Uudessa kämpässä tekemässä ensikertalaisena remppaa. Olohuoneen vinyylitapettien alta paljastui epätasainen helposti mureneva betoniseinä. Oon raapinut vanhat maalijämät pois ja tänään ois tarkoitus laittaa pohjamaalit tikkurilan maalilinjan suosituksien mukaisesti. Epäilen, että tämän jälkeen täytyy vielä koko seinä tasoittaa ennen pintamaalausta. Kumpi olisi ensikertalaiselle helpompi/varmempi ratkaisu (pienempi mahdollisuus mokata täysin), tasoitetapetti vai Presto R telattava tasoite?
Tasoitetapetti vai Presto R?
R3mppaR
13957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tasoitetapetti on lähinnä tarkoitettu lasikuitutapetin päälle. Jos seinässä on siis syviäkin epämääräisiä koloja niin tasoitat ne ensin vaikka presto LG ja mikäli seinä todellakin vaatii ylitasoitusen niin teet sitten vaikka mainitsemallasi Presto R:llä kun LG on kuivunut ja hiottu kevyesti.
Sen jälkeen, kun olet saanut sileän pinnan aikaiseksi pohjamaalaat sen, pohjamaalin päälle ei normaalisti enää vedellä tasoitteita vaan se on valmis pinta tapetille tai pintamaalille.