Venäjän vasemmisto haluaa pitää vallankumouspäivän
Venäjällä vietetään tänään lokakuun vallankumouksen vuosipäivää ehkä viimeisen kerran virallisesti. Siksi kommunistien kulkueissa päävaatimuksena onkin ollut juhlapäivän säilyttäminen venäläisten kalentereissa.
Parlamentin käsittelyyn on muutaman päivän kuluttua tulossa lakiesitys, joka poistaisi vallankumouspäivän virallisten juhlapäivien luettelosta.
Lokakuun vallankumouksen vuosipäivä 7. marraskuuta oli Neuvostoliiton aikana maan tärkein juhlapäivä, jota vietettiin kansallispäivänä. Neuvostoliiton hajottua sitä ovat viettäneet etupäässä vain kommunistit.
Presidentti Boris Jeltsin muutti päivän virallisen nimen sovinnon ja yhtenäisyyden päiväksi mutta käytännössä sitä vietetään edelleen nimenomaan vallankumouksen vuosipäivänä.
Venäjän nykyjohto on taas kajoamassa juhlapäivään. Se aiotaan poistaa kalenterin juhlapäivien luettelosta ja tilalle tulisi 4. marraskuuta, jota vietettäisiin kansallisen yhdistymisen päivänä.
Uusi juhlapäivä on ollut ortodoksisen kirkon juhlapäivä, jota on vietetty Kazanin ihmeitä tekevän ikonin päivänä.
STT
7. marraskuuta, he he. Vallankumous!
0
267
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse634423Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973678Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1053302Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.171869Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801108- 81793
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.104787- 44781
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä22754