Papalle kysymyksiä

Pappa is best

Olen nuori kundi joka osti Corollan ja oikeestan pappa sun ansiosta olet saanut vakuutettua mut ja monet muut tojon laadusta. Mutta muutama juttu johon kaipaan apuja.

Peräluukun tuuletus, kuinka usein
Järvivedellä pesu, mites talvella
Jarrujen herkistely, kuinka usein
Tyhjäkäynti säännöt
Öljynvaihdot, tää aika sekava, kun ne normi huollotkin
Katsastushuolto, onko pakollinen ja kuinka usein
Milloin alkaa räksätykset
Ruostesuojaus korjaus pensselillä, kuinka usein
Kuinka usein pesut ja onko ehdoton kielto koneistus pesuihin
Vahaus säännöt
Onko nastat ainoat oikeat talvirenkaat

Kiitti pappa jos viittit noihin vastata

8

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pappa lehteen

      Olisi hienoa saada pappa Toyotan asiakaslehteen kysy papalta osioon. Pappa tietää sellaisia asioita tojosta joita ei marmoritiskiltä kuule. Esimerkiksi koneistuspesun jälkeen pitää ruuvien kantojen alta kuivata, itse en ainakaan ole tätä tiennyt. Pappa toisi lehteen ja koko Toyotan maahantuonti organisaatioon uskottavuutta ja maanläheisiä neuvoja räksätyksien ehkäisyyn.

    • gorillapappa

      Nythän on niin että corolla papalla on kiireitä taka luukun tuuletus talkoissa joten minäkin tällaisena semi ori toyotistina voisin ojentaa auttavan käteni ja toimia ikään kuin vara corolla pappana ja ensiksikin se taka luukun tuuletus asia on sillä tavalla että tärkeintä se on näin myöhäis syksyllä kuivalla pikku pakkas kelillä mutta toki talven pikku pakkasilla kannattaa ainakin kolme kertaa kuussa tuulettaa ja sitten keväällä kun ilmat kuivenevat riittää kahdesti kuussa ja kesällä ihan vain satunnaisesti.

      Järvi vettä on ehdottomasti käytettävä aina ja koneistus pesu on jyrkästi kielletty sillä siitä tulee ongelmia Corollan herkkään maali pintaan ja muista pestä Corolla rönttä keleillä ainakin kerran viikossa mutta jos on pouta sää tai kuiva pakkas ilma talvella niin ei se nyt ihan ehdotonta ole.

      Jarrut pitää herkistellä aina keväällä renkaiden vaihdon yhteydessä ja samoin syksyllä kun vaihdat talvi renkaat ja muistathan että vain nastalliset japanilaiset Bridgesstone renkaat ovat kelvolliset Corollan kaltaiseen laatu autoon ja samalla rengas töiden yhteydessä on myös tarkastettava ruoste suojaus ja korjattava se pensselillä kuin myöskin vahaus pitää tehdä keväisin, keski kesällä ja syksyllä tosin nämä ovat minimi säännöt ja autostaan huolehtiva Toyota mies vahaa sen kesä aikaan kerran kuussa ja käyttää vain Korrek auto vahaa.

      Öljyt pitää vaihtaa aina huolto ohjelman mukaisesti ja tämän lisäksi ellei nyt satu huollot sopivaan saumaan pitää tehdä kevään öljyn vaihto huolto ja samoin syksyn öljyn vaihto huolto eli käytännössä tämä tarkoittaa monesti kolmea öljyn vaihtoa vuodessa ja jos osaa voi tässä yhteydessä säätää tyhjä käynnin tai sitten antaa ammatti taitoisten Toyota mekaanikkojen säätää se määrä aikais huollossa ja noista huolloista sen verran että katsastus huolto on aivan ehdoton eikä siitä saa laistaa vaikka varsinainen määrä aikais huolto olisi ollut edellisellä viikolla sillä laistaminen voi aiheuttaa tilasto poikkeamia ja sitähän me toyotistit emme halua.

      Jos haluaa varmistaa huolettoman autoilu kokemukset ja välttää räksätyksiä olisi hyvä vaihtaa Corolla uuteen ennen kuin matka mittarissa on yli 40 000 kilometria sillä sen jälkeen räksätysten todennäköisyys kasvaa loga ritmisen asteikon mukaisesti.

      • Nauris heebo

        En osta aurista kun siinä ei oo ratiota, mainoksissa heebo huutaa desert sandia vaikka on keskellä intian pääkaupunkia, liekö tehnyt porsset ja lähteny intiasta hakeen nauristehtaalta.


      • gorillapappa

        Vielä jäi eilen kaikessa kiireessä nuo onnen toivotukset pois joten lämpimät onnittelut sinulle nuori kundi kun olet tehnyt järki valinnan etkä ole sortunut noihin epä luotettaviin ja yli hinnoiteltuihin euro rotteloihin joita yli mieliset liitu raita jolpit kauppaavat lasi palatseissaan vaan olet valinnut yli vertaisen ajo kokemuksen tarjoavan laatu auton mutta kysyitkö auto myyjältä että voisiko hän myös toimia sinun luotto myyjänäsi sillä siitä olisi aloittelevalle toyotistile yli vertaista etua kun saisit viikottaiset pulla kahvit ja sisä piirin tietoa Toyotan huippu salaisesta maailmasta ja luotto myyjä kertoisi sinulle etu käteen auton vaihdon ajan kohdan ja täyttäisi tilaus kupongin ja ruksaisi siihen haluamasi varuste tason ja sinun ei tarvisisi kuin käydä noutamassa uusi Toyota piiri myyjä liikkeen auto hallista ja muutenkin tuosta luotto myyjä suhteesta olisi sinulle suurta iloa elämääsi muun muassa joulu tervehdyksen muodossa ja mikä kaikkein parasta saisit tämän ainut laatuisen palvelu konseptin ilman mitään lisä veloistusta!


    • Corolla pappa

      Peräluukun tuuletus, kuinka usein
      -no tuo kannattaa tehdä ainakin kaksi kolme kertaa vuodessa, aina ennen talvea ja kesällä jos sataapi paljon, estää sisustan homehtumista ja pellin ruostetta

      Järvivedellä pesu, mites talvella
      -no sitä varten on keksitty kuules vesi pumput että taloon saat järvi vettä järvi vesi on ainua oikea vesi autolle maali pinta pysyy kunnossa eikä kupli

      Jarrujen herkistely, kuinka usein
      -kaksi kolme kertaa vuodessa olisi hyvä itse teetän kolmesti vuodessa

      Tyhjäkäynti säännöt
      -tyhjä käyttää pitää autoa 4 minuuttia ennen kuin lähtee liikkeelle niin saa moottori öljyä joka sopukkaan!

      Öljynvaihdot, tää aika sekava, kun ne normi huollotkin
      -öljyt ja suotimet ainakin 10 tuhannen välein, eikä haittaa vaikka 5 tuhannen ja normi huolto kerran vuodessa elikäs tulppaa ja ilman suodinta ja mutterien kiristys!

      Katsastushuolto, onko pakollinen ja kuinka usein
      -no kannattaa teettää se normi huolto ennen katastusta ja kiertää auto ympäri että palaako kaikki polttimot

      Milloin alkaa räksätykset
      -kuskin vai auton?

      Ruostesuojaus korjaus pensselillä, kuinka usein
      -no kaksi kertaa vuodessa loka suojan kaaret massattava pensselillä ei hakkaa kivet ja kuuleppas suojauta se auto muutenkin ruoste suojaamossa!

      Kuinka usein pesut ja onko ehdoton kielto koneistus pesuihin
      -ei koneistus pesuja! vaan käsin järvi vedellä korrrekin pesu aineella ja pesu sienellä varovasti hivellen ja sitten sankolla vettä paljon päälle!

      Vahaus säännöt
      -vahaa syksyllä ja keväällä kunnon kiinteällä simonitsillä ja rasselilla pois!

      Onko nastat ainoat oikeat talvirenkaat
      -on ne ainoat oikeat! nastalla pitää jää kelissä ei millään halvatun kitka rinkulalla

    • Kun muistaa vielä

      pyyhkiä sen katalysaattotin reijänkin kakillakäynin jälkeen on päivä pelastettu,etti tule niitä jarrutus jälkiä housuun.

    • ihmettelenuygi

      Mitä vattua tää ketju tarkoittaa?? Ihan paskan jauhantaako`, ilmeisesti

      • ajan viete

        Ei toki, koko Toyota-palsta pyöriin corollapapan ympärillä ja me kaikki fanitamme pappaa ihan täysillä... tai siis ehkä ei näinkään, mutta ajanvietettähän tämä on, ei täällä olekaan tarkoitus keskustellä mistään vakavasti, niinkuin tuo takaluukun tuuletushölmöilykin jo kertoo...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4356
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2862
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1721
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe