talvivaara

Onneksi en hankkinu talvivaaran osakkeita. Mikähän puolue tuon kaivoksen laitto alkuun pari vuotta sitte? Ettei vaan meitin hyväveliverkosto eteläpohjanmaalta. Otan osaa kaikille jotka menettivät rahansa.
2147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yrittävät luoda paniikkimielialaa, jotta piensijoittajat myisivät halvalla ennen kuin valtio tulee apuun.

Äänestä

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288762637758.html

Talvivaara Laskentatoimen ja rahoituksen professori Timo Rothoviuksella on huonoja uutisia Talvivaaraan sijoituksia pumpanneille suomalaisille.
Kaivosyhtiö Talvivaaraan on sijoittanut kaiken kaikkiaan noin 80 000 suomalaista. Rothoviuksella on heille tyrmäävä viesti. Rothovius nimittäin uskoo, etteivät yhtiöön sijoituksia tehneet suomalaiset saa enää koskaan rahojaan takaisin.

- Luulen, että rahat on menetetty jo aikoja sitten. Ei siellä yhtiössä ole oikeastaan mitään jäljellä, vaan valtavat velat, Rothovius kertoo.

- Osake voi liikkua vielä korkeintaan muutamissa senteissä, mutta ei yhtään sen enempää. Sen enempää osakkeelta ei saa, hän havainnollistaa tilannetta.

Talvivaaralla on velkaa toista miljardia euroa. Kaupankäynti kaivosyhtiön osakkeilla keskeytettiin Helsingin pörssissä torstaiaamuna. Yhden osakkeen arvo on tällä hetkellä 0,0303 euroa.

Talvivaara Sotkamo ilmoitti myöhemmin hakeutuvansa konkurssiin, sillä yhtiö ei saanut tarvittavaa lisärahoitusta toimintansa pyörittämiseen. Espoon käräjäoikeus ilmoitti asettavansa yhtiön konkurssiin torstai-illalla.

- Uutinen ei yllättänyt. Onhan tätä odotettu jo pitkän aikaa, Rothovius kommentoi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pankrot5 kirjoitti:

Onneksi en hankkinu talvivaaran osakkeita. Mikähän puolue tuon kaivoksen laitto alkuun pari vuotta sitte? Ettei vaan meitin hyväveliverkosto eteläpohjanmaalta. Otan osaa kaikille jotka menettivät rahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu