miksi/missä asioissa ps3 on parempi kuin PC?

urheilupelaaja

mikä ps3 sä on grafiikkakortti?

riittääkö tietokoneen näyttö`?

onko pelit parempia ja miksi?

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikkohan se

      Tarkempia tietoja PS3:n grafiikkalaitteista löytyy tuolta:
      http://en.wikipedia.org/wiki/RSX_'Reality_Synthesizer'

      Se riittääkö tietokoneen näyttö PS3:lle riippuu hieman näytöstäsi. Jos näytössäsi on sisäiset kaiuttimet ja HDMI -liitin, niin silloin laitteet voi yhdistää ongelmitta. Omassa monitori/televisio -yhdistelmässäni oli tälläinen tilanne. Jos näyttössäsi ei ole kaiuttimia, äänet joutuu kuljettamaan esimerkiksi optisen johdon kautta stereoihin.

      Kirjoitin vastikään blogini puolelle kirjoituksen, jossa totesin että ainakin omasta mielestäni PC on PS3:ea parempi, ainakin mitä teknisiin ominaisuuksiin ja monipuoliseen käyttöön tulee. Itse kirjoitus löytyy osoitteesta

      http://mikkoakinkiinnostaa.blogspot.fi/2014/11/pc-pelaamista-ja-elokuvien-katselua.html

      Kysyit kuitenkin itse peleistä. Suuri osa peleistä on tehty molemmille alustalle, joten ero pitää tehdä yksinoikeuspelien perusteella miettimällä millaisia pelejä itse pelaa.

      Vain PS3:lle on tehty mm. Unchartedit, Infamousit, pari God of Waria, Gran Turismot, Heavy Rain, Little Bit Planetit ja useampi Ratchet & Clank muutamia mainitakseni.

      PS3:lle ei tulla ainakaan todennäköisesti näkemään monia Indie- tai paljon konetehoja vaativia pelejä. Skyrim oli hyvä esimerkki siitä, miten vaikea joitakin pelejä oli ängetä rajallisemmat ominaisuudet omaaville konsoleille.

    • hinkki liimatainen

      Konsolit ei sovellu moniinkaan peleihin sen peliohjaimen vuoksi ja jotenkin hävettävää pelata fps:iä auto-aimia käyttäen, muutenhan et osu ikinä tattia vetkuttamalla. Sitten taas toimii esim Fifa/NHL -rintamalla vaikka PC:llä pelatessa tuntuma on parempi, sais vaan NHL:n PC:lle taas niin vois heittää konsolin roskiin.

      En oo PS4/Xbox Onea testannut mutta tuskin noista PC:n voittajaa tulee ainakaan meidän hardcore pelaajien keskuudessa. Tavikset voinee unohtaa PC:n kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe