näytönohjaimen asennus

ostin uuden näytönohjaimen ja kun asennan ajurit siihen ja pyydetään nkäynnistämään windows niin näyttö pimenee eikä asenus mene loppuun kokeilin myös asentaa windows 7 uudelleen.

emona on gigabyten GA-970A-D3 rev 1.0 - Gigabyte. Se uusi näytönohjain tääs on:
XfX R7 260x -CNF4, missä voisi olla vika jopa bios on päivitetty?
10164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kokeilitko eri ajuriversiota?

Äänestä

Katoitko että bios on varmasti päivittynyt? Oletko nähnyt sillä näyttiksellä mitään?

Äänestä
  • "Oletko nähnyt sillä näyttiksellä mitään?"

    En ole katsonut sillä.

    Äänestä

No kyllä uus kumminkin on uus ja vaikkei sillä mitään näkyiskään niin kyllä uusi versio silti parempi on ;)
Haet uudemman näytönojaimen kaupasta todennäköisesti vähintään puolet parempi kuin ostamasi "vanha romu".

Äänestä
  • Etu- vai takapuoli, ylä- vai alapuoli vai joku muu puoli on parempi?

    Äänestä

"ostin uuden näytönohjaimen ja kun asennan ajurit siihen ja pyydetään nkäynnistämään windows niin näyttö pimenee eikä asenus mene loppuun kokeilin myös asentaa windows 7 uudelleen."

Onko näytön kaapeli kiinni siinä uudessa näytönohjaimessa?

Meneekö virtalähteeltä virtajohto myös suoraan näytönohjaimeen (pitää mennä!)

Tässä kuva liittimestä, joka tietysti voi olla sinun mallissa eri kohdassa: http://www.legitreviews.com/wp-content/uploads/2013/10/amd-r7-270x-power-645x434.jpg siis tuossa oikealla alhaalla oleva 6-pinninen.

Näytön pimeneminen joksikin aikaa asennuksen yhteydessä on normaalia, mutta jos se nyt vaikka yli minuutin kestää, niin ei ole

Oikea tapa vaihtaa näytönohjainta:

- Poista ensin vanhan näytönohjaimen ajurit
- Sammuta tietokone
- Poista vanha näytönohjain (tai jos integroitu, mene biosiin ja disabloi sieltä)
- Asenna uusi näytönohjain tietokoneeseen (ja kytke näytön kaapeli siihen)
- Käynnistä tietokone
- Asenna ajurit
- Boottaa tietokone

Äänestä

kun asensin tän näytönohjaimen niin kuva tulee ja pääsen windowsiin , mutta kun olen asentanut ajurit kone käynnistyy mutta jonkin ajan jälkeen näyttö pimenee ja siinä ollaan. lähtee enää vikasietotilassa käyntiin kunnes palauttaa tilaan ennen asennusta.

kokokeilen noita beta ajureita nyt. Kiitos kaikille avusta.

joke

Äänestä
  • Ja sinulla on se virtakaapeli kiinni siinä näytönohjaimessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joke674 kirjoitti:

ostin uuden näytönohjaimen ja kun asennan ajurit siihen ja pyydetään nkäynnistämään windows niin näyttö pimenee eikä asenus mene loppuun kokeilin myös asentaa windows 7 uudelleen.

emona on gigabyten GA-970A-D3 rev 1.0 - Gigabyte. Se uusi näytönohjain tääs on:
XfX R7 260x -CNF4, missä voisi olla vika jopa bios on päivitetty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu