Juu elikkä ongelmaa pukkaa.
Alkuun koneen paeuskokoonpano:
Amd Athlon 64 3200 @ 2.2Ghz (ei kellotettu)
512Mb Kinston HyperX (ei kellotettu)
Epox 8KDA3J mobo nforce3 250G
Saphire Atlantis Radeon 9800 pro 128mb
BeQuet colorline 350W PSU
Ja ongelma!
Kone tuppaa sammumaan aina silloin tällöin. Eli virta vain katkeaa ja kone sammuu ilman mitään syytä. Herätevirta jää koneeseen.
Kaikki tuntus olevan kuosissa uusimman Pc-Check ohjelman mukaan joten aloin miettimään mahtaako olla ongelma PSU:n kanssa.
koneessa on aika lailla ylimääräistä vimpainta:
3 kpl 80mm kotelotuuletinta, kaikki ovat led ropeleja, cd-rw ja dvd asemat, kolme kiintolevyä joista yksi on sata levy, Akasan fan control pro säätöpaneeli, prossunjäänynä on iso Zalmanin kupari möhkäle jossa zalmanin oma tuuletin, USB adsl modeemi.
Onko kellään kokemuksia tosta BeQuiet colorline 350W ja amd 64 hässäkästä.
Entinen kokoonpani oli amd xp 1700 ja kertaakaan ei ollut mitään ongelmia ton PSU:n kanssa. Nyt alkaa vaan hermot menee ku kone saattaa sammua tosta noin vain varoittamatta.
BwQuiet 350W ja Amd64
3
429
Vastaukset
- sfgfg
Ettei sitten koneessasi ole säätöjä, että kun CPU-lämmöt tai kotelon lämmöt nousee niin kone sammuu.
- argh
lämpö rajat on säädettu aika korkeelle. Ja lämmöt on kurissa. Prossun lämmöt siinä 35-40 riippuen rasituksesta. Sama koskee kotelon lämpöjä. Eli ylikuumeneminen ei ole se asia.
Tosin nyt luulen että kysen on tosta Akasan FanControl pro paneelista. Kytken sen vek ja katsastelen asiaa.
- 939er
A64 systeemit tarvitsevat kunnon virtalähteen joka pystyy antamaan väh. 24A, 12V linjalla(saattaa toimia vähemmällä, mutta huonosti). Koska sinulla on paljon 'lisälaitteita' epäilen että virtalähteesi on kyykyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain25611635Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810940Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356268Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2135118Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1563593- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532418Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3221932Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101768Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161664