Tyhjäkäynti Vs 1400

Aloittelija

Hei, olen alkajaisiksi ja en ymmärrä paljon Intruderin tekniikasta ja kaikki APU/neuvot olisi tarpeen. Pyörässä on ilmeisesti muut säädöt kohdallaan kun kulutus oli viime kesänä n. 5,5l/100km , kesän ajot 5000km.
Minua kiusaa pyörän tyhjäkäynti varsinkin kuumana kaupunki ajossa, sillä se joskus sammuu kun nopeasti pysähtyy, esim. liikennevaloissa. Oikealla puolen pyörää on käsisäätö ruuvi( musta muovi kiekko päineen), mutta se on kierretty maximiin, eli osaisko joku neuvoa voiko siihen säästöön vaikuttaa vaikka kaahareiden välissä olevalla vaijerin säädöllä vai meneekö sylintereiden synkronointi sekaisin? Olisiko linkkiä mtv. Jossa nämä vaijerit ja kaasuttimet näkyisi.
Toinen seikka jossa kaipaisin myös neuvoa olisi että vaihteet varsinkin 1-2väli "rosahtaa", eli ei aivan virheettömästi irrota. Tämä voi varmaankin johtua öljyistä mitä käyttää. Nyt Teboil Superbike 4t 15-50.

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gpdfgkspdf
    • eisammueipauku

      Jes ei ole kunnossa . Sen saa kuntoon ja ihan varmasti. Eikä ole kallistakaan. Pyörä ei sammuile missään ajotilanteessa. Ei pauku eikä oikkuile. Semoisen kuntoon sen kannattaa saattaa. Öljyt kannattaa vaihtaa Mobil MX 15W-40 delvakkiin.Eo ple vitsi usko pois. Oma kytkin mm luisti oikeilla mp öljyillä ja lipsuminen loppui hiljalleen kun kytkinpakat liukeni siitä muka oikeasta mp kurasta. Luisto paheni kun hieman vapautettiin tehoja lisää mutta loppui kun sai oikeaa öljyä koneeseen.

      • Saakäyttääjärkeäkin

        Delvakilla saat kytkimen pinnat pilalle, moottoripyörään on tarkoitettu eri öljyt kuin kuorma-autoihin.


      • sdkxxmxjdhdfs
        Saakäyttääjärkeäkin kirjoitti:

        Delvakilla saat kytkimen pinnat pilalle, moottoripyörään on tarkoitettu eri öljyt kuin kuorma-autoihin.

        Höpö, höpö, delvak ei riko kytkintä.


    • Mineraaliapitääolla

      Saakäyttääjärkeäkin ei itse omaa järkeä ollenkaan! Traktorit maksaa 100-200 tuhatta euroa ja niissä on märkäkytkin. Jos Delvac rikkoisi kytkimiä, niin eihän sitä öljyä kukaan ostaisi. Delvac on eniten myyty raskaan kaluston moottoriöljy. Lisäksi se on erinomainen öljy matalaviritteisiin ja hidaskäyntisiin V2 moottoreihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe