Kannattaako ostaa AMD:ta? Näyttäisi olevan alhaalla nyt.
AMD
4
127
Vastaukset
- 2+8
Jos vertaa Inteliä ja AMD:ta, niin ainakin tällä hetkellä Intel on tuotteidensa puolesta teknologisesti AMD:n yläpuolella. Tästä seuraa, että Intelillä on hinnoitteluvoimaa, AMD:n on tyydyttävä alhaisempiin hintoihin, jolloin katteetkin ovat heikommat. Voisiko tämä tilanne muuttua?
- kerjäläinen
Uudensukupolven konsoleissa on AMD mukana. Google financialiin kun laitat firman nimen niin sieltä löytyy hyvin uutisia.
Itse olen piensijoittaja todella pienellä p:llä ja ostin 650kpl AMD:tä, kuluineen maksoin 2,81kpl. Tämän hetkisen kurssin mukaan olisin hiukan tappiolla mutta vahvistuneen dollarin ansiosta kuitenkin niukasti plussalla. Uskoisin kurssin nousevan tulevaisuudessa yli 4$ ja dollarin vahvistuessa voittoa tulevan vielä enemmän kuin kurssinousu pelkästään antaisi. - 2+8
Itse ajattelin tilannetta prosessoreiden osalta Intel - AMD ja toisaalta näytönohjaimien kannalta nVidia (geforce) - AMD (radeon).
Tuntuu siltä, että kummassakin AMD on tällä hetkellä altavastaajana. Näytönohjaimissa ehkä olisi helpompi AMD:n tuoda markkinoille uusi ykköstuote. Prosessorien osalta on käsitykseni mukaan liikaa kirittävää.
Toisaalta vähemmmän tehokkaat, mutta edulliset komponentit käyvät suurille pc-valmistajille hyvin kaupaksi. Itse koneitaan rakentavat käyttävät markkinoiden parhaita tai lähellä olevia komponentteja. Rakentelijat muodostavat kuitenkin hyvin pienen osan komponenttien menekistä.
Kovin syvällisesti en ole kuitenkaan AMD:hen yhtiönä perehtynyt enkä uskalla siitä syystä oikein kantaakaan ottaa. - AMD info
AMD ongelmat lähinnä korkeassa virrankulutuksessa sekä prosessoreissa että näytönohjaimissa. Lisäksi Intel hallitsee iten tahtoo huippu tehokkaiden prosessoreiden markkinoita. Intel esitteli vasta uuden sukupolven alustan jossakäytetään DDR 4 muisteja ja AMD ei oikein olevastannut mitenkään tähän. Huomioitavaa on myös että AMD valmistaa myös muisteja.
AMD CEO sanoi ettei heiltä ole tulossa uutuuksia 18kk aikana.
Taisi olla uutinen tuosta n 1kk sitten. AMD:n toiitusjohtaja on muuten nainen. AMD on myös yksi 10 shortatuimman osakkeen joukossa jenkeissä. Sekä Intelin että AMD:n sekä Nvidian kursseja painaa se ettei komponentit käy niin hyvin kaupaksi kuin aikaisemmin. Varsinkin pöytäkone puolella komponenttien kysyntä on laskenut vuosi vuodelta.
Tämä painaa ainakin AMD:n taloutta aika merkittävästi.
Täältä selviää lisää http://www.bloomberg.com/quote/AMD:US
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163361
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202006- 181851
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321825- 821768
- 261572
- 291420
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91384Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361357Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111314