Vieläkö löytyy rantatuoleja rannalta vai onko poistettu kuten Katalta ja Karonilta? Entä mukavat rantabaarit? Ne kyllä olivat vähän rantahiekan ulkopuolella.
Khao lakin rantatuolit
17
687
Vastaukset
- et pety
Ei kannata tressata ... lomalle vaan :)
- pimpelpom
Noh eiks, aloittaja saa vastauksia? Kiinnostaisi ihan paljon muitakin.
- Hujuk
Rantatuoleja ei ollut kun viimeksi maaliskuussa Khao Lakissa olimme. Tietysti rantabaarien yhteydessä niitäkin tosin löytyy.
Khao Lak on loistava valinta, mieletön paikka. - Hujuk
Hujuk kirjoitti:
Rantatuoleja ei ollut kun viimeksi maaliskuussa Khao Lakissa olimme. Tietysti rantabaarien yhteydessä niitäkin tosin löytyy.
Khao Lak on loistava valinta, mieletön paikka.Ja kun Nang tongin rantaa pitkin lähtee Bang niangin suuntaan rantabaarit lisääntyvät. Rentoa menoa ja kylmää kaljaa!
- Lomalle lomps
Hujuk kirjoitti:
Ja kun Nang tongin rantaa pitkin lähtee Bang niangin suuntaan rantabaarit lisääntyvät. Rentoa menoa ja kylmää kaljaa!
Näitä rantabaarien tuoleja juuri ajattelinkin. Hyvä jos ovat tallella. Viime talvena Bang niangilla näistä nautittiin.
Matkatessa luonnonsuojelualueelle, pitäisi jokaisen ymmärtää että se luo myös vastuuta. Ei luulisi olevan liikaa vaadittu että kunnioittaisi paikallisia sääntöjä noudattamalla niitä. Khao lakissa on riitävästi kyllä tuoleja myös laillisesti rannan tuntumassa, ettei kenenkään tarvitse lakia alkaa rikkomaan. Khao lakissa on myös rantahotelleja kaikille kukkaroille, joissa on omat tuolialueensa penkereen päällä.
Jos ehdottomasti haluaa tuolinsa hiekalle pitää valita vain joku toinen kohde.
Itse toivon että ne vähäisetkin laittomatt kojut, ja tuolit häviäisivät, ja valvontaa tehostettaisiin. Varmasti muutama tamtruat elantonsa tienaisi, sakottamalla lainrikkojia niin yrittäjiä, kuin turistejakin.
Khao lakin valtti on olleet vapaat rauhalliset rannat, ja ainakin itse toivoisin sen säilyvänkin sellaisena. Myös laillisia rantabaareja on aivan riittävästi penkereellä. Toki laillisille yrittäjille soisin lisääkin asiakkaita. Monilla heillä myös aurinkotuoleja. Monet heistä kun joutuu paikastaan maksamaan. Rikolliset tuskin maksavat.
En ymmärrä sitä että joku oikeasti olisi vastaan rikollisten kitkemisestä.
Maassa maan tavalla tai maasta pois.
Olinpas tuohtunut :)- Lähtö 201114
Onkohan aloittaja koskaan KL:ssä käynytkään? Eihän siellä rannoilla 10v käyntihistoriani aikana ole oikeastaan koskaan rannoillal ollutkaan rantatuoleja.
Mitä nyt jotkut hotellit venyttäneet vähän aluettaan...
Viikko on lähtöön, ja jos muistan, niin annan sitten paikan päältä täsmätietoa.
g- Lomalle lomps
Kaksi kertaa on aloittaja Khao lakissa lomaillut ja noita rantabaarien tuoleja tarkoitin. En siis kaipaa esim. Katan rantameininkiä. Sekin on koettu. Ja kerro ihmeessä kuulumiset Khao lakin rannoilta.
- Tiina S
Hieno homma, että rannat ovat rauhalliset Khao Lakissa. Parempi näin. Ei olisi kiva, jos rannalla olisi kaupustelijoita tai jotain JetSki - vuokraamoja. Nyt rannat ovat vapaat kaiken maailman hässäköitä.
- Mennäkö?
Hei paikan päällä olijat! Onkos ne rantabaarit purettu? Tripadvisorin hotelliarvosteluista luin, että jäljellä olisi enää hotellien rantabaarit.
- siistit rannat
Mihin vertaat. Mielestäni vuoden 2012/2013 kohden ei suurta muutosta ole tapahtunut. Uskon, että monella hotellin baarilla käy omat ja vieraat asiakkaat?!
- Mennäkö?
Tarkoitan esim. Nang thongin ja Bang niangin välimaastossa olevia rantabaareja. Eivät olleet hotellien baareja ja sijaitsivat rantaviivan ulkopuolella puiden siimeksessä.
- khao lakissa
Viime vuonna ainakin oli osa tuolleista hieman "harmaalla" alueella. Nyt ei ole tullut käytyä katsomassa.
http://i.imgur.com/KO9ypkU.jpg
http://i.imgur.com/v86Ioln.jpg
http://i.imgur.com/gOoLPT9.jpg
Kyse on kuitenki hyvin pienestä määristä rantatuoleista suhteessa koko hiekkarannan pituuteen. Pääosin aina ollut hotellin omat tuolit ja poissa varsinaiselta rantahietikolta. White sand beatchillä ainakin vielä on ollut nuo tuolit lähellä rantaa (n. viikko sitten).
- Mennäkö?
Kiitos tiedoista!
- Hanna5
Toivottavasti Nang Thongin rannalla on vielä baarit ja tuoleja, Jims2 baarin tuoleilla oltu viimeks maaliskuussa ja 1.12 lähdetään taas.
Toivotaan että kaikki tutut on vielä töissä siellä. Näin vanhana akkana ei ilman varjoa ja juotavaa voi rannalla kauaa viipyä.
Raportoin 16.12 asiasta kun palaan;)- Mennäkö?
Hienoa! Odotellaan tuoreita tietoja!
- gekko2
Viime viikolla palattiin Khao Lakista. Aivan ihanat rauhalliset rannat ilman aurinkotuoleja, vesiurheilu hässäköitä sekä kaupustelijoita. Tuolit ovat hotellien omilla alueilla sekä baarien vieressä. Hiekalla ei ole yhtään tuolia.. hyvä niin. Ei siis mitään tyyppilistä rantahelvettiä meteleineen ym. Aika meni mukavasti hiekalla istuksien hiljaisella rantakaistaleella. Porukka käveli rantaa pitkin ja vain nautti ihanista ja rauhallista maisemista. Kyllä mieli lepää niissä maisemissa. Baareja on jonkin verran rannan tuntumassa ja kyllä niissä porukkaa oli istuksimassa sekä aurinkotuoleilla. Hotellimme vieressä oli rannalla Peters Bar joka tuntui olevan suosittu ja aina täynnä porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3902957SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161706- 1401572
- 691189
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864