7. marraskuuta, he he. Vallankumous!

Venäjän vasemmisto haluaa pitää vallankumouspäivän

Venäjällä vietetään tänään lokakuun vallankumouksen vuosipäivää ehkä viimeisen kerran virallisesti. Siksi kommunistien kulkueissa päävaatimuksena onkin ollut juhlapäivän säilyttäminen venäläisten kalentereissa.

Parlamentin käsittelyyn on muutaman päivän kuluttua tulossa lakiesitys, joka poistaisi vallankumouspäivän virallisten juhlapäivien luettelosta.

Lokakuun vallankumouksen vuosipäivä 7. marraskuuta oli Neuvostoliiton aikana maan tärkein juhlapäivä, jota vietettiin kansallispäivänä. Neuvostoliiton hajottua sitä ovat viettäneet etupäässä vain kommunistit.

Presidentti Boris Jeltsin muutti päivän virallisen nimen sovinnon ja yhtenäisyyden päiväksi mutta käytännössä sitä vietetään edelleen nimenomaan vallankumouksen vuosipäivänä.

Venäjän nykyjohto on taas kajoamassa juhlapäivään. Se aiotaan poistaa kalenterin juhlapäivien luettelosta ja tilalle tulisi 4. marraskuuta, jota vietettäisiin kansallisen yhdistymisen päivänä.

Uusi juhlapäivä on ollut ortodoksisen kirkon juhlapäivä, jota on vietetty Kazanin ihmeitä tekevän ikonin päivänä.

STT

0

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        598
        1475
      2. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        44
        817
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        472
        698
      4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        8
        600
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        38
        560
      6. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        41
        547
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        29
        518
      8. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        490
      9. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        29
        458
      10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        152
        448
      Aihe