KIUSAAVAT VANHEMMAT

HELP.

Mun pikkusisko oli tulossa harjoittelemaan pianon soittoa mun huoneeseen ja äiti tuli mukana.

Sit äiti halus etsiä erään pianonuotin. Sanoin, että se ei ole mun huoneessa, mutta se ei uskonut. Sit se katso mun kaapit läpi ja levitteli mun tavaroita ympäriinsä. Eikö tämän ikäisenä saa mitään yksityisyyttä!

Sit mun isä tuli siihen, mut se oli äidin puolella. Kun yritin estää, äiti löi mua selkään kovaa. Mum sisko soitti pianoa. Vanhemmat kävi kaikki mun tavarat läpi.

Olen niin masentunut ja väsynyt, etten jaksa laittaa mun tavaroita takaisin järjestykseen. Mitä teen? En pysty kertomaan muille.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärtäjä...

      Kuulostaa jonkin verran mun vanhemmilta:D Aina kun äiti tekee jotain ärsyttävää niin iskä on aina sen puolella vaikkei aina haluaisi. Kuinka vanha muuten oot? Itse oon 15... Oli kyllä aikas kusipäistä toimintaa vanhemmiltas. Veikkaisin että sun äitis halus vaan kattoa sun tavarat läpi tekosyyn (huonon sellaisen:) avulla. Mun vanhemmat saattaa tosta vaan kattoa mun tavarat läpi ilman syytä... Siksi kaikista henkilökohtaisimmat tavarat on aina jossain varmassa piilossa ;). Olisivat edes laittaneet tavarat takaisin! Jos lohduttaa niin mulla on varmasti huonommat vanhemmat kuin sulla... Lue vaikka aikaisempi kirjoitukseni ''KOTIINTULOAJOISTANI''... Toivottavasti tästä oli apua. TSEMPPIÄ!

    • Moi HELP ja ymmärtäjä...

      Eläminen yhdessä vanhempien kanssa ei ole aina helppoa. Vanhemmatkin toimivat välillä väärin sekä ajattelemattomasti. On tärkeätä, että pystyisi keskustelemaan omista fiiliksistä vanhempien kanssa. Voisivatko vanhemmat ymmärtää mistä olette ärsyyntyneitä? Yhdessä keskusteltaessa vanhemmat voisivat myös kertoa omista tunteistaan joka voisi myös auttaa teitä ymmärtämään paremmin miksi vanhemmat välillä tekevät niinkuin tekevät. :)

      Joissain tilanteissa voi olla, että vanhemmat ovat myös huolissaan miten lapsella menee ja tämä saattaa aiheuttaa ylilyöntejä.Vanhemmilla ei tietenkään ole oikeutta koskea lapseen/nuoreen. Nuorilla on myös oikeus omaan tilaan sekä yksityisyyteen. Tsemppiä molemmille! Keskustelkaa rohkeasti vanhempienne kanssa!

      Terveisin, Oona Helsingin Nettisaappaasta

      • HELP.

        Mun äiti äsken uhkasi potkasta mua, jos en mene nukkumaan. Onko tämä oikein kohdella lasta tällä tavalla?


      • järjetöntä.......
        HELP. kirjoitti:

        Mun äiti äsken uhkasi potkasta mua, jos en mene nukkumaan. Onko tämä oikein kohdella lasta tällä tavalla?

        Väkivallalla uhkaaminen on laitonta, joten ei ole oikein kohdella sinua noin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2294
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1349
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe