TYÖTTÖMÄN SAIRAUSLOMA

lillikka

Simppeli kysymys kun uusi tilanne tulossa:
miten työmarkkinatuella olevan sairauspäiväraha määräytyy?

Olen ollut ansiopäivärahalla aiemmin ja silloin saikkuraha laskettiin edeltävän työttömyyspäivärahan mukaan. Onko näin myös työmarkkinatuella olevalle eli sairauspäiväraha lasketaan saikkua edeltävän työmarkkinatuen perusteella? Työtuloja minulla ei ole kuin jokunen tonni vuodelta 2013,

Olen koko ajan TE-toimistossa työnhakijana enkä aio katkaista työnhakua sairausloman (vähintään kuukausi) ajaksi. En kyllä aio ottaa vastaan mitään työtä enkä koulutusta sairausloman aikana.

4

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei niin simppeliä

      Se on käytännössä yhtä suuri kuin työmarkkinatuki, vaikka pienempi päivää kohti, koska maksetaan 6 päivältä viikossa kun työmarkkinatuki maksetaan 5 päivältä. Sairauspäivärahalaskurilla voit testata. Omavastuuajalta saat työmarkkinatukea.

      Tiedäthän, että Kela voi myös hylätä sairauspäivärahahakemuksen milloin mistäkin syystä, eli jos heidän mielestään et ole työkyvytön. Onko tuo kuukauden sairaus sellainen, että sitä kannattaa hakea, eli voiko sairaus esim. pitkittyä?

    • ylläritiedossa

      kela hylkää hakemuksen viimeistään kun tulisi oikeus kuntoutustukeen tai eläkkeeseen.

    • Talous balanssissa

      Olen itse työtön ja jos sairastuisin, en todellakaan hiiskuisi asiasta te-toimistolle mitään, enkä myöskään ottaisi saikkua, kas kun sitä ei ole pakko ottaa, saikku on siis vapaaehtoinen oikeus! Tässä työllisyystilanteessa ei ole juurikaan "pelkoa joutua töihin", joten siksikään en näe tuolle saikun vastaanottamiselle mitään perustetta.

    • Byrokratia

      Haista sinä kukkanen noilla väärillä ohjeilla. Oletko virkaloinen Kelasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      441
      2604
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2450
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      431
      1074
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      155
      932
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe