wii U. Kävin just kattomassa, että PS4 ja XBONE -tarjonnasta molemmille oli hyllyssä huimat kaksi peliä, joita ei saa PC:lle tai aiemmalle konsolisukupolvelle. Molemmilla Destiny, PS4:lla Infamous ja XBONE:lla Killer Instinct. (Kinect-kuraa ei lasketa!) En siis ole siirtynyt vielä noihin. Oma PC on muutenkin tykimpi kuin nuo uudet konsolit.
- Justiina.
Aikuiset miehet ja pelaatte vielä jotain lapsellisia tietokonepelejä? Oletteko tosissanne? 5-vuotiaan penskani kohdalla tuo pelaaminen on ymmärrettävää, mutta että aikamlehet pelihommissa yäk yäk YÄK!!!
Entisaikaan teidät olisi laitettu heinäpelloille hommiin tai metsään puita raivaamaan. Mutta ei. Nyt vaan pelataan kaikennäköisiä sota- ja ammuskelupelejä päivät pitkät ja juodaan kaljaa. Sitten valitetaan kun kunto rapistuu eikä mitään jakseta tehdä. Mistäköhän se mahtaisi johtua? Kysyn vaan.
Eiköhän me nyt lopeteta nämä lapselliset megamanit ja dragon aget ja lähdetä yhdessä puolukkametsään, eikös vain?- piiloalfa
Pelaaminen vaatii paljon korkeampaa aivotoimintaa kuin puolukoiden keruu.
- mies..
"Sitten valitetaan kun kunto rapistuu eikä mitään jakseta tehdä. Mistäköhän se mahtaisi johtua? Kysyn vaan."
Ei pelaaminen estä liikunnan harrastamista. Vähän aika sitten kävin fysiatrilla ja hän kirjoitti lausuntooni että olen ruumiinrakenteeltani atleettinen. - mies 86
mies.. kirjoitti:
"Sitten valitetaan kun kunto rapistuu eikä mitään jakseta tehdä. Mistäköhän se mahtaisi johtua? Kysyn vaan."
Ei pelaaminen estä liikunnan harrastamista. Vähän aika sitten kävin fysiatrilla ja hän kirjoitti lausuntooni että olen ruumiinrakenteeltani atleettinen.Ei se pelaaminen ikää katso. Sitäpaitsi sekä tietokone- että videopelit ovat molemmat kehittyneet valtavasti parin viime vuosikymmenen aikana. Vapaa-ajalla tykkään toisinaan pelailla silloin kun ei keksi muutakaan tekemistä.
Ja toki siellä puolukkametsässäkin on mukavaa. - 7+17
Miten pelaaminen ja kaljan juonti liittyvät toisiinsa? Ja jos pelaa vaikkapa viisi tuntia viikossa niin siinä on aika monta muuta tuntia myös kuntoiluun.
2. PC
3. vaihtelee. Joskus tulee pelattua päivittäin runsaasti, mutta nyt en ole pelannut kuukausiin. Vain äärimmäisen harva peli kiinnostaa
4. Mies 36v
5. Skyrim
6. EVVK- ätmi
Odotan muna pystyssä just dragon age 3. 17pv on lataus ja 20pv pääsee pelaamaan.
- peliätmi
1. Pelaan
2. PC:llä
3. Pari tuntia viikossa. Yleensä ei ole aikaa
4. 29v mies
5. Witcher 2 lähti Steam alesta ja sitä on tullut pelailua viime aikoina
6. En usko. Monet ytmitkin pelaavat. 1. Kyllä. Aina on peli kesken
2. Pc
3. Vaihtelee reippaasti, joskus enemmän, joskus vähemmän. Riippuu miten on aikaa ja innostuu pelaamaan.
4. Mies 37v
5. Nyt menossa L.A.Noire. Sitä ennen Far Cry 3 Blood Dragon
6. En jaksa murehtia asiaa yhtään. Harrastuksia pitää olla.- pelaan
1.Kyllä
2. PC tai PS4 (harvemmin)
3. Miltei joka päivä
4. tyttö 22v
5. Hearthstone
6. En tiedä, useimmat suhtautuneet melko neutraalisti.- piiloalfa
Mikä rank olet ollut parhaimmillaan, vai pelaatko rankedia?
- pelaan
piiloalfa kirjoitti:
Mikä rank olet ollut parhaimmillaan, vai pelaatko rankedia?
rank 15
- Mies31v.
1. Kyllä. PC:llä ja PS3 ja joskus Nintendo Wii seurassa
2. PC.
3. Joka päivä. Joskus menee 14-16 tuntiakin. Mutta en kun juon. Silloin pelailen aivan muuta.
4. Mies 31v.
5. Heroes & Generals tällä hetkellä. Ja Counter-Strike: GO, Battlefield 3
6. En. - atm1
1. Pelaan
2. PC
3. päivittäin
4. mies 31
5. shadow warrior
6. No varmaan vaikuttaa negatiivisesti sellaiselle joka ei itse pelaa, mutta toisaalta voi olla jopa positiivisesti sellaiselle joka itsekin pelaa jotain. - mies 86
Olen joskus itsekseni miettinyt Megaman-robottimestarien tasoluokitusta. Megaman 1-pelin Guts Man on selkeä YTM josta tulee mieleen Bicky Royal-mies, onhan hänen oma tasonsakin rakennustyömaa. Pelissä itsessään potkupukuasuun pukeutuneen nyhverömäisen saksimiesrobotin Cut Manin pystyy voittamaan heittämään hänen päällensä kivenlohkareen kahdesti, mikä vuorostaan todistaa jälkmmäisen robottimestarin alempitasoisuuden. MM3:n Hard Manin sen sijaan uskoisi olevan kovaa valuuttaa naisrobottimarkkinoilla, samoin kakkosen Wood Manin luulisi olevan YTM kammottavasta ulkonäöstään huolimatta. X:n robottimestari Chill Penguinissa on nimensä perusteella ainakin katu-uskottavuutta enemmän kuin pelisarjan robottimestareissa keskimäärin, vaikka onkin taistelijana melkoinen tunari. Dr Light ja Dr Wily taas lienevät molemmat koulutukseltaan parrakkaita filosofian maistereita, mikä valitettavasti ajaa heidät ATM-kastiin mutta korkeansa tulotasonsa ja teknisen osaamisensa ansiosta kelpanevat kuitenkin jonkun toisen robottimestarin aisureiksi.
Ajattelin jättää tämän ketjun väliin, mutta sitten luin tuon Justiinan viestin, ja koinkin pakottavaa tarvetta ottaa kuitenkin osaa.
1. Pelaan PC:llä (varsinkin nuorempana), nykyään konsoleilla.
2. Xbox 360 ja Xbox One.
3. Vaihtelee -- välillä on viikkojen, kuukausienkin, tauko, ja sitten voi mennä monena iltana viikosta.
4. Mies, 32-vuotias.
5. Nyt olen pelannut lähinnä uusintana vanhoja, kun ei ole mitään kuumottavaa päällä. Viime vuosien pelitunneista ehdottomasti suurin osa - satoja tunteja - on mennyt Dark Soulsin ja Dark Souls 2:n parissa. PC-puolella tunteja on niin kovin vähän, mutta niistä melkoinen osa on kulunut La-Mulanaan (uudempaan versioon).
6. Nuorempana varmasti. Nyt kun markkina-arvo on joka tapauksessa nollassa, ei pelaaminen vaikuta siihen suuntaan taikka toiseen. Epäilen kuitenkin, että se painaisi sitä alaspäin.- ehkä liikaakin
1. Kyllä pelaan säännöllisesti. Nuorempana pelasin konsoleilla. Mutta PC pelit ovat yksityiskohtaisempia(nörtimpiä) ja myös halvempia. Steamin pelialeissa alle vuoden vanhoja pelejä saatetaan myydä 10-20 euron hintaan. Jos seikkailupelin läpipeluuseen menee 20 tuntia ja sen saa elokuvalipun hinnalla, ostos on verrattain hyvä.
2. PC. Konsolipelaamisen olen lopettanut kokonaan.
3. Lähes päivittäin.
4. Mies. 38vuotta.
5. Pääasiassa pelaan laajoja strategiapelejä. Niiden kanssa seuraava aamu tulee usein liian varhain. Mutta Steamin alennuksista tulee ostettua myös seikkailupelejä, jotka pelaan kertaluontoisesti läpi.
Total War pelisarja, Europa Universalis IV, Arma 3 ovat tämän hetken suosikkeja.
Seikkailupeleistä olen pelannut Tell Talesin tarinavetoiset seikkailut The Walking Dead 1 ja 2 sekä The Wolf Among us. Steamin alennuksista on eksynyt mukaan kaikki batman arkham sarjan pelit, viimeisin Tomb Raider, Splinter Cellit, Mass Effect sarja, Skyrim, Dragons age jne...
6. En ole edes koskaan suudellut tai käynyt treffeillä. Mutta jossain välissä pitää kuitenkin osata vetää oikeat johtopäätökset omasta parisuhdekelpoisuudestani. Minä elän täällä vain itseäni varten, sillä en koskaan tule kelpaamaan parisuhteeseen enkä irtosuhteita kaipaa.
Minun ihanteeni parisuhteesta oli tyystin toinen kuin tämä nykyajan irtosuhteilu. Olen kateellinen vain edesmenneille isovanhemmilleni, joiden avioliitto kesti yli 65-vuotta, olipa siinä sitten omat vaikeutensakin. Useimmissa tietämissäni parisuhteissa on ollut pettämistä puolin ja toisin, enkä kaipaa sitä elämääni. Ilmeisesti pettäminen on nykyaikana sääntö eikä poikkeus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei194983Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271575- 1011450
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701389Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3281309- 491298
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721200Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541035- 86935
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50928