Kemia

Onko kellään tietoa,voiko Kemiaa päästä opiskelemaan sellainen, joka ei ole kirjoittanut matematiikkaa ollenkaan ylppäreissä.(olin lyhyellä matikalla) Kaikki kemian kurssit olen kuitenkin käynyt. Miten pääsykokeeseen pitäisi valmistautua ja mitä kirjoja siinä on usein ollut?Kuinka helppoa on päästä? Haittaako jos fysiikka ei ole oikein hallussa, mutta kemia on?
4732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kemian pääsykokeet ovat helpot, tai ei ainakaan vaikeammat kuin ylppäritkään. Valintakoealuehan on lukion kemia. Koetehtävät liittyvät todella tiiviisti kemian kursseihin eli jos lukion kemiassa pärjää, pärjää myös kokeessa. Matikka ei vaikuta, jos vain muuten osaa ratkaista tehtävät. Fysiikalla ei ole senkään vertaa merkitystä. Sisään pääsee vaikka kaikkia tehtäviä ei osaisikaan. Helsingin yliopistoon pääsee sisään pelkällä pääsykokeella, pääsykokeella & alkupisteillä tai pelkillä alkupisteillä. Käy katsomassa opinto-oppaasta.

Äänestä

Juu,
Itse pääsykoe ei ole vaikea, mutta sitten kun olet sisällä, alkaa se todellinen painajainen;

ainakin täällä turussa on meillä pakollisena 8ov matikkaa, joka siis tarkoittaa käytännössä sitä, että lukion laaja matematiikka käydään vuodessa läpi SYVENTÄEN ja fysiikkaa pitää vähintään suorittaa 10 ov. (1 ov = n. 40 h opiskelua, tai niin ne väittää, ei täällä turun kemianlaitoksella ainakaan riitä, paukkuu helposti 65h yli/ov)
Seuraavana vuonna kun on aineopintojen aika (siis käytännössä pelkkää kemiaa), ei helpota yhtään; fysikaalinen kemia perustuu puhtaasti matematiikkaan ja fysiikkaan. Siinä sitten derivoit ja integroit niin että naurattaa. (tai sitten ei)
Mutta yrittänyttä ei laiteta!
Tsemppiä

Äänestä

1

Äänestä

kannattaa harkita hy:n maatalousmetsätieteellisen elintarvikekemiaa (moni opiskelija ei ole lukenut lukiossa edes kemiaa), joten kannattaa harkita! ja opiskelukin on muutakin kuin pelkkää kemiaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostunut kirjoitti:

Onko kellään tietoa,voiko Kemiaa päästä opiskelemaan sellainen, joka ei ole kirjoittanut matematiikkaa ollenkaan ylppäreissä.(olin lyhyellä matikalla) Kaikki kemian kurssit olen kuitenkin käynyt. Miten pääsykokeeseen pitäisi valmistautua ja mitä kirjoja siinä on usein ollut?Kuinka helppoa on päästä? Haittaako jos fysiikka ei ole oikein hallussa, mutta kemia on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu