Suositelkaa (omat ideat loppu)

Kaipailisin uutta lukemista fantasia- ja (hätätapauksessa) scifi-kirjoista. En itse löydä ikinä mitään kiinnostavaa.

Ja tässä (pari?) ehtoa (minäkö vaativa? Eehen):
* Ei pitkiä sarjoja, joissa juttu muuttuu loppupuolella tyhjän jauhamiseksi ja saman toistamiseksi
*Ei ällö-siirappisia-rakkaustarinoita
*Ei lapsia pääosassa
*kliseisyydellä ei ole väliä (hip hei kääpiöt, haltiat ja lohikäärmeet!)
*_Ystävyydestä_ on aina kiva lukea

Scifissä olen ihan täydellisesti ulalla, mutta juuh... x)
151078
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Oletkos lukenu Robin Hobin Näkyjen tarun? Siinä kyllä on ekaks lapsi pääosassa, mut kyllä se siitä kasvaa..=) ja se on trilogia, mut kirjat on aika paksuja..mut sitä mä suosittelen....siihen tosin tulee just jatkoa....

Äänestä

Suositelen jälleen kerran Guy Gavriel Kayta, häneltä on käännettyjkin jo useampia kirjoja. Sarjat eivät ole kovin pitkiä (eikä kaikki edes sarjoja), pääosissa on nuoria ja aikuisia, ja vain ensimmäinen sarja Fionavarin kuvakudos on hiukan kliseinen ja siinäkin vanhoja tuttuja elementtejä on hyödynnetty kivasti. Siirappia on kohtuudella - tai miten sen nyt ottaa, Kayn kirjoissa tapahtuu melkein aina jotakin oksettavan kamalaa ja jotakin itkettävän ihanaa, mutta ainakin minusta tasapaino on kohdallaan :)

Äänestä

...lueppa J.G. Ballardin Super-Cannes. Siiträ et löydä siirappia tai muutakaan söpöilyä =)

Äänestä

Robin Hobbin Näkijän taru on kyllä ihan ykkönen, niinku joku jo sanokin..
Siinä on pari trilogiaa, jotka on hyviä ihan yksinäänkin.
Ne on luultavasti parhaat kirjat, mitä oon ikinä lukenu, eikä se oo ihan vähän.. ;)

Äänestä

on parhaita hardcore scifi-kirjoja, mitä on kirjoitettu. Se on kylläkin ajoittain aikamoista junnaamista, mutta loppupuolella kirjaa rupeaa olo olemaan kuin uudestisyntynyt. Kannattaa jaksaa, eikä ole edes järin paksu kirja.

Äänestä

on alan perusteos ja tarjoaa hulvattomat naurut. Myös muut Douglas Adamsin kirjat saattavat naurattaa avaruusolioiden kustannuksella.

Äänestä

Arthur C. Clarke on yksi scifin suurista. Viihteellisemmästä päästä voisin suositella teosta nimeltä Kehto.

Äänestä

Jos haluat nauraa vielä lisää, niin otapa hyllystä joku Terryn kirjoista. Kyllä on niin posketonta juttua, että tosikoilta menee lukuhalut. On taattua scififantasiaa.

Äänestä

Edesmenneen Carl Saganin klassikko eksoplaneettojen löytämisestä. Leffanakin kohtalainen mutta törkeästi kristillisten arvojen värjäämä.

Äänestä

Joku jo ehtikin suositella Guy Kavriel Kaytä.

Oletko lukenut Neil Gaimanin "Neverwhere-maanalainen Lontoo" ja "Unohdetut Jumalat"? Jaksan aina suositella Gaimania... aikuiseen makuun on etenkin nuo kaksi kirjaa.

Äänestä

Oletko kokeillut jo R.A.Salvatoren kirjoja? Hän on tehnyt kyllä pitkää pötköä, mutta kyllä ne menettelee. Klisee on tässä sarjassa kova sana!
Rabe:Lohikäärmeen aika
Harry Harrison: Ruostumaton Teräsrotta-sarja
Feist, Raymond: Käärmesodan taru(3 tai 4 osainen)
Knaak: Tulitraakki
Myers: Murha Halruaassa
Brooks: Shannara-sarja
Williamson, Chet: Murha Cormyrissä
Gemmel, David: Legenda
Hearn, Lian: Otorin klaanin tarina (sarja)
siinäpä muutama...

Äänestä

Johanna Sinisalo:
- Ennen päivänlaskua ei voi
- Sankarit
Suomalaista mytologiaa nykyaikaan sijoitettuna. Suosittelen!

Äänestä

Hyvä ihminen, kirjat eivät maailmasta lopu, vaikka kuinka kyllästyttäisi. Niitä ilmestyy valitettavasti lähemmäs miljoon joka vuosi.

Jos scifi tai fantasia on sinun juttusi kannattaa ehkä kuitenkin olla niin kärsivällinen, että alkaa lukea kirjoja englanniksi. Suomeksi ilmestyy vähän, ja käännökset ovat nykyään mitä ovat. Eli huolimattomia ja täynnä virheitä.

Uusia, mielenkiintoisia kirjailijoita on paljon, ja jos sinua kyllästyttävät sarjat ja tiiliskiviromaanit, kokeile vaikka Richard Morgania. Iain M. Banks on myös loistava. Häntä löytyy tietysti suomeksikin.

Jos käännökset, joita on tehty sivistyneempinä (eli vähemmän "tulosvastuullisina" aikoina) kiinnostavat, löytyy ainakin Bradburyn ja Lemin kirjoista hyviä käännöksiä. Asimovista ja Clarkesta yms. tuskin tarvii puhua.

Äänestä

Taru sormusten herrasta... 3 osaa samois kansis, mut hey hyvä kuitenki! Vaikka oot kattonu elokuva version(ehkä) niin leffastaki puuttuu RUTOSTI asiaa!!! Mutta se vaan, et siinki on Aragorn ja Arwn, mut sehän ei oo keskipisteenä, ja ystävyydestä siinä on! Legolas,Gimli( IHME!),Sam,Frodo,Merrin ja Pippin(JEE!!)ja Boromir... Tiettyhän siel takana on niit sukutaului ja muuta keskimaan historiasta, mut ehk ei sittenkään, tai ehkä sittenkin...

Äänestä

Nix Garth:n sabriel on tosi hyvä oon lukenu sen ja se on iha paras!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meri_siili kirjoitti:

Kaipailisin uutta lukemista fantasia- ja (hätätapauksessa) scifi-kirjoista. En itse löydä ikinä mitään kiinnostavaa.

Ja tässä (pari?) ehtoa (minäkö vaativa? Eehen):
* Ei pitkiä sarjoja, joissa juttu muuttuu loppupuolella tyhjän jauhamiseksi ja saman toistamiseksi
*Ei ällö-siirappisia-rakkaustarinoita
*Ei lapsia pääosassa
*kliseisyydellä ei ole väliä (hip hei kääpiöt, haltiat ja lohikäärmeet!)
*_Ystävyydestä_ on aina kiva lukea

Scifissä olen ihan täydellisesti ulalla, mutta juuh... x)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu