Mitä olen oikeutettu saamaan?
Minua löi juopunut keskiikäinen mies yhden kerran kun koitin auttaa häntä maasta.
Soitin poliisit paikalle itse ja lähdin sairaalaan.
Sairaalassa minut lähetettiin päänalueen kipukohtauksen jälkeen kuvauksiin josta ilmeni silmäkuopan murtuma. Se leikattiin ja minulle asennettiin titaani proteesi silmäkuoppaan.
Olen nyt ollut viikon sairaalassa kohonneiden aivopaineiden takia ja pääsen tänään pois.
Töihin ei ole asiaa pariin kuukauteen koska olen trukkikuski. Töiden jatkosta en tiedä koska olen vuokrafirman kautta töissä.
Mistä saan rahaa elämiseen? Maksaako pomo palkkaa? Saanko kelalta rahaa?
Olen 24 vuotias ja minulle jää tästä ikuinen silmävamma.
Pahoinpitely.
4
336
Vastaukset
Hei,
Hyvä, että olet lähtenyt etsimään vastauksia kysymyksiisi. Kuvaamassasi tapahtumassa lienee kyse pahoinpitelystä, vamman tuottamuksesta tai törkeästä vammantuottamuksesta, mutta rikosnimikkeen arvioi loppukädessä poliisi. Teon tahallisuuden määritelmä vaikuttaa siihen, millä rikosnimikkeellä tapahtumaa tutkitaan. Seuraukset ovat olleet vakavat, mikä vaikuttaa myös tapahtuneen tutkintaan. Hienoa, että hakeuduit hoitoon heti tapahtuneen jälkeen. Tapahtuneesta kannattaa tehdä rikosilmoitus, jolloin voit hakea vahingonkorvauksia sekä korvauksia ansionmenetyksistä tekijältä. Rikosilmoituksen voi tehdä millä tahansa poliisiasemalla. Suosittelen, että olet yhteydessä alueesi Rikosuhripäivystykseen, jonka löydät osoitteesta www.riku.fi. Rikosuhripäivystys neuvoo tarkemmin rikosprosessin etenemiseen liittyvissä kysymyksissä ja antaa tarvittavaa tukea.
Ystävällisin terveisin,
Rikosuhripäivystys Jenna- jurristi
Rikosuhripäivystyksen neuvot ovat olleet jo pitkään vähän sinne päin, enimmäkseen päin mäntyä.
Ei kyse ole silloin mistään vamman tuottamuksesta, jos lyö toista. Tuottamus on kyseessä silloin, jos vamma aiheutetaan huolimattomuudella tai varomattomuudella. Vakava seuraus taas on kyseessä silloin, kun uhri on ollut hengenvaarassa. Tosin nytkään seuraus ei ole ollut mikään vähäinen.
Kun neuvojen kyselijä kertoo soittaneensa poliisit paikalle, niin kyllä poliisit tekevät rikosilmoituksen viran puolesta, ei sitä uhrin enää toista kertaa tarvitse tehdä, kunhan odottelee kutsua kuulusteluun. Koska uhri on jo sairaalassa, niin hänen kannattaa pyytää sieltä lääkärinlausunto, jonka voi viedä kuulusteluun mennessä poliisille. Tällöin poliisin ei tarvitse sitä tilata enää erikseen.
Poliisikuulustelussa uhrin kannattaa ilmoittaa vaativansa tekijälle rangaistusta ja kertoa, että korvausvaatimukset tullaan esittämään myöhemmin, eli oikeudenkäynnin yhteydessä, jolloin kaikki todennäköisesti jo silloin on tiedossa. Rangaistusvaatimus on välttämätön, jotta myöhemmin esimerkiksi Valtiokonttori korvaisi uhrille jotain. Myöhemmin poliisi, syyttäjä ja viimekädessä oikeus päättävät minkä teon teko täyttää, onko se pahoinpitely, vai törkeä pahoinpitely.
Uhrin kannattaa kääntyä mieluummin oikeusaputoimiston, kuin rikosuhripäivystyksen puoleen.
Vaikka uhrille jäisi elinikäiset vammat, niin korvaukset eivät siitä huolimatta ole kovin mittavia. Tekijä niitä tuskin koskaan maksaa, eikä Valtiokonttori ole mikään rahasampo.
Oikeus käyttää korvauksia arvioidessaan henkilövahinkoasiain neuvottelukunnan suosituksia. Sen suositus on kyseisessä vammassa noin 1000 - 3000 euroa. Tämän päälle tietysti ansion menetykset.
- ...........
aika kovaa on äijä osunut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645604Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23105Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132394Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22213