kela maksaa uuteen asuntoon enemmän asumistukea,
esimerkki 1970valmistunu ja 2014 valmistunu
kun vanhaan asuntoon vaikka vuokra olisi sama
tällä tiedolla haen heti uuteen asuntoon !
kohta valmistuu uusi vuokratalo
kela maksaa uuteen asuntoon enemmän asumistukea
8
329
Vastaukset
- Kaikki muuttuu 2015
Älä nyt vielä juhli.. ensivuonna asunnon iällä tai koolla ei ole enää mitään väliä.
Käytännössä kannattaa siis ottaa vanha iso asunto samalla vuokralla. - työtön
näytä ja todista
- köyhä
Yksin asuvan asumistuki laskee 2015, koska enimmäisasumiskustannukset joista tämä 80% otetaan alenee yksin asuvalla. Yksin asuvan täytyy asua mahdollisemman halvalla, että saa asumistukea.
- hölmöläiset
Yksin asuvien määrä suomessa lisääntynyt siksi päädytty tähän malliin. Tästä seuraa se, että toimeentulotukihakemuksien määrä lisääntyy kunnissa. Eikö tämän asumistuki uudistuksen tarkoitus ollut vähentää toimeentulotuen hakijoiden määrää?
- halpaan vaan
hölmöläiset kirjoitti:
Yksin asuvien määrä suomessa lisääntynyt siksi päädytty tähän malliin. Tästä seuraa se, että toimeentulotukihakemuksien määrä lisääntyy kunnissa. Eikö tämän asumistuki uudistuksen tarkoitus ollut vähentää toimeentulotuen hakijoiden määrää?
Sinne uuteen asumistukilakiinhan tulee perheellisille lievennyksiä. Sinkun täytyy vaan hankkia mahdollisimman halpa asunto kun ei ole väliä millään muulla kriteerillä. Tosin sieltä vanhasta voi saada sitten isomman halvalla että ainakin tilaa voi sitten olla enemmän. Tosin esim. Helsingissä kaikki on kallista on sitten vanha tai uudempi.
Tuli mieleen, että mamut taitaa tässä voittaa oikein somasti kun heillä nyt tuppaa olemaan ainakin tietyllä mamuväestöllä runsaasti sitä jällkikasvua. - eriarvoista
halpaan vaan kirjoitti:
Sinne uuteen asumistukilakiinhan tulee perheellisille lievennyksiä. Sinkun täytyy vaan hankkia mahdollisimman halpa asunto kun ei ole väliä millään muulla kriteerillä. Tosin sieltä vanhasta voi saada sitten isomman halvalla että ainakin tilaa voi sitten olla enemmän. Tosin esim. Helsingissä kaikki on kallista on sitten vanha tai uudempi.
Tuli mieleen, että mamut taitaa tässä voittaa oikein somasti kun heillä nyt tuppaa olemaan ainakin tietyllä mamuväestöllä runsaasti sitä jällkikasvua.Täällä meilläpäin mamujen asumiskustannukset lasketaan toimeentulotuessa eri tavalla, kuin kantaväestön. Mamuille ei ole enimmäisasumiskustannuksia joten voivat asua niin kalliissa asunnossa kuin huvittaa. Selitys tähän on etteivät voi itse päättää missä asuuvat. Enhän minäkään voi päättää, kun ei yksinkertaisesti ole varaa asua kalliilla alueella näiden toimeentulotuki kriteerien mukaan.
- H=(pa * pah)
"Älä nyt vielä juhli.. ensivuonna asunnon iällä tai koolla ei ole enää mitään väliä."
Kyllä noilla on väliä koska ne vaikuttavat vuokran määrään - vaikkakin ovat poistumassa tiettyyn rajaan asti määritettäessä asumistukea. Eli pieni ja halpa neliöhinta on hinnaltaan halvempi suuri ja halpa neliöhinnaltaan. Tuossa muuten on sellainen juttu, että jos asumistuen tarkastun on nyt vielä joulukuussa niin ko. ruokakunta saa tukea vanhan kaavan mukaan vielä ensi vuoden marraskuun loppuun, ja vasta sitten joulukuussa 2015 siirtyy uuden lain piiriin.
http://www.valtakunta.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään17916340Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903775Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1403071Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu271814Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791514Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601417Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151314Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141284- 811101