kela maksaa uuteen asuntoon enemmän asumistukea,
esimerkki 1970valmistunu ja 2014 valmistunu
kun vanhaan asuntoon vaikka vuokra olisi sama
tällä tiedolla haen heti uuteen asuntoon !
kohta valmistuu uusi vuokratalo
kela maksaa uuteen asuntoon enemmän asumistukea
8
341
Vastaukset
- Kaikki muuttuu 2015
Älä nyt vielä juhli.. ensivuonna asunnon iällä tai koolla ei ole enää mitään väliä.
Käytännössä kannattaa siis ottaa vanha iso asunto samalla vuokralla. - työtön
näytä ja todista
- köyhä
Yksin asuvan asumistuki laskee 2015, koska enimmäisasumiskustannukset joista tämä 80% otetaan alenee yksin asuvalla. Yksin asuvan täytyy asua mahdollisemman halvalla, että saa asumistukea.
- hölmöläiset
Yksin asuvien määrä suomessa lisääntynyt siksi päädytty tähän malliin. Tästä seuraa se, että toimeentulotukihakemuksien määrä lisääntyy kunnissa. Eikö tämän asumistuki uudistuksen tarkoitus ollut vähentää toimeentulotuen hakijoiden määrää?
- halpaan vaan
hölmöläiset kirjoitti:
Yksin asuvien määrä suomessa lisääntynyt siksi päädytty tähän malliin. Tästä seuraa se, että toimeentulotukihakemuksien määrä lisääntyy kunnissa. Eikö tämän asumistuki uudistuksen tarkoitus ollut vähentää toimeentulotuen hakijoiden määrää?
Sinne uuteen asumistukilakiinhan tulee perheellisille lievennyksiä. Sinkun täytyy vaan hankkia mahdollisimman halpa asunto kun ei ole väliä millään muulla kriteerillä. Tosin sieltä vanhasta voi saada sitten isomman halvalla että ainakin tilaa voi sitten olla enemmän. Tosin esim. Helsingissä kaikki on kallista on sitten vanha tai uudempi.
Tuli mieleen, että mamut taitaa tässä voittaa oikein somasti kun heillä nyt tuppaa olemaan ainakin tietyllä mamuväestöllä runsaasti sitä jällkikasvua. - eriarvoista
halpaan vaan kirjoitti:
Sinne uuteen asumistukilakiinhan tulee perheellisille lievennyksiä. Sinkun täytyy vaan hankkia mahdollisimman halpa asunto kun ei ole väliä millään muulla kriteerillä. Tosin sieltä vanhasta voi saada sitten isomman halvalla että ainakin tilaa voi sitten olla enemmän. Tosin esim. Helsingissä kaikki on kallista on sitten vanha tai uudempi.
Tuli mieleen, että mamut taitaa tässä voittaa oikein somasti kun heillä nyt tuppaa olemaan ainakin tietyllä mamuväestöllä runsaasti sitä jällkikasvua.Täällä meilläpäin mamujen asumiskustannukset lasketaan toimeentulotuessa eri tavalla, kuin kantaväestön. Mamuille ei ole enimmäisasumiskustannuksia joten voivat asua niin kalliissa asunnossa kuin huvittaa. Selitys tähän on etteivät voi itse päättää missä asuuvat. Enhän minäkään voi päättää, kun ei yksinkertaisesti ole varaa asua kalliilla alueella näiden toimeentulotuki kriteerien mukaan.
- H=(pa * pah)
"Älä nyt vielä juhli.. ensivuonna asunnon iällä tai koolla ei ole enää mitään väliä."
Kyllä noilla on väliä koska ne vaikuttavat vuokran määrään - vaikkakin ovat poistumassa tiettyyn rajaan asti määritettäessä asumistukea. Eli pieni ja halpa neliöhinta on hinnaltaan halvempi suuri ja halpa neliöhinnaltaan. Tuossa muuten on sellainen juttu, että jos asumistuen tarkastun on nyt vielä joulukuussa niin ko. ruokakunta saa tukea vanhan kaavan mukaan vielä ensi vuoden marraskuun loppuun, ja vasta sitten joulukuussa 2015 siirtyy uuden lain piiriin.
http://www.valtakunta.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4034849Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4752991Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292591Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1932532Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2302529"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –601615Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5881520Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4701345Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki141313Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v421060