J2ee:tä taidetaan käyttää nyt eniten. Sen osaajiakin haetaan jonkin verran töihin. Mutta taitaa mikkosoftin .net viedä silti voiton. Tulevassa windowsissa jo melkein kaikki uusimmat softat tehty .netillä.
.Netillä helppo tehdä turvallisia, vakaita ohjelmia. Käyttöliittmätkin sujuvaa windows tasoa (toisin kun javan swingi). .Net sovellukset toimivat kaiken lisäksi nykysin kätevästi myös Linuxissa ja eri päätelaitteissa.
.Netillä helppo tehdä turvallisia, vakaita ohjelmia. Käyttöliittmätkin sujuvaa windows tasoa (toisin kun javan swingi). .Net sovellukset toimivat kaiken lisäksi nykysin kätevästi myös Linuxissa ja eri päätelaitteissa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.net sovellukset eivät todellakaan toimi Linuxissa eikä myöskään muissa kuin microsoftin käyttöjärjestelmällä varustelluissa mobiilipäätelaitteissa.
Kyllä ne .Net softat nykyään saa linuxiinkin pyörimään käyttämällä Novellin Monoa
http://www.mono-project.com/
Silti J2EE vie tuossa taistelussa voiton.
Java j2ee on lähinnä verkkopuolen ohjelmointiin tarkoitettu eli sovellukset pyörivät sovelluspalvelimella(jsp,servletit, jstl yms...)
Kai Javallakin on omat hyvät puolensa (erityisesti alustariippumattomuus), mutta itse valitsin .NET:in, enkä ole katunut.
Minulla ei ole ikinä ollut tarvetta tehdä sovelluksia kaikenmaailman laite- ja käyttöjärjestelmäalustoille, vaan Microsoft-pohjaiset laitteet (tietokoneet, PDA:t, puhelimet) ja WWW ovat riittäneet minulle vallan mainiosti. Javan alustariippumattomuus on siis minulle vain "mielenkiitoinen ominaisuus" sen sijaan että se olisi mikään "must have" välttämättömyys.
Tietenkin olisi hienoa, jos MS joskus porttaisi .NET frameworkin Macille ja Linuxille (Mono-projekti osoittaa sen olevan täysin mahdollista), mutta en ainakaan hengitystäni pidätellen jää odottamaan sitä.