..miten käy., kun parin päivän päästä on ihmiskunnan toistaiseksi vaativin laskeutumisoperaatio, komeetan pinnalle.
Hoidellaanko tuota Windows-kotikoneella? Ne kun kuulostavat olevan niin ylivoimaisia kaikissa toimissa.
Kattellaan.
Miten menee, niin siitä taatusti uutisoidaan.
Hoidellaanko tuota Windows-kotikoneella? Ne kun kuulostavat olevan niin ylivoimaisia kaikissa toimissa.
Kattellaan.
Miten menee, niin siitä taatusti uutisoidaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minä veikkaan, että niiden tietokoneiden/tietokoneen käyttöliittymä on linuxdistro, jokin erityisesti tuohon tarkoitukseen muokattu jakeluversio.
Windows kun todennäköisesti pamahtaisi siniseen kuoleman ruutuun h-hetkellä, jos Windows olisi käyttöjärjestelmänä.
Laskeutumisvaihe alkoi, Irtiotto onnistui...
http://new.livestream.com/ESA/cometlanding
jös ön vintöötti niin veikkään ristiä (X).
sön körkiämmäs käres, ehtiikö tiistäin
kyykäytissyöjät perille ehjänä nöinkin käyäs?
Kumman hienosti Windows toimii näin kotikoneessa!
Tubutin sen sijaan tökki minkä kerkesi ja varsinkin tulostimet, mokkulat, skannerit ja mitä lisälaitteita niitä vielä olikaan, kaikki tökkii tubuttimissa!
Puhumattakaan, että olisi edes kaikki sivut näkyneet!
Minulla windows XP:n päivitys tuhosi kerran 40 tulostinta, jotka olivat tietokoneessa kiinni! Mitäs siihen sanot?
Ja täällä praktiikalla pimeni koko palvelinhuone kun erehdyimme käyttämään vindovs-serveriä - virhe joka ei toistu!
Savu oli hirvittävä ja suljetulta osastolta pääsi potilaita karkuun - kiitos kuuluu vindovsille!
Ei pidä paikkansa - Olisin saanut siitä ohjeistuksen lääkintöhallitukselta!
Sen sijaan sain ohjeistuksen siitä, että kaikki linuksit ja tubuttimet on poistettava mitä pikimmin kaikista tietokoneista - etenkin potilaiden, mikäli niitä sattuu löytymään osastolta!
Kyllä vain ja aloitimme vindovs-katastrofin jälkeen välittömät toimet jolla vindovs-palvelimet korvattiin Ubuntu-palvelimilla ja kas kaikki toimii nopeammin, vakaammin ja vieläpä vähemmällä sähköllä!
Ei ole yhtäkään mikrosaatanan tubutinta täällä - eikä tule!
Ubuntulla säästää rahaa ja luontoa!
täälää iha linkkura-hädissää jotakii tommottii iha linkkura-soopaa latelee reppana, onko raukka koskaa mittää 40 tulostinta yhtaikaa missää nähnykkää reppana, mutt jos juttussa on pilkkuukaa tottuutta nii syynä ongelmii on taasen kerra varmaa ollu se iha hirvee sekunda-tekele se nii tosi halapa linkkuran-reuhka jolla niitää xp-konei on jotenkii taase ryssitty, ei tommottii juttu oll muute mitenkää selitettäviss että sillee linkku-urpo ..
urlpoo on nytte täss samall tietenkii jällee myöskii riemastutettava täll jutul että xp sp3 kuitennii pelittää vieläkii iha luotettavasten neti sellailussa 4g-mokkulalla, olisha tosa toi winkku 8.1 myöskii tarjolla käyttöö mutt tää xp kehumine kuitennii varmaa huomattavasten enämpi urlpova jurppii vai kui mahtaa olla tää juttu linkku-urpo hih hih !
Tuossa esittelysivu?
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/
Siinä laskeutujassa on Linux sulautettuna systeeminä ihan samalla tavalla kuin kaikissa NSA:n ja ESA:n sekä Roscosmoksen aluksissa. Windows ei kelpaa avaruudessa eikä ilmailussa vaan on jopa laissa kielletty.
Hitsi, miten hienosti Windows toimiikaan näissä tietokoneissa, jolla nytkin olen liikenteessä!
Mitähän hyötyä on linukshihhuleille siitä, että jossain raketissa on tubutin? Ei se kuitenkaan ole sellainen, johan saa Nvidian ajureita koti-tietokoneeseen!
Melkoisissa illuusioissa linukshihhulit elävät - kehuskelevat jostain sellaisesta, jota eivät ikinä ole nähneetkään!
Mutta käyttävät päivittäin sellaista rypistystä, joka reistailee koko ajan ja varsinkin se kuva on kovin suttuinen sen ajurin puutteen vuoksi!
Tuossa tuorein raina tähän astisesta:
https://www.youtube.com/watch?v=uHyYadYpjZg
Missäs osoitteessa (tarkalleen) laskeutumisvaihetta
voi seurata livenä?
mitäpä luulet, että onko kameramiehet lentäneet mukana kun live kuvaa odottelet?
Jos ohjaaja ja kameramiehet olleet mukana niin ne ehkä jo paleltunu, mutta kamerat vois vielä pelittää. Tai ainakin jokin niistä.
Tuohan Angelia olis soppeli korkean paikan leiri Suomen mäkimiehille. Kun näyttäis sielläkin jo ensilumi tulleen maihin.
Taisipa löytyä osoite....
http://new.livestream.com/esa/cometlanding
...että laskeutuja (piirretty päälle) olis nyt tämmöisessä asennossa (vain 2 tassulla kosketus, yksi ilman pintakosketusta):
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2014/11/Comet_panoramic_lander_orientation