Olen harkinnut hankkia kolmatta koiraa joka olisi pieni, tällä hetkellä minulla on 4,5 vuotias siperianhusky ja vuoden vanha amstaffi sekoitus.. onko siis kenelläkään kokemusta tästä?
pieni & iso
8
185
Vastaukset
- Hmm!
Kuullostaa epäilyttävästi siltä että sinusta on tulossa koirakeräilijä? Se lienee jotain sukua taiteenkerääjille mutta myös niille mummoille jotka eivät raatsi mitään haltuunsa saamaa heittää koskaan pois. Kunnes eräänä päivänä tulee kunnan terveystarkastajilta ukaasi että nyt...
Eipä se koiran koko siihen mitään vaikuta, miten uusi tulokas otetaan vastaan, pentuna
jos hankit niin eiköhän mene putkeen ihan luonnostaan.
Itsehän sinä parhaiten omat koirasi tunnet. :)- Täysin totta
tuo edellinen, että itse tosiaan koirasi tunnet toivottavasti niin hyvin,että tiedät kannattaako ja onko johtajuutesi kunnossa.Itsellä ei ole ongelmia ollut kahden ison ja kääpiön kanssa.Onnea etsintään:)
- ai sul on iso =)))))
Mene yleistä koirista palstalle kyselemään , vai oletko yksi niistä kiusantekijoistä ?
- pahanilmanlintu
Kerropa miksi tarvitset kolmannen koiran? Kerro myös millainen on arkenne, paljonko olet poissa kotoa töissä tms. ja miten paljon liikuntaa/tekemistä husky ja amstaffi saavat viikolla/viikonloppuina?
Joskus käy niin, että turhautuneessa koiralaumassa pienimmästä/nuorimmasta löytyy töistä tullessa vain veriset jäännökset.. Siinä tapauksessa sinun kannattaisi varmaan hankkia todella aktiivinen rotu. Shiba Inu? Jackrussell? Husky ja amstaffi vaatii todella paljon liikuntaa kuten kokemuksestasi varmasti tiedät, joten täytyyhän pikkuisenkin pysyä vauhdissa mukana. Mitä heidän kanssa harrastat? Pystytkö liittämään pienen rodun näihin harrastuksiin? Jos ei, niin onko sinulla aikaa tehdä erikseen vielä pienen koiran kanssa asioita?
- älä ota
Odota, että vuoden ikäinen on vanhentunut ainakin 3-vuotiaaksi, ettei koirien välille tule mitään johtajuusongelmia. Ei kannata kerätä paljon nuoria koiria, sillä sitten ne vanhenevatkin yhtäaikaa ja jos meinaat harrastaa jotain, ei eläkeikäisten kanssa voi harrastaa. Ja laumaan ei voi koko ajan ottaa lisää koiria. Harkitse tarkoin, kolmen koiran kanssa kaikki on vaikeampaa kuin kahden. Kolmea koiraa on esimerkiksi vaikea saada hoitoon tarvittaessa, kaikki kulut ovat kalliimpia vaikka koira olisikin pienikokoinen.
Siis kokemusta erikokoisista ?On kokemusta.Jokusiakin kymmeniä kiloja eroa,muutamilta vuosikymmeniltä...
Ensinnä,en suosita ottamaan pientä,ainakaan vielä,jokuseen vuoteen tuohon kohtiin.Ensinnäkin,toinen koira on niin nuori,eikä siitäkään vielä tiedä,mikä siitä isona tulee...Eli kannattaa katsoa,tuleeko ne edes toimeen,kun toinen tulee kunnolla aikuiseksi.Noilla kahdella pitää olla selkeä järjestys perheessä ja ne kunnolla hallinnassa,että tietää paikkansa,ennenkuin siihen ottaa kolmannen pyörän.
Kun se kolmas voi joskus sekoittaakkin pakkaa niin,ettei jopa ensimmäisten keskinäinen kemia enää pelitäkkään,jos on pelittänyt ennen.
Kokoeroissa pitää olla vielä paremmin,jos näin voi sanoa,hommat hanskassa.Koska jos vähäänkän tulee erimielisyyksiä koirien kesken,niin pieni ON aina altavastaava ja vahingot voi olla myös helposti pahemmat,pienissäkin tilanteissa...
Pieni koira voi myös herättää saalisviettiä,varsinkin jos sitä on reippaasti toisessa.Ja silloin pitää taas olla hyvin tuo puoli hanskattuna.Koska ihan voi tulla ilman aggressiotakin alku yhteenotolle.
Toisin sanoen,en suosita,ainakaan vielä.Ja jos ei ole kunnolla jo kokemusta koirista,niiden eleistä ym.
Ei mainttu,mitä muuta rotua/rotuja on sekoituksessa.Mutta amstaffi itsessään ei ole ihan välttämättä sosiaalisemmasta päästä muihin lajitovereihinsa nähden.Joten sekin kannattaa miettiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849