Miten on vanhassa ja ehkä uudessa talosa tehty piipun läpivienti lähinnä peltien ja aluskatteiden osalta onko ne kiinni piipussa???
piipun läpivienti
4
275
Vastaukset
- Duunari78
Aluskate tulee aina olla kiinnitetty hormiin joko suoraan tai kumibitumisella hormiliitos osalla tai vastaavalla. Ja liitos hormiin tulee tiivistää liimamassalla ja kiinnitys varmistaa mekaanisilla kiinnikkeillä esim. huopanauloilla tai teräspiipuissa yleensä kiristysvanteella.
Kattopelti taas työstetään lähelle hormin reunaa mahdollisesti reuna taivutetaan hieman ylöpäin ja piipun juuripelti viedään reilusti ulommas ja tarvittaessa juuripellin alle asennetaan tiivistyskaista. Yleensä myös pellitys hormin yläpuolella ulotetaan harjalle asti.
Se miten se sitten on tehty on tekijästä kiinni.- &789
Niin siinä ei ole mitään paloturvallisuus juttua ettei sitä aluskatetta sais piippuun kiinnittäää?
- Duunari78
&789 kirjoitti:
Niin siinä ei ole mitään paloturvallisuus juttua ettei sitä aluskatetta sais piippuun kiinnittäää?
Ei ole, piipun täytyy olla viallinen tai takkaa lämmittää aivan liian paljon jos meinaa piipun saada vesikaton tasalta niin kuumaksi, että aluskate syttyy palamaan.
- 888766
Duunari78 kirjoitti:
Ei ole, piipun täytyy olla viallinen tai takkaa lämmittää aivan liian paljon jos meinaa piipun saada vesikaton tasalta niin kuumaksi, että aluskate syttyy palamaan.
Niin eikös se Yläpohjakin olis lämmin jos tämä olisi kuuma??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812336- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1171610Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1131355
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661096Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045