Kun Steineropettaja antaa runon...

huolest. äiti

Mitähän opettaja tahtoo sanoa pienelle tytölle kun antaa tällaisen runon.

Tule ikkunan taa
mut varpaillas
täällä valvotaan tyttöjen unta.
Kuka uskaltaa luo prinsessan
sitä uhkaa valtakunta.


Opettaja oli ilkeä tytölle, miksi siis tällainen runo. Kiitos vastauksista.

13

1689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+11=22

      Hyvin hankalaa tulkita. Opettaja vaikuttaa hieman erikoiselta.

      • alottaja-äiti

        Opettaja oli ns johtajaopettaja. Mielestäni moinen runo ekaluokkalaiselle josta ei pidä, on lievästi sanottuna omituinen.


      • nojustiinsa

        Ihan täysin pimee juttu.
        Kuin vihjailu jostain tirkistelijästä joka menee ikkunan taa.
        Säkeistö on irrotettu asiayhteydestä eli Einari Vuorelan runosta ihan hölmöllä tavalla.


    • miettijätär

      Voisko se olla jonkinmoinen kirous. Että tyttöä kartettaisiin, siis miehet sitten kun tulee aikuiseksi.

      • Luottamus 0 steineriin

        Suosittelen vaihtamaan normaaliin kouluun tai olemaan hyvin tarkkana vastedeskin. Steinerkouluissa esiintyy epämääräisyyttä kaikilla tasoilla. Valitettavasti oman lapseni kohdalla huomasin sen liian myöhään.


    • Vapaa valinta ei sov

      Miksi alunperin valitsit Steiner-koulun? Erikoisuuden takia, olisi kiva sanoa kaikille, että "MINUN tyttäreni on Steiner-koulussa" jne?

      Olisi hyvä, että vanhemmilla olisi tietoa ja ymmärrystä tai kykyä hankkia tietoa ja ymmärrystä siitä erikoisesta, johon he itse lapsensa laittavat.

      Miten hyvin tutustui Steiner-pedagogiikkaan ennen kuin laitoit lapsesi Steiner-kouluun? Miten hyvin tutustuit aiheen historiaan jne?

    • steinermama

      Runo ei ole kaunis eikä sovellu ekaluokkalaiselle eritoten, jos sitä ei ole selitetty millään tavalla.

      Mitä ajattelet siitä, että "opettaja oli ilkeä tytölle"? Herranjestas, OPETTAJA EI SAA KOSKAAN OLLA ILKEÄ YHDELLEKÄÄN LAPSELLE VAIKKA OMASSA MIELESSÄÄN AJATTELISI HÄNESTÄ TAI HÄNEN PERHEESTÄÄN IHAN MITÄ TAHANSA. EI MISSÄÄN KOULUSSA, SEN KUMMEMMIN STEINERKOULUSSA KUIN MUUSSAKAAN.

      Oletko ottanut opettajaan yhteyttä? Entä hänen esimieheensä? Entä vanhempainyhdistykseen? Kouluhallitukseen?
      Ilmoitus heti poliisille, jos opettajan kiusaamista ei ratkaista vanhempien ja koulun kesken. Eikä olisi ensimminen kerta.

      Olisin kiinnostunut kuulemaan, miten tilanne on edennyt.

    • Liikaatarinoita

      Yhtä epämääräisillä tarinoilla ja opettavilla kertomuksilla hoidetaan myös kiusaamistapaukset steinerkouluissa. Kun lapset kiusaavat tai ovat epäystävällisiä, niin sen sijaan että huonoon käytökseen puututtaisiin, niin lapsille kerrotaan opettavaisia kertomuksia samoista aiheista jotta lapset itse saisivat tilaisuuden oivaltaa mikä on oikeaa ja väärää käytöstä. Kannattaa perehtyä steineroppeihin tarkemmin, esim. osoitteesta waldorfcritics.org. Steinerkoulujen lupaus vapaudesta ja luovuudesta ei arjessa toteudu, sillä jopa luova aine kuten maalaaminen on tarkoin määritelty steiner pedagogiikassa, viimeiseen pensseli vetoon asti.

    • kungpao

      En minäkään koskaan ymmärtänyt tätä pedagogiigan osa-aluetta, kun kävin Steiner-koulun ensimmäisestä yhdeksään luokkaan. Pakotettiin opettelemaan runo ja se kerrottiin viikottain luokan edessä ja tämä jatkui syksyn.

    • vanhaäiti

      Tämä on Einari Vuorelan runo "Prinsessa ja trubaduuri", joka on sävelletty myös lauluksi. Voit kuunnella sitä YouTubessa.

    • Runot ovat yleensä lainauksia muista runoista ja ne saattavat olla ihan minkälaisia tahansa opettajalla on luokassa todella paljon työtä ennen kevät juhlaa. Toden näköisesti opettaja on vain koittanut löytää mahdollisimman monta runoa. Ps. Opettajien kuuluu välillä olla hieman ilkeitä tai he eivät pysty hoitamaan tehtäviään. Opettajat ovat ihmisiä kuten muutkin, he ovat välillä ajattelemattomia. Perus koulussa uskon opettajien olevan vieläkin ilkeämpiä en voi tätä todeta koska olen käynyt steinerkoulun ja opetellut 3 samantapaista runoa joskus ulkoa.

      • lapsenparas

        Voi, sinua, kun joudut puolustamaan niin paljon Steinerkoulua. Huomaatko, että puolustat jopa opettajan oikeutta olla ilkeä lapsille! Puolusta mieluummin oppilaiden oikeuksia! Onkohan vanhempasi opettajana Steinerkoulussa ;)


    • hahhhhhh

      ei voi muuta kun nauraa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      622
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe