Koska se ei ole Lorentz invariantti.
Sen ratkaisut hajoavat avaruudessa yli valon nopudella ja tämä argumentti riittää.
On hullua opettaa yliopistoissa ensin epärelativistista kvanttimekaniikkaa ja sen jälkeen kertoa, että kaikki oppimasi on väärin!
Miksi Schrödingerin yhtälö ei ole oikein
10
155
Vastaukset
Sen näkee jo yhtälöstä: aika on ensimmäistä derivaattaa mutta paikka on toista derivaattaa. Einsteinin opetus meille oli ettei noita kahta voi erottaa toisistaan.
Mutta joo, tiedehän on jatkanut siitä eteenpäin. Minua kyllä ihmetyttää opetuksessa seikka jos toinenkin.- onko näin?
Eivätkö kaikki mallinnukset ole likiarvoja, joilla on oma pätevyysalueensa. Kyllä aaltoyhtälöä käytetään aivan rutiinilla esimerkiksi kemiassa ja tuleokset näyttävät ihan oikeilta.
Niin, kyllä se toimii likiarvona esim. kemiassa kunhan energia millään elektronilla ei ole liian suuri. Atomeissa elektronit käyttäytyvät melko relativistisesti.
tractor kirjoitti:
Niin, kyllä se toimii likiarvona esim. kemiassa kunhan energia millään elektronilla ei ole liian suuri. Atomeissa elektronit käyttäytyvät melko relativistisesti.
Piti sanoa, että atomeissa elektronit käyttäytyvät EPÄ-relativistisesti. Sorry typo.
- ...pientä kulkijaa
tractor kirjoitti:
Niin, kyllä se toimii likiarvona esim. kemiassa kunhan energia millään elektronilla ei ole liian suuri. Atomeissa elektronit käyttäytyvät melko relativistisesti.
Niin.
Kuten Feynman sanoi, lopeta filosofointi ja laske.
Jos ei ensimäinen matemaattinen formaatti anna riittävän tarkkaa tulosta (ts. ollaan pätevyysalueen rajoilla) ota käyttöön parempi. Jos parempaa ei ole, niin kehitä sellainen.
Puhun suulla suuremmalla:
"Ei ole erikseen ainetta ja säteilyä"
"Ei ole erikseen massaa ja energiaa"
"Ei ole erikseen lämpöenergiaa ja sähköenergiaa"
"Ei ole alkeishiukkasia vaan ainoastaan kenttiä"
Näinkö mielestäsi fysiikkaa pitäisi opettaa?
Se hämmästyttää kummastuttaa... ...pientä kulkijaa kirjoitti:
Niin.
Kuten Feynman sanoi, lopeta filosofointi ja laske.
Jos ei ensimäinen matemaattinen formaatti anna riittävän tarkkaa tulosta (ts. ollaan pätevyysalueen rajoilla) ota käyttöön parempi. Jos parempaa ei ole, niin kehitä sellainen.
Puhun suulla suuremmalla:
"Ei ole erikseen ainetta ja säteilyä"
"Ei ole erikseen massaa ja energiaa"
"Ei ole erikseen lämpöenergiaa ja sähköenergiaa"
"Ei ole alkeishiukkasia vaan ainoastaan kenttiä"
Näinkö mielestäsi fysiikkaa pitäisi opettaa?
Se hämmästyttää kummastuttaa...No kerro miten sitä pitäisi opettaa.
- enpä tiiä
tractor kirjoitti:
No kerro miten sitä pitäisi opettaa.
Sillä tasolla, jonka oppilas kykenee omaksumaan. Lukiossa riittää klassisen fysiikan yleisimmät ja arkipäiväisimmät tapaukset. Ymmärrys siitä, että teorioilla on pätevyysalueensa, tulisi käydä selväksiviimeistään rajankäynnissä klassisen mekaniikan ja suhtiksien välillä.
Suhteellisuusteoriat ja kvanttifysiikka tai jopa säijeteoriaa voidaan käydä läpi yleisellä tasolla ja toki pitäisi kertoa, että hiukkasfysiikan standardimallin tasolla arkinen maailmankuva ei pidä enää paikkaansa. Arkielämän ulkopuolella olevien asioiden matemaattinen käsittely on yleissivistävässä koulussa turhaa, eikä siihen modernin fysiikan kohdalla olisi mahdollisuuksiakkaan.
Yliopistokoulutus on asia erikseen, eikä minulla ole kompetenssia ottaa siihen kantaa. Uskon kuitenkin, että mainitsemasi epätarkkuudet tulevat esille viimeistään maisterivaiheen jälkeen.
On vain hiukkasia tai kenttiä.
- Tiiä häntä
Kari Enqvist "Monimutkaisuus s.144:
" Ei ole alkeishiukkasia, on vain kenttiä. Tämän kiellon kanssa ollaan ritisevän ohuella jäällä, sillä kysymys on osin näkökulmasta ja osin käytännön kannalta melko yhdentekevästä periaatteesta..."
Asiat eivät taida enää tuolla tasolla olla "tosta poikki ja jenka päähän"
Schrödingerin yhtälö on yksinkertaisempi kuin Diracin/Klein-Gordonin yhtälö. S:llä pystyy jo demonstroimaan jotakin kvanttimekaniikasta ja vetyatomin energiatiloja. Aikariippuvuutta ei tyypillisesti tarvita kun lasketaan stationaarisia tiloja, eli energiatasoja.
Lukiossa opetetaan varmaan vieläkin Bohrin atomimalli, karsea se onkin, mutta yksinkertainen.
Hienorakenne jää laskematta, jos ei relativistista kvanttimekaniikkaa käytetä, ja selitys spinistä/antihiukkasista jää myös pois. Laskut tulevat sen verran monimutkaisiksi, ettei ole sopivaa näitä esittää yliopiston peruskursseilla, koska siinä joutuu operaattoreilla ja matriiseilla sen verran pyörittämään laskuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1504553Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja903561Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v362666Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12453KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2391761Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka261445Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2381334Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M181297Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1741272- 741236