rakkautta?

kuvailkaa mulle rakkautta! niin niin, tiedän "kyllä sen huomaa ku on rakastunu" tai "se on maailman ihanin tunne"... nii no, kyl mä tiiän et mä oon rakastunu. vai voiko 15-vuotias rakastaa? siis muuten ku agape-rakkautta? tapasin yhen jätkän riparilla... käytän ny siitä nimitystä K koska sen nimi alkaa K:lla ja koska en haluu et se lukee näitä juttuja ja tajuaa asian...

joka tapauksessa! se on niiiin ihana! mut toisaalta, miks muhun sit sattuu niin kauheesti? mulla oli siel riparil ihana tunne sisällä aina ku näin sen, mut sen jälkeen, aina ku mä ajattelen sitä nii muhun sattuu ihan saatanasti! itkin riparin jälkeen useita viikkoja. oon jopa kehystäny sen kuvan mun huoneeseen. tervettä?? x)

mä en ymmärrä tätä! ns.ihana tunne mut silti ahdistaa koko ajan! onko se sit sitä ikävää? vai onko tää joku puberteetin vaihe?

pitäiskö mun hankkiutua hoitoon?

mä tekstailin sen kaa heti sen riparin jälkeen, mut sit se meni pariks viikoks viroon ja sit ku se tuli nii sen sim-kortti jäi sinne (Siis viroon) enkä saa siihen yhteyttä!! no nii... taas se itku tulee!

onko kellään muulla tällästä?
miten tän voi tukahduttaa?
pliis, auttakaa, ennenku alan harkita itsaria kivun lievittämiseen. (vaikka oon aina ajatellu et se ei oo mikään ratkasu)

-Love hurts!-
131032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

mulla on kans toi sama tunne..tapasin yhen jätkän ja ollaa oltu nyt 2kk yhes..munsta mä oon rakastunu vaiks oonki vasta 14..ei iän perusteella voi sanoa onko rakastunu vai ei..vaikka oonki vast 14 ni silti mä oon rakastunu eikä kukaa voi sanoa oonko vai enkö ku ei ne tiiä mtn mun tunteist sitä kohtaa jne. mullakin on sellanen et muhun sattuu ku ajattelen sitä ja jne. ei kannata tehä itsaria etkä tarvii hoitoo..kaikilla joskus tulee sellanen tunne että sattuu ja muuta mutta se on iha tavallista. sä tarviit sen jätkän itelles. sillä se ongelma on toivottavasti hoidettu. toivottavasti munsta oli ees vähän apua. onnea sen jätkän kanssa ja toivotan sulle kaikkea hyvää ja toivottavasti saat sen jätkän. kirjotteletkos sitte miten edistyt? ja vielä kerran onnea!!

Äänestä
  • en voi saada siihen jätkää yhteyttä ku sen sim-kortti on siel vitussa! ja oon kysyny sen yheltä kaverilta et onks sillä jo uus känny, mut se sano et ei oo...
    minkä asialle enää mahtaa. se suhde jäi kyl sit siihen... :'( kiitti ku yritit auttaa! :)

    Äänestä

Mitä on rakkaus? Puhtaimmillaan ja kauneimmillaan rakkaus on sitä, että on valmis luopumaan omasta onnestaan toisen tähden.

Ihastuminen taas on sitä, että "mä kuolen, jos en saa tota jätkää itelleni!", "mä kuolen, jos se ei tykkää musta!", "mä aion erottaa sen ja sen tyttöystävän, vaikka ne on onnellisia, koska se jätkä kuuluu mulle!". Ihastumisella ja rakkaudella on ihan vissi ero :) Rakkaudessa ajatellaan toisen parasta, ihastumissa pelkästään itseään.

Rakkauden huomaa yleensä vasta sitten, kun sen rakkaansa menettää. Ei sitä välttämättä tiedä juuri sillon, kun se on siinä. Ja oletko sinä sitten rakastunut? Vain kourallinen ihmisistä koskaan ihan oikeasti rakastuu (vastakkaiseen sukupuoleen; luonnollisesti äidit rakastavat lapsiaan ja ystävätkin toisiaan). Siinä on jokaiselle miettimistä.

Ja tietenkään rakkaus ei katso aikaa, paikkaa, kokoa eikä ikää. Ja loppujen lopuksi, rakkaus voittaa aina ;)

Äänestä

Sanoisin että on ihan turha puhua rakkaudesta noin lyhyen ajan jälkeen, varsinkin kun ei edes kunnolla tunne toista.
Tiedän kyllä tunteen. Oltiin joitakin vuosia sitten ulkomailla luokkaretkellä (olin silloin 15), ja meillä oli siellä "ystäväluokka". Yks tän luokan jätkä ihastui muhun (opetteli sanomaan suomeks "minä pidän sinusta" =) (sellasia ne latinot on..) Jätkä oli ihan uskomattoman söpö ja ihastuin tietysti siihen ihan kybällä. Kotiinpaluun jälkeen tekstailin sen kans aluks aika paljon, mut olin ihan paskana, koska tiesin et en varmasti näkis sitä enää, ja olin ihan varma etten ikinä tapais ketään niin ihanaa. Itkin melkein aina kun olin yksin jne. (kuulostaa aika samalta kun toi sun tilantees) Pikkuhiljaa se sit meni ohi, ja nykyään olen aina joskus yhteyksissä sen jatkän kanssa.. Hulvattoman hauskaa on ollut monesti, kun olen lukenut päiväkirjaani tuolta ajalta, ajattelen et en tosiaan tiennyt silloin rakkaudesta yhtään mitään..

Äänestä

Rakkaus ja rakastuminen on mun mielestä viimestä päälle paska juttu. Miks pitäis kärsiä viä lisää kun eläminen itsessään on jo niin vaikeeta ja kärsimystä? Siihen viä lisäks suuremman luokan tunteellinen kiintymys toiseen ihmiseen joka ei voisi vähempää välittää ei tee hyvää. Tarpeeks monta kertaa rakastunu et pystyn sanoon miltä se tuntuu ja seisoon mielipiteeni takana. Ja tarpeeks monta kertaa hylätty ja petetty! Itse asiassa pelkästään. Ikinä ei oo ollu vastakaikua tunteisiin... Tässä vaiheessa pitäis itsetunnon ja -arvostuksen olla maassa.

Typerää laskea päiviä ja odottaa seuraavaa iskua. Joten: "Nothing more to life for but the life itself".

Äänestä
  • Kannattaiskohan opetella ensin englantia ennenkuin yrittää saada englanniksi jotain suuria mietelauseita aikaiseksi. Pistää meinaan korvaan aika pahasti tuollainen kielioppivirhe. Ei tuossa lauseessa ole mitään järkeä!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Kannattaiskohan opetella ensin englantia ennenkuin yrittää saada englanniksi jotain suuria mietelauseita aikaiseksi. Pistää meinaan korvaan aika pahasti tuollainen kielioppivirhe. Ei tuossa lauseessa ole mitään järkeä!

    No niin olikin. Anteeksi. Uskottavuus meni. Typo. Siinä piti lukea:

    "Nothing more to live for but the life itself"

    Äänestä

mun mielestä sun pitäis tavata se heppu ja sanoo sille mitä sä tunnet sitä kohtaan.ja älä mieti itsaria rakkauden takia.tv.15w hevari

Äänestä

Täydellisen kuvauksen rakkaudesta voit lukea Raamatusta, 1. korintolaiskirjeen 13. luvusta. Sama teksti luetaan kirkkohäissä.

Oma kokemus rakkaudesta on sellainen, että se satuttaa. Satuttaa aina. Rakastuin ensi kerran 15-vuotiaana. Kohde oli muutaman vuoden vanhempi kaveripoika, joka osoitti minua kohtaan suurta kiinnostusta. Tunsin mieletöntä hellyyttä ja kiintymystä häntä kohtaan. Olin usein huolestunut siitä, miten hän voi. Halusin auttaa häntä kaikin tavoin, olla hänen tukenaan vaikeina hetkinä ja jakaa kaikki ilot hänen kanssaan. Halusin huolehtia hänestä; nautin kaikenlaisesta yhdessäolosta hänen kanssaan, teimme sitten kotitöitä tai juttelimme.

Kun kaveruutemme alkoi rakoilla, tunsin tuskaa. Kun hän myöhemmin alkoi olla tiiviisti erään toisen tytön kanssa, toivoin, että hän tulisi onnelliseksi, vaikka samaan aikaan sydämeni vuosi verta. Olin onnellinen yhteisistä muistoista, vaikka itkin joka kerta, kun näin hänet.

Aikanaan tämä rakkaus haihtui. Todellisen rakkauden löysin 17-vuotiaana. Se oli erilaista: räjähtävää, kiihkeää, intohimoista. Vähitellen nuo alun tunteet painuivat taka-alalle, ja pääosan otti ystävyys ja - jälleen - huolenpito.

Rakkaus on vastuunottoa toisesta. Rakkaus on sitä, että toisen ihmisen etu menee aina oman edelle. Rakkaus on sitä, että voisi mennä kuolemaan toisen puolesta. Rakkaus on kompromisseja, riitoja, yhteisiä arjen askareita. Rakkaus on ennen kaikkea sitoutumista. Täydellistä sitoutumista. Uskollisuutta. Toisen hyväksymistä sellaisena, kuin hän on.

Pieni pätkä avioliittolupauksen kysymyksestä:
"Tahdotko sinä --- osoittaa hänelle uskollisuutta ja rakkautta niin hyvinä kuin pahoinakin päivinä?"
Usein avioerot tapahtuvat, koska ihmiset sanovat, etteivät enää rakasta puolisoaan. Nii-in. Mutta avioliittolupauksessa ei kysytäkään, että osoitatko uskollisuutta ja rakkautta, vaan TAHDOTKO osoittaa. Sen olen tämän pian parivuotisen avioliittomme aikana huomannut, että tuo tahto on paljon rakkautta tärkeämpää. Välillä se rakkaus menee piiloon. Tuntuu, että miten ihmeessä tuon ihmisen kanssa voi ylipäänsä tulla toimeen. Mutta kuulkaas, silloin tarvitaan tahtoa. Kun haluaa taas löytää sen rakkauden, se kyllä löytyy. Muistakaa se, kun sitoudutte parisuhteeseen.

Äänestä
  • mulla tuli ihan kyyneleet silmiin... :) thanks!

    Äänestä

No ei tuo minusta oo ku läheis riippuvuutta, sun kannattas ilmasta tuntees sitä jätkää kohtaan (jos et oo jo tehny) sillä sitten se vasta sattuu ku joku toinen sen jo vie. Minulla on sama ongelma, rakastan erästä ihmistä (sanotaan nyt T ksi) Mutta T on varattu ja mä rakastan sitä silti mietippä siltä kannalta mulla on suuremmat tuskat sen takia etten tavannu häntä aikaisemmin ja kysyny "et miten ois?" tai sillai niinku vissii ymmärrät. Nyt elän melkein joka päivä tuskassa ku se on kuitenki mun hyväystävä täl hetkel ja oon kertonu sille tunteistani..

Äänestä
  • MUSTA OIS IHANAA RAKASTUA.MENNÄ AVIOON JNE SAAKKA..JA YLLÄTTÄÄ MONET HEI MÄ MENIN NAIMISIIN

    Äänestä

että love hurts tuttu tunne
en tiiä mitä pitä tehä mutjoku sanonta menee et vaa sitä sydäntä joka rakstaa voi toinen lyödä ja havoittaa tai jotain sinne päin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teenlove kirjoitti:

kuvailkaa mulle rakkautta! niin niin, tiedän "kyllä sen huomaa ku on rakastunu" tai "se on maailman ihanin tunne"... nii no, kyl mä tiiän et mä oon rakastunu. vai voiko 15-vuotias rakastaa? siis muuten ku agape-rakkautta? tapasin yhen jätkän riparilla... käytän ny siitä nimitystä K koska sen nimi alkaa K:lla ja koska en haluu et se lukee näitä juttuja ja tajuaa asian...

joka tapauksessa! se on niiiin ihana! mut toisaalta, miks muhun sit sattuu niin kauheesti? mulla oli siel riparil ihana tunne sisällä aina ku näin sen, mut sen jälkeen, aina ku mä ajattelen sitä nii muhun sattuu ihan saatanasti! itkin riparin jälkeen useita viikkoja. oon jopa kehystäny sen kuvan mun huoneeseen. tervettä?? x)

mä en ymmärrä tätä! ns.ihana tunne mut silti ahdistaa koko ajan! onko se sit sitä ikävää? vai onko tää joku puberteetin vaihe?

pitäiskö mun hankkiutua hoitoon?

mä tekstailin sen kaa heti sen riparin jälkeen, mut sit se meni pariks viikoks viroon ja sit ku se tuli nii sen sim-kortti jäi sinne (Siis viroon) enkä saa siihen yhteyttä!! no nii... taas se itku tulee!

onko kellään muulla tällästä?
miten tän voi tukahduttaa?
pliis, auttakaa, ennenku alan harkita itsaria kivun lievittämiseen. (vaikka oon aina ajatellu et se ei oo mikään ratkasu)

-Love hurts!-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu