Mitähän hintaluokkaa on n.50 m2 yläkertavarauksen "rakentaminen" oikeaksi yläkerraksi on? Yläkertaan tulisi 2 makuuhuonetta, aula, vessa (ilman suihkua) ja vaatehuone.
Lähinnä mielessä on D-talojen Rami, jossa ei taida tulla alunperin portaita mukana. Missähän mallissa se valmius sinne tulee alunperin, onko esim. vesiputket (vai mitä ne on) viemäriä ja hanaa varten?
Ja tiedättekö, saakohan Ramia suoraan yläkerta rakennettuna ja paljonko tekee lisähintaa?
Ja älkää vastatko, että riippuu mistä roikkuu. Tarkkaa hintaa en tarvitse, mutta jotain suuntaa, sillä tumpelona en tiedä yhtään, voisiko maksaa kenties 5000 e vai 25000 e vai jotain siltä väliltä. Materiaalit tulisi olemaan tavanomaiset (laminaattia, tapettia).
Yläkertavaraus asuttavaksi, hinta?
7
4416
Vastaukset
- Minä vaan
Joo maksaa sellaiset 10000 euroa kun teetät ulkopuolisilla, mutta itse tehtynä sellaiset 5500-7000 euroa.
- jussi
Juu,
Voit laskea noin 8000 Euroa sisustusmateriaaleihin. Eristykseen menee 3500 euroa. Portaat 3500 Euroa. Sähkötyöt muutama tuhat ml. tarvikkeet. Putkityöt pari tuhatta. Timpurin työt. Yhteensä menee 25000 - 35000 riippuen teetkö itse mitään vai annatko muiden tehdä koko homman. - jjjjjjj
jussi kirjoitti:
Juu,
Voit laskea noin 8000 Euroa sisustusmateriaaleihin. Eristykseen menee 3500 euroa. Portaat 3500 Euroa. Sähkötyöt muutama tuhat ml. tarvikkeet. Putkityöt pari tuhatta. Timpurin työt. Yhteensä menee 25000 - 35000 riippuen teetkö itse mitään vai annatko muiden tehdä koko homman.Mitähän meinasit laittaa sisustusmateriaaleiksi kun tollasen hinnan keksit.
Laminaatti n.10e/m2 (500e), parketti n.25e/m2 (1.250e), kattomateriaali esim. Haltex 7e/m2 (350e). Pohjamaalit, solumuovit (lattiamateriaalien alle), ruuvit jne. yhteensä n.400e. Eristeet n.22e/säkki (menisköhän viloja jollain n.1.000-1.500e:lla), lisäksi tietysti puutavaraa lattiaan, väliseinärunkoihin 1.000e? Wc-pytty 200e, hana 100e, putkityötä päivä-korkeintaan kaksi 250e, sähkötyötä samoin muutama tunti 200e. Sitten yllätykset 600e. Yhteensä koko homma n.5.000e (itse tehtynä, portaiden hinta puuttuu sekä putki- ja sähköosat puuttuu, mutta ne ei maksa maltaita kun hankit itse ja maksat ainoastaan tehdystä työstä). Mieti tarkasti jos teetät urakkana, ilmaa on nimittäin tänä päivänä välissä ihan hirveästi ja kaikenlaista reiskaa kyllä riittää!
- Kaupantehnyt
Helpoin ratkaisu tässä on teettää se D-talojen kanssa, samaan aikaan kun talo muutenkin tehdään. Hinta on siinä 25-30te ja sitten itse teette lattia pinnat ja tapetoinnit. Raput tulee silloin siihen hintaan ja villotus, levytys ja kaikki,kaikki muu.... Sisustustyö on n.1000-5000e riippuen aineista mitä laitat. Meillä alkaa juuri sellainen Ramitalo-projekti ensiviikolla. Pääset varmaan VÄHÄN halvemmalla, kun teet koko työn itse. Muista et silloin tarvitset putkimiehestä lähtien joka alan osaajia, ja kukaan ei tee työtä ilmaiseksi.Mihin päin rakennet/olet jo rakentanut???
- Pirkko
Keskiseen Suomeen on tarkoitus pykätä, tosin vasta haaveasteella. Tosin jos löydettäisiin hyvä valmis, niin tällä muuttotappioseudulla pääsis paljon halvemmalla. Tosin paradoksaalista on se, että vaikka hinnat on alhaalla, niin kunnon taloja ei ole myynnissä...
Ja kiitos kaikille muillekin vastauksista!
- Maksoi
70 neliöö 10200 euroo ite tehtynä, muut paitti sähkö- ja vesijutut.
- rakentanut
30.000 eurosta ylöspäin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt354390Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.522349Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481422- 921270
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.271195Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381188Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä511120Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161965- 60921
Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175899