Kissa kerrostalossa??

Onnistuisiko kissan pito kerrostaloasunnossa?? Miten ulkoiluttaminen? En haluaisi kisulia päästää itsekseen ulos, kerrostalon vieressä kulkee vilkasliikenteinen tie ja muutenkin asumme "kerrostalolähiössä", jossa autoja pörrää ja kerrostalon lähellä on päiväkoti ja ala-aste... Joudunko siis lykkäämään haaveitani, kunnes parempi asuinympäristö löytyy?
171493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kissan pito kerrostalossakin onnistuu, mutta se on aina jonkin verran kissan luonteesta kiinni. Jos sanon, että kolli on helpompi, tulee heti joku sanomaan päinvastaista.

Se tarvitsee hyvän kiipeilypuun ja mielellään muutenkin tekemistä, tai tapetit saavat kyytiä. Oma kissamme pärjäsi hyvin kerrostalossa, rivitalossa ja nyt omakotitalossa sillä on varsinaiset kissanpäivät.

Äänestä

ota samantien kaksi, on seuraa toisilleen :) jos on vain yksi, pitää leikkiä tosi paljon!

Äänestä
  • Itse asiassa ajattelinkin myös kahden kissan hankintaa (sisarukset kaiketi). Kissa(t) kannattaa varmaan myös leikata?? Naaraskissoja ajattelin...

    Mutta voipi olla et kisulit hankin=) Mutta asiasta täytyy vielä keskustella muidenkin kanssa, useasti ollaan viikonloppuja reissussa (sukuloimassa), ja sit kissat menee hoitoon tai otetaan mukaan, riippuen siitä, mihin mennään. Mutta toki sen vaivan "kärsin" kun kerran kisulit haluan=)

    Kommentteja ja kokemuksia kerrostalokissan/-kissojen elämästä saa kirjotella, mielelläni otan tietoa vastaan=)

    Äänestä

  • tiku kirjoitti:

    Itse asiassa ajattelinkin myös kahden kissan hankintaa (sisarukset kaiketi). Kissa(t) kannattaa varmaan myös leikata?? Naaraskissoja ajattelin...

    Mutta voipi olla et kisulit hankin=) Mutta asiasta täytyy vielä keskustella muidenkin kanssa, useasti ollaan viikonloppuja reissussa (sukuloimassa), ja sit kissat menee hoitoon tai otetaan mukaan, riippuen siitä, mihin mennään. Mutta toki sen vaivan "kärsin" kun kerran kisulit haluan=)

    Kommentteja ja kokemuksia kerrostalokissan/-kissojen elämästä saa kirjotella, mielelläni otan tietoa vastaan=)

    meillä onnistui hyvin kun ennen kerrostalossa asuttiin, kissoja oli kaksi, niillä raapimuspuu ja leluja ja vein usein valjaissa ulos. Leikata kyllä kannattaa jos ei pentuja suunnittele.

    Äänestä

  • tiku kirjoitti:

    Itse asiassa ajattelinkin myös kahden kissan hankintaa (sisarukset kaiketi). Kissa(t) kannattaa varmaan myös leikata?? Naaraskissoja ajattelin...

    Mutta voipi olla et kisulit hankin=) Mutta asiasta täytyy vielä keskustella muidenkin kanssa, useasti ollaan viikonloppuja reissussa (sukuloimassa), ja sit kissat menee hoitoon tai otetaan mukaan, riippuen siitä, mihin mennään. Mutta toki sen vaivan "kärsin" kun kerran kisulit haluan=)

    Kommentteja ja kokemuksia kerrostalokissan/-kissojen elämästä saa kirjotella, mielelläni otan tietoa vastaan=)

    Kaksi on kyllä ehdottomasti parempi, kuin vain yksi. ;) Kun otat kaksi samasta pentueesta tai ennaltaan toisilleen tutut kissat niin yhteiselo sujuu varmasti myöhemminkin. :)

    Usein kissoille on parempi reissujen ajaksi etsiä hoitaja joka käy niitä omassa kodissa katsomassa. Toisaalta jos opetat kissat heti pienestä pitäen matkusteluun, eli aluksi vain lyhyitä matkoja niin eiköhän ne siihenkin totu. Riippuu toki yksilöistä, omat kissani eivät erityisemmin tykkää olla autossa koska niitä harvoin kuljetellaan minneen. Tiedän kuitenkin kissoja, jotka menevät kauheaan paniikkiin jo pelkästä kuljetuslaatikkoon laittamisesta. Kissoja on niin monenlaisia. :)

    Kissat juu parasta leikkauttaa, olivat ne mitä sukupuolta tahansa. Naaraskissat pitemmän päälle kärsivät kiimoista ja ovat silloin levottomia sekä hyvin äänekkäitä.

    Äänestä

Kissa kerrostalossa sujuu hyvin. Mutta tietenki se riippuu myös pitkälti kissan luoteesta.
Itselläni on kaksi kissaa ja asutaan kerrostalssa, tosin pienimuotoisessa sellaisessa. Ensiks otin yhden kissan, mutta totesin että kissa oli yksinäinen ja kaipasi kovasti seuraa ja huomiota. Otin vuoden päästä toisen, ja nyt he viettävät oikeen lokoisia kissanpäiviä.
Ulkoiluttaminen sujuu helposti. Käytän kissoja ulkona narussa ja myös joskus pidän niitä vapaana kun itse olen kokoajan mukana ulkona.

Äänestä

Itselläni on kaksi kissaa kerrostalossa ja vien kissoja ulos valjaissa se on kätevää

Äänestä

...on varsin tavallista pitää kissaa kerrostalossa. Kissa sopeutuu tähän, kunhan vain ympäristö tehdään viihtyisäksi ja virikkeelliseksi. Itse asiassa on paljon kissoja, joille kerrostalo on paras paikka asua. Esim. eläinsuojeluyhdistyksellä on sellaisia kissoja. Ne ovat joskus kärsineet ulkomaailman ikävyyksistä ja tarvitsevat nyt turvallisen, lämpöisen kodin loppuelämäkseen. Toki on taas niitäkin yksilöitä, joille paras paikka asua on maalaisympäristö.

Missään nimessä ei kissaa kuulu taajamassa päästää ilman valvontaa ulos, vaan vaihtoehtoisesti opettaa se kulkemaan valjaissa. Moni kissa tähänkin oppii, mutta harjoittelu on parasta aloittaa pienestä pitäen. Kovin arkaa ja säikkyä kissaa ei kannata ulos viedä, edes valjaissa.

Omat kissani muuttavat kanssani pian kerrostaloon. Ulkokissoina niitä ei ole koskaan pidetty, mutta ne ovat päässeet ulos valjaissa sekä rakennettuun ulkotarhaan. Sittenkin aijon viedä niitä valjaissa ulos sekä vanhempien luona laskea tarhaan. Molemmat ovat oppineet valjaisiin, mutta toinen kissa on jonkin verran säikky ulkona. Nuorempi sen sijaan rakastaa kävelyretkiä esim. luonnossa ja pomppii ketterästi vierellä. Välillä kuitenkin väsähtää käpälät ja saa luvan kulkea sylissä loppumatkan. ;D

Äänestä
  • itselläni on ollut kissoja yli 15 vuotta ja aina kerrostalossa. tällä hetkellä on kolme kissaa, kaksi kollia ja yksi narttupentu, ja asun 46.5 neliön kaksiossa. joulun jälkeen muutan sitten 65.1 neliön asuntoon. kissat saa elää ihan normaalia kissanelämää niin kerrostaloissa kuin omakoti/rivitaloissa. kaikki riippuu omistajasta. eli kodin täytyy olla kissaystävällinen, paljon kissoille aktiviteettejä ym. ulos valjaissa tai parvekkeen voi verkottaa. meillä kissat ulkoilee parvekkeella kun pojat pelkää pihassa olla valjaissa. jos olisi rauhallisempi piha niin valjaitten kera ulkoiltaisiin (näin tulevassa asunnossa, nyt asun ison kadun varrellla ja autoja on paljon, mitä pojat pelkää). eli ota vaan kissoja kerrostaloon. ja ota toki kissoja kaksi kerralla, niin pääset itse vähän helpommalla.

    Äänestä

päästä kissaasi vapaana ulos, varsinkaan jos asut kuvailemasi kaltaisessa kerrostalolähiössä. Ulkona kisuja vaanii niin monta vaaraa, eikä liikenne ole niistä suinkaan vähäisin. Ellet pidä kissaasi täysin sisäkissana, niin siinä tapauksessa suosittelen ulkoilua valjaissa.

Äänestä

Ollaan nyt asuttu vuosi kerrostalossa kissaneidin kanssa. Se on leikattu, ensimmäisen kiiman jälkeen kun kävi selväksi ettei toista jakseta kuunnella : ). No eihän se nyt ainoa syy ollut, kuitenkin. Hyvin ollaan pärjätty, käydään valjaissa usein ulkona(tänäänkin).
Ei ole kärsinyt yksinäisyydestä, vaikka ei ole kaveria. Harkittiin silloin kahden pennun ottoa, molemmat oli valittunakin. Kuitenkin kun on nähnyt sisaruksiakin jotka tappelevat, päädyttiin yhteen. Säästäähän siinä rahaakin. Kahdesta kissasta on kuitenkin tupla kustannukset. Kisulle kuitenkin muutaman vuoden sisään tulee koira kaveri. Kunhan muutetaan vähän parempaan paikkaankin.

Äänestä

Kiitti kaikille noista kirjottamistanne viesteistä=) Tässä on ahkerasti mietitty kissan tai kissojen hankintaa... Vielä kuitenki haluaisin enemmän kommentteja siitä, et jos on vaan yks kissa (kerrostalossa edelleen=)) "nurkissa pyörimässä".

Mitä asioita pitäs muuten ottaa huomioon, ku lähtee johonki reissuun?? Mekin ku usein viikonloppusin käydään olemassa Helsingissä (matkaa n. 150 kilsaa) tai Haapajärvellä (matkaa n. 350 kilsaa) ja jos ei kissa/kissat ole hoidossa, niin sitten ne otetaan mukaan... Tokihan tästä asiasta voin itsekin ottaa selvää, mut kirjoista ei välttämättä aina löydä niitä käytännössä koettuja "niksejä"=)

Äänestä
  • Itselläni on reilu 3-vuotias neitokissa (leikattu). Asutaan nyt kerrostalossa pienehkössä kaksiossa ja ulkoilemme sään salliessa päivittäin (neito ei tykkää vesisateesta).

    Reissut suoritamme joko siten, että mamma lähtee yksin reissuun, jolloin neitokaiselle on hommattu hoitaja, joka käy kattomassa neitokaista väh. kerran päivässä ja antaa raksuja lisää sekä tietenkin paljon paljon rapsutuksia ja leikkimistä. Sit kun mamma palaa reissuiltaan, niin sit suuresti huomiota kunnolla olleelle neitokaiselle.
    Mikäli matka toteutetaan yhdessä, on matkan teossa huomioitava neitokaisen erityisvaatimukset. Eli neitokainen matkustaa AINA kopassa ja autoilijana pyrin ajamaan mahdollisimman tasaisesti välttäen turhia kiihdyttelyjä & jarrutuksia. Näistä huolimatta matkapahoinvointi on enemmänkin kuin tapa, mutta siihen olen varustautunut jo matkalle lähtiessä.
    Pitemmillä matkoilla otan neitokaisen pois kopastaan ja ulkoilutan valjaissa sekä tarjoan juotavaa (ei useinkaan kelpaa).

    Onnea yhteiselolle kissan kanssa:) Vaikka kuluja tuleekin, niin kyllä saa rahoilleen vastinetta!!!

    Äänestä

Meillä kolli-kissa 30 neliön yksiössä, hyvin on pärjännyt itekseen. Itse olen sitä mieltä että sisä- ja ulkokissat erikseen, eli meidän kisu on täysiverinen sisäkissa, sitä ei ulkoiluteta valjaissa. Mutta tähän asiaan löytyy monta mielipidettä, jokainen tavallaan.

Äänestä

Kissan pitäminen kerrostalossa ei ole todellakaan vaikeaa.
Asun itse kerrostalossa (2kerros)
ja minulla on ihana harmaa valkoinen poika kissa Jesse.
Ulkoilutan sitä valjaissa. (se on tottunut jo pentuna valjaisiin)

Äänestä
  • Aloitus tehty 6.11.2004 13:17

    Äänestä

Kyllä sisäelämään tottunut kissa on parempi vaihtoehto kerrostaloon kuin koira!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiku kirjoitti:

Onnistuisiko kissan pito kerrostaloasunnossa?? Miten ulkoiluttaminen? En haluaisi kisulia päästää itsekseen ulos, kerrostalon vieressä kulkee vilkasliikenteinen tie ja muutenkin asumme "kerrostalolähiössä", jossa autoja pörrää ja kerrostalon lähellä on päiväkoti ja ala-aste... Joudunko siis lykkäämään haaveitani, kunnes parempi asuinympäristö löytyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu