Jämsästä kehitetään menestyskeskus

Mitä ajattelette ajatuksesta: perustetaan työryhmä joka alkaa luomaan menestystä ja yrityksiä jämsään -ideapark, jossa mukana myös guggenheim tyylinen kulttuurikeskus
21374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Mitäs sitä ruutia moneen kertaan aletaan keksimään? Meillähän on jo menestystyöryhmä, joka on lausunut mm. näin:

"Elinkeinorakennetta täydennetään määrätietoisesti toiminnan kokonaisvaltaisella yrityslähtöisyydellä. Vetovoimainen Jämsä houkuttelee ja innostaa asumaan, matkailemaan, yrittämään ja aktivoitumaan – luomaan elämäsi tarinaa."

Täydennetään määrätietoisesti toiminnan kokonaisvaltaisella yrityslähtöisyydellä on niin napakka ja selkeä ilmaisu, että voiko sitä enää mikään ryhmä paremmaksi panna?

Ilmeisesti myös rakastettu venäläistyylinen äijänmöllikkämme löytyi saman ryhmän kaapista. Kyllä meillä on fiksua, dynaamista ja elinkeinoelämään vahvasti vetoavaa brändimarkkinointia jo olemassa

Äänestä
  • Just just näitä suunnitelmiahan riittää..ja paskan jauhantaa! Arkkitehti on onneksi duunissa..piirtänyt joenvarsisuuunniteman,lukion alueen vallan komeeks sekä keskuskadun..ainoa huono puoli asiassa on vain se ettei mikään näistä ainakaa sataan vuoteen toteudu!

    Äänestä

"Yrityslähtöisyys" aika hyvin ovat Jämsästä lähteneet.

Äänestä
  • Monelle 9-tiellä ajaneelle Jämsä on läpihuutojuttu.
    Hirvibaarikaan ei enää kiinnosta.
    Seppolan kouluun voisi perustaa Vanhainkodin ylimitoituille virkamieskunnalle.

    Äänestä

  • kehittyvä jämsä kirjoitti:

    Monelle 9-tiellä ajaneelle Jämsä on läpihuutojuttu.
    Hirvibaarikaan ei enää kiinnosta.
    Seppolan kouluun voisi perustaa Vanhainkodin ylimitoituille virkamieskunnalle.

    Mikä ihmeen mainoskyr..ä on pystyssä ysitiellä.
    Laittakaa siihen punamusta maathuzkha ukko niin venäläiset tulevat ja saadaan lisää asiakkaita.

    Äänestä

Siinä on painovirhe se kuuluu menetyskeskus.

Äänestä

Täällä ei kannata mikään, ei edes pelastusrengas. Täällä ei kasva mikään muu kuin vitutus. Viljankin halla joutuu panemaan polvillaan!
Rauno Repomiehen sanoin: JUMALAUTA paetkaaaa....

Äänestä

Kateus vie kalatkin vedestä. Se on niin tämän, kuin monen muunkin pienen paikkakunnan polvilleen nitkauttanut ongelma.

Äänestä
  • Joo ei Jämsää enään jaloilleen saada. Ihmisissä täällä asuu kateus, naapurikyttäys ja kateus.. =D Jos jollain menee hyvin siitä ollaan kateellisia. Jos jollain menee huonosti niin nauretaan ja puhutaan kylällä paskaa selän takana. Vaikka menis hyvin, niin silti mustamaalataan ihmisiä ja jauhetaan schaissea.. Toivottavasti Venäjä liittää jämsän itseensä tai Ruotsi.

    Äänestä

  • Worlock kirjoitti:

    Joo ei Jämsää enään jaloilleen saada. Ihmisissä täällä asuu kateus, naapurikyttäys ja kateus.. =D Jos jollain menee hyvin siitä ollaan kateellisia. Jos jollain menee huonosti niin nauretaan ja puhutaan kylällä paskaa selän takana. Vaikka menis hyvin, niin silti mustamaalataan ihmisiä ja jauhetaan schaissea.. Toivottavasti Venäjä liittää jämsän itseensä tai Ruotsi.

    Minä en ymmärrä näitä kyttäys ja kateuspuheita. Minua ei haittaa yhtään vaikka kuinka kytättäisiin ja kadehdittaisiin. Kun näitä lukee, niin ihmettelee miten joku yleensä viitsii miettiä tuommoisia asioita ja jopa luulojensa takia pahoittaa mielensä.

    Äänestä

Ydinpommin tää kaupunki tarvitsee. Pommitettais sikoläjä kivikaudelle niin tulis sitä nöyryyttä, yhteishenkeä ja positiivisuutta. Nyt loppuu se negatiivisuus ja kyräily!

Äänestä

Jämsä menee eläkeläisten ehdoilla eli kotia sukkia kutoon tai halkoja liiteriin kaikki muu on törsäystä sekä laiskuutta ja suurimmat tapahtumat ovat nämä mummokerhon tekoset ja kun pappa setorin korjasi ja sattui siinä joku puuro tapahtumassa haitaria polkasta.Kaupankäyntikin on torikauppiaan tuijotusta ja ainut järkevä ja sallittu ostos on mustamakkara-koju ostoksineen ja lotto-rivi.

Äänestä

Nimenomaan, se Kukkenhaimi pitää rakentaa Himokseen.

Äänestä

niitä kylpylöitä tulee heti useampi sinne kukkaismäkeen hyvä homma pääsee jonottamatta kylpylään.

Äänestä

Laittakaa ensin liikuntahallin vessanpöntöt paikoilleen ja korjatkaa vuodot,jäis rahaa sitten cityn suunnitteluun.

Äänestä

Kukkenhaimi pitää rakentaa Jämsän paville. Siellä olis hyvät tilat valmiina.

Äänestä

Joo paville kukkenhaimi. Valmis ja komea pytinki, ei muutako taidetta tupaan ja marjapiirakkaa ja kahvetta puhvettiin. Lippusiimalla eristetään vielä yks nurkka missä sais myydä napanderia, saatais keskieurooppalaiset vieraatkin viihtymään. Junarata menee vierestä, siinä kohdalla vois olla Kukkenhaimin seisake. Topi Sukari avajaisiin ja Vesa Keskinen jos on siihen mennessä ääni palautunut.

Äänestä

Ja kirpputori siihen piharakennukseen.

Äänestä

Niin ja jos Vesa Keskinen on mennyt Brasiliaan muijaansa hakeen, niin avajais tilaisuuden tähti voisi olla riukulehdon arska, joka pitäisi kulttuuripuheen. Taidehan on artolle tunnetusti rakas asia.

Äänestä

Kaupunki voisi ostaa Hämeenlinnasta Sunny Car Centerin mainospylvään tien varteen, joka EU-rahalla ja taiteellisen nuorison avustuksella maalattaisiin teemaan sopivaksi.

Äänestä

Joo, ja tehdään kuntaliitos Ahvenanmaan kanssa. Saadaan EU-tuliaiset verottomina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


guggenheim2 kirjoitti:

Mitä ajattelette ajatuksesta: perustetaan työryhmä joka alkaa luomaan menestystä ja yrityksiä jämsään -ideapark, jossa mukana myös guggenheim tyylinen kulttuurikeskus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu