Minun on vaikea sanoa selvästi r-, l-, ja s-kirjaimia. Nyt pitäis keksiä poikalapselle nimi, jossa ei olisi noita kirjaimia. Mielellään aika harvinainen, ettei samannimisiä tulisi vastaan joka kulmalla. Ja jos nimi olisi kolmitavuinen, niin aina parempi. Uusionimiehdotukset ovat tosi tervetulleita. Vähän ollaan Janek nimeä ajateltu. Mitä mieltä? Muita ehdotuksia?
Vastaukset 16
- nimiexpertti
miten olis Lars? ..hahahahahaaaa
- Ei mitään väänöksiä...
Jami
Nooa
Mikko
Miika
Manu
Tuukka
Otto
Panu
Eemi
Antton
Kyllähän niitä löytyy, ku jaksaa miettiä. Mielestäni Janek on aika kamala. Kannattaa suosia ihan suomalaista perusnimeä. Noita ei varmasti tule paljoa vastaan. Nyt on muodissa Eetu, Niko yms. - kuikka
Joakim
Joonatan
Jake
Benjamin
Jaako
Jaakob
...... - onnellinen
Kiitti! Kun saisin vielä mieheni luopumaan väännöksistä, minulle kelpaisi tavallisempikin. Hän on niin ihastunut Janek nimeen. Tai haluaisi vielä mielummin sellasen nimen, jota Suomessa ei muilla olisi.
- Manna
Asettamillasi ehdoilla keksit varmasti kauniin ja sointuvan nimen, pyrin omien lasteni kanssa samantapaisiin ratkaisuihin! Minulla ei ole lausumisessa vaikeutta, yksinkertaisesti vain pidän "pehmeistä" nimistä. Kokeile muun kielialueen nimiä, esim. italiaa ja hepreaa. Moni sopii suomalaiseen suuhun. Omat poikani ovat Jael Joonatan, Jimi Kasimir (hups, papan toive erottuu) ja Daniel Joakim. Tulevalle vauvalle etsin nimeä osoitteesta http://uotila.tripod.com/uotila/etunimi.htlm
- äiti_myös
tässä muutama tavallinen nimi:
Tomi
Tommi
Toni
Veeti
Nuutti/Kuutti
Joni
Jani
Janne
Jonne
Niko
Eetu
mitäs pidette?
oma poikani on Vili 3kk =)
- anni
Tässä jotakin pojan nimiä, ilman r-, s- ja l-kirjaimia, jotkut yleisiä, jotkut harvinaisia:
Antti, Aapo, Aki, Aku, Aake, Atte, Aate, Aati, Adem, Anton,
Bo, Bob, Ben, Benjamin,
Dani,
Eino, Eiko, Ekku, Eetu, Eemi,
Indio, Ion,
Hemmo, Hannu,
Jami, Jemi, Jimi, Jani, Joni, Joona, Janne, Jonne, Jaajo, Jaakko, Jaako, Jaani, Jehto, Jekku, Jeton, Joonia, Juku, Juko,
Kaiku, Kaapo, Kai,
Mikko, Miko, Mio/Miio, Migu, Mihai,
Niko, Niku, Niki, Nuutti,
Okko, Oti, Otava, Onni,
Pekko, Peetu,
Totti, Tomi, Tommi, Tammi, Teppo, Teijo, Teo/Theo, Toivo, Toni, Tino, Timo, Tatu, Tauno, Tahvo,
Uuno, Utu,
Veijo, Veikko, Veikka, Viima, Vinha, Voitto...
Oliko jotain mieleisiä nimiä???! =)- ada
ainakin nämä ovat varmaan aika harvinaisia, jos kerran harvinaisuuksia haette:
Aake, Aate, Aati, Adem,
Bo, Bob, Ben,
Dani, Dagi
Eiko, Ekku, Eemi,
Indio, Ion,
Jemi, Jaajo, Jaako, Jaani, Jehto, Jekku, Jeton, Joonia, Juku, Juko,
Kaiku,
Mio/Miio, Migu, Mihai,
Niku, Niki,
Okko, Oti, Otava,
Peetu,
Totti, Tammi, Teo/Theo, Tikru, Tarzan
Utu,
Viima, Vinha
Minusta ihan kivoja ovat Dani, Jemi, Mio, Migu, Niku, Okko, Theo ja Mihai.
Mitäs itse tykkäät, mitkä nimet nyt ovat mietinnässä???
- Mari
Söpö ja harvinainen nimi olisi Peikko. Niitä ei ole kuin 6 Suomessa.
- onnellinen
mm. Utu, Nooa, Manu, Jake, Dani, Eino ja Otto ovat aika kivoja (moni muu hyvä nimi on jo ystävien lapsilla). Mutta miehen päätä ei helpolla käännetä. Joonatan toiseksi nimeksi. Kaikki ei läheskään sovi sitten Joonatanin kanssa. Peikon voisin laittaakin, jos ei tarvis miehen mielipiteistä välittää.
- asta-eerika
Utu-> olisi ihan kiva nimi, erikoinen, mutta kiva
Nooa-> kaunis nimi, mutta en antaisi, on yleistymässäkin
Manu-> maunon lempinimi, en antaisi, tulee myös mauno koivisto mieleen, joten ei hyvä..
Jake-> jake on ihan ok, mutta lausuminen hämää
Dani-> tää on kiva lyhennys danielista, vaikka onkin "lempinimi" niin tosi kiva ja kaunis
silti, kuulostaa kuitenkin ihan kunnon nimeltä!
Eino-> tämä on kiva ja pehmeä, jotenkin arvokas nimi, eino leino tietty tulee ekana mieleen, mutta eipä siinä mitään pahaa ole, runoilija tuo mieleen vain mukavia mielikuvia..
Otto -> no ei ainakaan kovin erikoinen, tulee mieleen orpo-lapsi/otto-lapsi... Okko olisi parempi vaihtoehto!?
Eli noista kannatan nimiä Utu, Dani ja Eino!!! Ja minusta niiden kanssa Joonatan sopii ihan hyvin, mutta sopisi moni muukin nimi!
Mitäpä olette miehenne kanssa mieltä nimistä Jekku, Ekku, Aate, Onni tai Okko? - asta-eerika
asta-eerika kirjoitti:
Utu-> olisi ihan kiva nimi, erikoinen, mutta kiva
Nooa-> kaunis nimi, mutta en antaisi, on yleistymässäkin
Manu-> maunon lempinimi, en antaisi, tulee myös mauno koivisto mieleen, joten ei hyvä..
Jake-> jake on ihan ok, mutta lausuminen hämää
Dani-> tää on kiva lyhennys danielista, vaikka onkin "lempinimi" niin tosi kiva ja kaunis
silti, kuulostaa kuitenkin ihan kunnon nimeltä!
Eino-> tämä on kiva ja pehmeä, jotenkin arvokas nimi, eino leino tietty tulee ekana mieleen, mutta eipä siinä mitään pahaa ole, runoilija tuo mieleen vain mukavia mielikuvia..
Otto -> no ei ainakaan kovin erikoinen, tulee mieleen orpo-lapsi/otto-lapsi... Okko olisi parempi vaihtoehto!?
Eli noista kannatan nimiä Utu, Dani ja Eino!!! Ja minusta niiden kanssa Joonatan sopii ihan hyvin, mutta sopisi moni muukin nimi!
Mitäpä olette miehenne kanssa mieltä nimistä Jekku, Ekku, Aate, Onni tai Okko?Pojalle jos valitsette nimen Utu, niin tytölle sitten tietysti Uni, joka on minusta ihana nimi! =)
- TuisKu
Kipinä (2 miestä)
Kataja (2m,2n)
Timjami (16m,3n)
Joakimi (2m),josta muunnos Jaakimi (0)
Tommika (2m), josta muunnos Tomika (0)
Hannevi (1m) - Anonyymi
Salome
- Anonyymi
miten olis Lars? ..hahahahahaaaa
- Anonyymi
jogurtti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562