apuva!
meillä on 2 kk ikäinen poika joka on ruvennu hyljeksimään tuttipulloa!!tahtoisin kuitenkin jokus käydä yksin kaupungilla, illalla viihteellä tai jopa yökylässä kaverin luona eri kaupungissa.
Mutta isi ei saa vauvaa syömään... tuttelin joukkoon laitamme äidinmaitoa mausteeksi (paljon) ja kaikenlaisia eri tutteja kokeiltu, paras tähän mennessä mam:n uusin, jossa nänniä muistuttava imuosa, mutta nyt sekään ei enää kelpaa!
Pikaista apua, kiiiitos!!!!!!
meillä on 2 kk ikäinen poika joka on ruvennu hyljeksimään tuttipulloa!!tahtoisin kuitenkin jokus käydä yksin kaupungilla, illalla viihteellä tai jopa yökylässä kaverin luona eri kaupungissa.
Mutta isi ei saa vauvaa syömään... tuttelin joukkoon laitamme äidinmaitoa mausteeksi (paljon) ja kaikenlaisia eri tutteja kokeiltu, paras tähän mennessä mam:n uusin, jossa nänniä muistuttava imuosa, mutta nyt sekään ei enää kelpaa!
Pikaista apua, kiiiitos!!!!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
tehdä jos ei jaksa huolehtia....!!!!!
ONNENTYTTÖ! lisää tollaisella tosi terveellä asenteella varustettuja MIEHIÄ! KYLLÄ ON MIEHEKÄSTÄ!
Jos on pakko jättää lapsi isälle pidemmäksi aikaa,
voisi jättää äidin tuoksua eli paitaa tai muuta
sellaista josta lapsi luulee tuoksun perusteella
äidin olevan paikalla.Mutta miksi äidin pitää jät-
tää pieni lapsi pidemmäksi aikaa ilman äitiä?
Olen samaa mieltä kuin edelliset eli nyt arvojen mietintä uusiksi. Äidin (varsinkaan imettävän) ei ole hyvä jättää alle vuoden ikäistä pitkäksi aikaa. Isä on myös hyvä hoitaja, mutta en ymmärrä miksi äidin pitää olla pitkään poissa (yökylässä)? Tuliko lapsi vahingossa vai miten et ole tottunut ajatukseen sen läsnäolosta? Noin pieni vauva tarvitsee sinua ja sinä sitä, jotta opit olemaan paras äiti kaikista vauvallesi.
Imetyksen jälkeen kun heti lähdet ulos niin kerkeät tehdä pienen lenkin joka varmasti jo auttaa jaksamaan.
Tuskin ihan dille olet mutta muistin virkistämiseksi...:)
-onko pullo puhdas (hyvin huuhdeltu pesun jälkeen)
-oletteko kokeilleet muita korvikkeita?
-onko vauvalle tulossa hampaita
-voisko naperon korvat olla kipeät? (silloin imeminen sattuu)
-onko maito oikean lämpöistä
Whatever...Jos itsestäsi tuntuu siltä että kaipaat tuuletusta niin EI SE LAPSI NÄLKÄÄN KUOLE jos hippailemaan lähdet, isillä tosin voi olla rankka ilta edessä...
Kyllä vauvasi tottuu pulloon kun annatte totutella siihen, pikkuhiljaa eikä pakottamalla. Harjoittelee vaan joka päivä vähän. Voihan se olla, että jos vauva itkee "nälkää" niin se itkeekin tissiä. Eli kaipaa äitiä. Mutta kyllä se syö nälkäänsä myös pullosta ennemmin tai myöhemmin.
Ymmärrän että kaipaat omaa aikaa, kyllä se on uudelle äidillekin tärkeätä.
nooh, taisin ilmaista asiani jotnekin epäselvästi? Yökylään ajattelin lähteä vuoden sisällä joskus =) ja menoilla sitä että on kait virkistävää mennä yksin kauppaan, baariin tai uimaan pariksi tunniksi.
Vauvani on sellainen yksilö että ruokkimisen jälkeen ei voi luottaa siihen että vois lähteä hetkeksi yksin kävelylle ilman että iskällä vararuokaa kun ei pienellä ole vielä mitään säännöllisyyttä syömisessä.Joskus syö 15 min välein, eikä koskaan jaksa ilman ruokaa yli 2 tuntia. (On paino- ja pituuskäyrällä reippaasti keskivertoa kookkaampi että maitoni pitäisi kyllä olla ihan "hyvää")
Kiitos kuitenkin tosi paljon teille jotka asiallisesti vastailitte ja annoitte vinkkejä!
Aiemmin joku jo sanoi että vastikkeen vaihto voi auttaa.Itse kun niitä on maistellut niin ehdottomasti eniten äidinmaitoa muistuttava on NAN äidinmaidonvastike.Sitä ei välttämättä joka kaupasta löydy,mutta meillä päin on spar joka sitä myy.Meille se oli ainut joka kelpasi.
Hyvä ottaa isä pikkuhiljaa siihen syöttökuvioon, kyllä se vauva tottuu! Saattaa kysyä isän hermoja, kyllä ne osaavat vauvat sitkeästi huutaa äidin perään. Mutta kuten tuossa joku sanoikin, ei kai yksikään vauva ole itseään nälkään tappanut, kyllä ne oppii syömään tuttipullosta. On ihan hyvä, että äiti käy välillä ottamassa happea. Lenkillä, kaupassa, jopa siellä baarin puolella ystävien kanssa. Meilläkin mies on vain tyytyväinen, kun olen sitten rennommalla päällä, älä kuuntele noita kireitä moralisoijia. Pikkuhiljaa totutelkaa, kyllä se siitä!