kela maksaa uuteen asuntoon enemmän asumistukea,
esimerkki 1970valmistunu ja 2014 valmistunu
kun vanhaan asuntoon vaikka vuokra olisi sama
tällä tiedolla haen heti uuteen asuntoon !
kohta valmistuu uusi vuokratalo
kela maksaa uuteen asuntoon enemmän asumistukea
8
284
Vastaukset
- Kaikki muuttuu 2015
Älä nyt vielä juhli.. ensivuonna asunnon iällä tai koolla ei ole enää mitään väliä.
Käytännössä kannattaa siis ottaa vanha iso asunto samalla vuokralla. - työtön
näytä ja todista
- köyhä
Yksin asuvan asumistuki laskee 2015, koska enimmäisasumiskustannukset joista tämä 80% otetaan alenee yksin asuvalla. Yksin asuvan täytyy asua mahdollisemman halvalla, että saa asumistukea.
- hölmöläiset
Yksin asuvien määrä suomessa lisääntynyt siksi päädytty tähän malliin. Tästä seuraa se, että toimeentulotukihakemuksien määrä lisääntyy kunnissa. Eikö tämän asumistuki uudistuksen tarkoitus ollut vähentää toimeentulotuen hakijoiden määrää?
- halpaan vaan
hölmöläiset kirjoitti:
Yksin asuvien määrä suomessa lisääntynyt siksi päädytty tähän malliin. Tästä seuraa se, että toimeentulotukihakemuksien määrä lisääntyy kunnissa. Eikö tämän asumistuki uudistuksen tarkoitus ollut vähentää toimeentulotuen hakijoiden määrää?
Sinne uuteen asumistukilakiinhan tulee perheellisille lievennyksiä. Sinkun täytyy vaan hankkia mahdollisimman halpa asunto kun ei ole väliä millään muulla kriteerillä. Tosin sieltä vanhasta voi saada sitten isomman halvalla että ainakin tilaa voi sitten olla enemmän. Tosin esim. Helsingissä kaikki on kallista on sitten vanha tai uudempi.
Tuli mieleen, että mamut taitaa tässä voittaa oikein somasti kun heillä nyt tuppaa olemaan ainakin tietyllä mamuväestöllä runsaasti sitä jällkikasvua. - eriarvoista
halpaan vaan kirjoitti:
Sinne uuteen asumistukilakiinhan tulee perheellisille lievennyksiä. Sinkun täytyy vaan hankkia mahdollisimman halpa asunto kun ei ole väliä millään muulla kriteerillä. Tosin sieltä vanhasta voi saada sitten isomman halvalla että ainakin tilaa voi sitten olla enemmän. Tosin esim. Helsingissä kaikki on kallista on sitten vanha tai uudempi.
Tuli mieleen, että mamut taitaa tässä voittaa oikein somasti kun heillä nyt tuppaa olemaan ainakin tietyllä mamuväestöllä runsaasti sitä jällkikasvua.Täällä meilläpäin mamujen asumiskustannukset lasketaan toimeentulotuessa eri tavalla, kuin kantaväestön. Mamuille ei ole enimmäisasumiskustannuksia joten voivat asua niin kalliissa asunnossa kuin huvittaa. Selitys tähän on etteivät voi itse päättää missä asuuvat. Enhän minäkään voi päättää, kun ei yksinkertaisesti ole varaa asua kalliilla alueella näiden toimeentulotuki kriteerien mukaan.
- H=(pa * pah)
"Älä nyt vielä juhli.. ensivuonna asunnon iällä tai koolla ei ole enää mitään väliä."
Kyllä noilla on väliä koska ne vaikuttavat vuokran määrään - vaikkakin ovat poistumassa tiettyyn rajaan asti määritettäessä asumistukea. Eli pieni ja halpa neliöhinta on hinnaltaan halvempi suuri ja halpa neliöhinnaltaan. Tuossa muuten on sellainen juttu, että jos asumistuen tarkastun on nyt vielä joulukuussa niin ko. ruokakunta saa tukea vanhan kaavan mukaan vielä ensi vuoden marraskuun loppuun, ja vasta sitten joulukuussa 2015 siirtyy uuden lain piiriin.
http://www.valtakunta.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859