viskositeetti

masku18

Olisikohan mahdollista valmistaa edullisesti kotikonstein parisataa litraa hitaasti liikkuvaa nestettä? Viskositeetiltään se saisi olla jotain kasvisrasvojen tapaista tai hieman jähmeämpääkin. Nesteen pitäisi säilyä kolme kuukautta huoneen lämmössä.

8

421

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+18
    • 8+16

      Mikä on käyttötarkoitus? Ja kannattaa miettiä ennen kuin valmistaa ja sotkee mössöjä litratolkulla että saisikohan vastaavanlaista tököttiä valmiina jostain halvalla.

      Saattaa tulla kalliiksi jos sohltaa parisataa litraa epämääräistä mössöä vahingossa vuokrakämpän lattialle..

      • no höpsis

        200 litraa valmista tököttiä valmiina ja halvalla ??? Älä unta nää,


    • moottoriman

      Olisiko syytä keskittyä ottamaan selvää hydraulilaitteen omista viskositeettivaatimuksista ja sitten ostaa sitä sopivaa hydrauliöljyä?
      Ei joka paikkaan sovi mikä tahansa öljy.
      Itsellä on traktorissa automaattivaihteisto joka on varsin tarkka öljystä. Ei sinne sovi panna tavallista SAE 10-30 öljyä.

      Öljyjä sekoittamalla voi vaikuttaa viskositeettiin mutta tällöin on tiedettävä mitä on tekemässä. Kannattaa pysyä niissä valmiissa viskositeettisuosituksissa.

      • Kaikki työ arvokasta

        Olisiko syytä opetella lukemaan? Missähän kohdassa kysyjä kertoi tarvitsevansa hydrauliöljyä hydraulilaitteeseen?

        Noh, kyllähän maailma tarvitsee ne traktorinkuljettajansakin...


      • moottoriman
        Kaikki työ arvokasta kirjoitti:

        Olisiko syytä opetella lukemaan? Missähän kohdassa kysyjä kertoi tarvitsevansa hydrauliöljyä hydraulilaitteeseen?

        Noh, kyllähän maailma tarvitsee ne traktorinkuljettajansakin...

        Enpä ole ammatiltani traktorinkuljettaja vaikka kotipihassa onkin traktori käytettävissä.
        Omassa ammatillisessa työssäni joudun käsittelemään kemiallisia sekoitusprosesseja. Ja yhtenä prosessinosana on valvoa tuotteiden viskositeettiominaisuuksia.

        Tiettyjen tuotevalmisteiden resepteissä on käytettävä viskositeetinvahventajia. Ja tehtaan laboratoriossa mittaillaan sekoitetuotteiden reologisia ominaisuuksia.

        Otin vain hydrauliöljyt esimerkkinä mukaan jotta ajatus erilaisista viskositeeteista olisi enemmistölle tutumpi aihe. Suhteellisen harvat taitavat tuntea näitä viskositeetinvahventajia? Vielä harvemmat taitaa tuntea termiä reologia? Nimimerkkini "moottoriman" kuvastaa vain sitä, että tunnen eri laatuisten öljyjen viskositeettiluokittelun tärkeyden eri käyttöolosuhteissa.

        Kyllä tässä osataan lukea. Suositus muille on myös se, että kun kemiallisiin kokeiluihin lähtee niin on syytä lukea edes ne kemian perustiedot. Jatkossa voi sitten tutustua viskositeetinvahventajiin ja reologiaan sen mukaan mihin omilla kokeiluilla tavoittelee. Tavoite pitäisi määritellä tarkemmin kuin "pitäisi saada jäykempää tököttiä"? Aloittaja ei kertonut todellista tarvemäärittelyä !!!


    • laboranttiX

      Lukutaitoisille :
      "Reologia on oppi fluidin muodonmuutoksista ja virtauksista. Se sisältää kaasujen, nesteiden, muovien, bitumin ja kiteisten aineiden mekaanisten ominaisuuksien tutkimisen reologisilla mittauksilla. Mittauksilla saadaan tietoa fluidien juoksevuusominaisuuksista, jotka vaikuttavat aineiden käyttäytymiseen prosessissa silloin, kun niitä siirretään tai sekoitetaan. Toisin sanoen reologia tutkii fluidien viskositeetteja.

      Koska newtonmaisten fluidien viskositeetti on vakiolämpötilassa ja -paineessa riippumaton nopeusgradientista, eivät ne tuota suuria ongelmia prosessilaitteiden ja putkistojen suunnittelussa. Ei-newtonmaiset ominaisuudet ovat usein toivottavia, kun prosessoitavien aineiden halutaan käyttäytyvän tietyllä tavalla; esimerkiksi maalien ja elintarvikkeiden. Ei-newtonmaisten fluidien käyttäytyminen prosessilaitteissa ja putkistoissa on huomioitava, koska fluidien käytös vaikuttaa huomattavasti lämmön- ja aineensiirtoon. Erityistä huomiota tulee kiinnittää sopivien sekoitussysteemien ja pumppujen valintaan. Virtausominaisuuksia kuvataan reogrammeilla, joissa leikkausjännitys esitetään nopeusgradientin funktiona. Kuvaajat on yleensä määritelty kokeellisesti. Mittaukset suoritetaan viskometreillä, joista monet perustuvat pyörivään liikkeeseen. "

      Tämmöstä tekstiä Wikipediasta löytyy. Karkeasti ajatellen reologia on "oppi viskositeeteista". Aloittajan olisi pitänyt hankkia ensin kemian perustiedot jotta ei olisi tarvinnut kysyä jotain hömppää eli "antakaa mulle neuvot jotta saisin jotakin paksumpaa ja jäykempää tököttiä" tarkoitukseen jota en voi kertoa?
      Palstoille kirjoittlelijat voisivat selvittää ensin ajatuksensa ja käyttötarpeensa eri tököteille. Monen tökötin viskositeettia saa nostettua kunhan kerrotaan ne tarpeelliset tiedot. Emme me ammattilaiset pysty kummalllisia arvoituksia noin vain ratkomaan.

    • masku18

      Kiitos vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2075
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1893
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      145
      1811
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1242
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe