Miten Thunderbirdissä saa asetettua käyttäjäkohtaisen profiiliasetuksen siten, että samaa tietokonetta käyttävät eri henkilöt voivat ladata vain omat sähköpostinsa omilla asetuksillaan Thundeen?
Jotain lontoonkielisiä ohjeita on saatavilla, mutta en lue lontoota, sillä se on pa***a kieli.
Löytyisikö suomenkielisiä ohjeita tai onko vinkkiä?
Jotain lontoonkielisiä ohjeita on saatavilla, mutta en lue lontoota, sillä se on pa***a kieli.
Löytyisikö suomenkielisiä ohjeita tai onko vinkkiä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli sun pitää luoda molemmille käyttäjille omat profiilit käynnistämällä Thunderbird -P -valinnalla (hakeudu komentorivillä Thunderbirdin ohjelmakansioon ja kirjoita siellä thunderbird -P)
Sitten voit luoda eri käyttäjät. MUTTA tolla järjestelmällä et pysty *estämään* sitä toista lukemasta sun sähköposteja. Toi ainoastaan eriyttää noi käyttäjät. Voi olla, että on olemassa laajennus jolla voi laittaa salasanan käyttäjätiliin/profiiliin.. mutta ainakin esto onnistuisi luomalla käyttäjille omat tunnukset Windowsiin (tosin se turva nyt on pelkkää silmänlumetta, koska aina voisi vain avata käyttäjän profiilikansion explorerilla ja lukea sähköpostit sieltä.
-> Vaihda käyttöjärjestelmää on se pidemmän kaavan vastaus.
Niin ja sähköpostiprofiileilla voi jättää niiden salasanat käyttöön, ei siis antaa ohjelman muistaa niitä. Siten estetään UUSIEN postien lukeminen, vanhat säilytetyt meilit ovat kuitenkin nähtävissä.
Foxmailissa on mahdollisuus laittaa tileille salasana, jota ilman ei tiliä voi käyttää.
Tuntee myös Hotmail-tilit.
http://fox.foxmail.com.cn/english/index.htm
Kokeilemisen arvoinen. Kiinalainen, mutta tässä on Kiinan pojat/tytöt tekaisseet tosi hyvän softan.
Vanhemmat versiot olivat mitä olivat, mutta tämä viimeisin 5-versio on kyllä ihan täysi peli.
On minulla siirtänyt Thunderbirdin eläkkelle.
- Pop ja Hotmail-tilit
- jokaiselle tilille omat asetukset (Thunderissa esim vain yksi smtp-palvelin yhteisenä kaikille tileille)
-kirjemallien teko tosi helppoa ja postia kirjoitettaessa mallin valinta hiirenklikin takana.
-Oma spämmisuodatin (tosin vaatii vähintään tuhat oikeaa JA tuhat spämmipostia oppimiseen, ennen kuin sen voi kytkeä päälle) Tämä ei kuitenkaan ongelma, koska esim K9:n voi konfiguroida helposti toimimaan Foxin kanssa. Roskapostille oma kansio, jonka voi tyhjentää yhtä helposti, kuin roskakorin.
Ai niin, ei Foxia saa sitten valitettavasti härmänkielelle käännettynä, mutta ei noiden perusjuttujen kanssa mitään eksoottista kielitaitoa tarvita.