Mulla on nyt android käyttiksel varustettu puhelin. Google tunnus sitä google tunnus tätä... Pystyyks tätä puhelinta käyttää normaalisti jos hylkää kaikki google tilin luomis jutut? Paitsi ehkä google play kauppaa varten pitäs tehä tunnus muuten sielt ei saa ladattuu mitää ilman tunnuksii? En haluu google tunnuksii muuten ku google playn takii, jos google playssa sit teen tunnuksen ni onks se tunnus sisäänkirjautuneena sit kaikkii puhelimen google juttuihin ku niit tuntuu hirveesti olevan. Nettiäki ku selas ni google tunnuksee jäi selaushistoria ja puhelimen ruudun yläosas kokoajan vilkku gmail sähköpostit ja kaikki muutki google jutut.
Google tunnukset pakollisii android puhelimes?
7
182
Vastaukset
Kyllä mutta kannattaa ostaa peruspuhelin jos ei aio käyttää älypuhelimen ominaisuuksia.
Tai sitten asentaa puhelimeensa Cyanogenmodin ja käyttää vielä enemmän ominaisuuksia ilman mitään Google-tili-Apple-tili pelleilyjä.
timekillerx kirjoitti:
Tai sitten asentaa puhelimeensa Cyanogenmodin ja käyttää vielä enemmän ominaisuuksia ilman mitään Google-tili-Apple-tili pelleilyjä.
Muuten hyvä idea mutta siltikin vaatii Google tunnukset.
kannyman kirjoitti:
Muuten hyvä idea mutta siltikin vaatii Google tunnukset.
Ei vaadi. Mikäköhän niitä Googlen tunnuksia vaatis? Gmail nyt tottakai ja Google Play ja muut Googlen jutut, mutta mikä pakko niitä on käyttää? Sovelluslähteitä ja sähköposteja on muitakin.
Ne kaikki Googlen vakiosovellukset saa myös kokonaisuudessaan pois puhelimestaan, niitä rommeja on ilman niitäkin. Koko Googlea ei siis missään vaiheessa ole puhelimessa. Saa toki myös rinnalle jos haluaa käyttää.timekillerx kirjoitti:
Ei vaadi. Mikäköhän niitä Googlen tunnuksia vaatis? Gmail nyt tottakai ja Google Play ja muut Googlen jutut, mutta mikä pakko niitä on käyttää? Sovelluslähteitä ja sähköposteja on muitakin.
Ne kaikki Googlen vakiosovellukset saa myös kokonaisuudessaan pois puhelimestaan, niitä rommeja on ilman niitäkin. Koko Googlea ei siis missään vaiheessa ole puhelimessa. Saa toki myös rinnalle jos haluaa käyttää.Jotta voi ladata sovelluksia turvallisesti. Muista paikoista voi tulla enemmän haittaohjelmia ja tämä on ihan tutkittu asia että Play kaupassa näitä on vähän.
kannyman kirjoitti:
Jotta voi ladata sovelluksia turvallisesti. Muista paikoista voi tulla enemmän haittaohjelmia ja tämä on ihan tutkittu asia että Play kaupassa näitä on vähän.
Joo ja F-Droidissa ei ole yhtäkään kun on open sourcea.
- mievaanihmettelen
Tee vitsikäs kuukkeli tunnus ei omalla nimellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1214150SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763445Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.672067SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191521Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171412Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2401101Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49785- 62736
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20726Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6705