Kuvissa,saas nähä kiinnostaako nämä enää pahemmin kansaa nokia logon poistumisen myötä,tuskimpa.Toisaalta onhan noissa kai suomalaista työtä vielä paljonkin?
http://www.mato78.com/teknologia/puhelimet/microsoftin-uusi-lumia-puhelin-paasi-kuviin/
http://tieba.baidu.com/p/3397900111
http://www.mato78.com/teknologia/puhelimet/microsoftin-uusi-lumia-puhelin-paasi-kuviin/
http://tieba.baidu.com/p/3397900111
Vastaukset 26
Vanhimmat
On paljon suomalaista työtä varsinki nyt kun Lumia kehitys on keskitetty täysin Suomeen
Voisiko saada enemmän tietoa Lumian kehityksen keskittämisestä täysin Suomeen, asiaan liittyvää linkkiä? Tällaiset heitot muuten niin ylimalkaisia ja helppoheikkimäisiä.
Kun Microsoft kesällä potki porukkaa pellolle, se keskitti ainakin lähes kaiken Lumioiden SUUNNITTELUN Suomeen, mutta tottakai kaiken muun muualle.
Lumia kehitys San Diegossa ja Pekingissä lopetetaan. Saloon ja Tampereelle keskitetään koko Lumia kehitys. Uutinen viime kesältä http://iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288715492515.html
Sillon kun tällainen kauppa tehdään, puhutaan paljon tietysti, että porukka pysyisi rauhallisena. Miten tilanne todellisuudessa on kehittynyt, onko Salolla ja Tampereella vastauksia?
Tuossa luurissa alkaa viimein olemaan asiat kohdillaan. Itse pidän vain positiivisena asiana jos Microsoft rupeaa laittamaan salamaa ja etukameraa sekä 1GB ramia myös halvan hintaluokan laitteisiin (tiedä sitten mikä tuon hinta on, mutta...). Suurin virhe minkä Nokia laitteissaan teki.
mitä tuo käytännössä tarkoittaa,kehitys ja tuotanto?mitä siis tarkalleen tehdään ja miten isolla porukalla 1000-5000?
Suomessa on Lumia kehityksessä työssä n. 4000 henkilöä.
Microsoft kertoo, että Suomi on sen puhelintoiminnan tutkimuksen ja tuotekehityksen sekä innovaatiokehityksen avainpaikka. Yhtiö aikoo keskittää toiminnot Salon yksikköön, joka keskittyy tulevaisuuden kalliimman hintaluokan Lumia-valikoimaan sekä Tampereelle, joka keskittyy edullisemman hintaluokan Lumia-laitteisiin ja peruspuhelimiin.
Lisäksi avainteknologioiden kehitystyö keskitetään Tampereen ja Salon yksiköihin ja Espoon yksikkö keskittyy sovelluskehitykseen.
”Suunnitellut muutokset edellyttävät lisäinvestointeja tiettyihin alueisiin, minkä johdosta tulevaisuudessa Salon ja Tampereen toimipisteissä on tarkoitus avata uusia työpaikkoja”, yhtiön tiedotteessa sanotaan.
Microsoftin mukaan Suomessa on kehitteillä useita uusia innovatiivisia tuotteita kansainvälisille markkinoille.
Voisiko suunnitteluosasto toteuttaa sen että glance screen toimisi joka mallissa?
Todennäköisesti pyrkivät tuohon.
Kyse on kuitenkin siitä, että eri näyttötekniikoilla tuo joko onnistuu, ei onnistu tai onnistuu huonosti. Tosin sitten voikin kysyä, miksi ns huippumalliin laitetaan sellainen näyttö, jossa ei onnistu...
535 julkistettu
http://aani.nokia.fi/2014/11/11/viisi-tahtea-uudelle-lumia-535lle/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed: Nokiaani (Nokia Ääni)
WAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!
110e ilman veroja!Eli alle 150e kaupassa!!!!!
Lumia 520:n hinta ennen veroja oli 139 euroa
http://mobiili.fi/2013/02/25/nokia-julkisti-lumia-720n-lumia-520n-301n-ja-105n/
535 tulee.Nyt on 5mp etukamera, salama ja 1M ram muistia
http://taskumuro.com/microsoft-julkaisi-lumia-535-puhelimen-hinta-noin-135-euroa
Varma super hitti meillä ja muualla,ihan jo hintansakin takia.Ja onhan tossa ne puutokset,salama,ram,etukamera korjattu halpamalliinkin.
Nyt on tosiaan viimein asiat kohdallaan. Jos en olisi juuri joku aika sitten ostanut tuota 630 niin tämä menisi ehdottomasti hankintaan. Luultavasti hitti, ellei näytön koko ja etenkin logon vaihtuminen syö myyntiä.
MS on ajatellu ihan oikein että kun pistää ominaisuudet kuntoon niin myynti ei sakkaa vaikka nokia logoa ei olekaan,näin tuleekin tapahtumaan
Uusi lippulaiva MS Lumia 940
http://mobiili.fi/2014/11/10/microsoftin-seuraava-huippupuhelin-lumia-940-vuoti-verkkoon/
Jokohan toimii glance screen? Mites muuten 535:ssa?
Ei ole 535:ssa.
Nyt voisi tehdä sitten uuden sivuvalikon, johon otsikoksi MICROSOFT-PUHELIMET. Uudessa 535-puhelimessahan ei enää lue mitään Nokiasta.
Eiköhän täällä suurimmalla osalla kyselijöistä ole vielä pitkään se Nokia logolla varustettu puhelin
En kirjoittanutkaan, että Nokian puhelimien osio pitäisi poistaa, mutta tämä uusihan ei siis tosiaan ole Nokia-puhelin vaan Microsoft-puhelin.
Navigaattoriksi taidan hommatta, siinä varmaan hyvä ja kyllähän tuollaseen hätätilassa puhuukin jollei kukaan näe, mokomaa halkoa muuten kehtaa kanniskella, sitä varten on pienempiä ja sirompia laitteita.
Itsellä on tämä kyseinen puhelin, ja voin sanoa, että toimii todella hyvin! Tähän tuli näytönherkkyyspäivitys nii toimii vielä nopeammin! Tähän saa skypen, facen, twitterin, linkedin ja yms muuta! Ja etukamera on loistava! Suosittelen tätä!