Paljonko älyä ja voimaa

vaatii hirven lahtaaminen tänä päivänä? Minäpä annan tähän kysymykseen kaiken kattavan vastauksen, olkaa hyvät:

Sinun täytyy siis mennä pellon laidalla lojuvan hirven lähelle (jotta päissään osuisit siihen) ja täräyttää se kiväärillä kuoliaaksi. Tällainen suoritus vaatii älyä vähemmän kuin paskalla käynti ja voimaa tarvitset saman verran kuin työntäessäsi etusormesi (painessasi liipasinta) metsästäjäpoikakaverisi anukseen.

Onkin huvittavaa, kun metsästäjät luulevat olevansa jotain maistereita taikka tohtoreita, kun ovat suorittaneet metsästäjäHutkinnon. Tuommonen pelletentti ei minulle paperina kelpaa edes perseen pyyhintään. Tiedän useita alle 7-vuotiaita lapsia, joille on varsin annettu tuon ttutkinnon kysymykset ja he ovat osanneet vastata oikein kaikkiin kysymyksiin. Sitten vielä uhotaan päissään olevansa niin voimakasta ja rohkeata poikaa, mutta todellisuudessa ei saada nukuttua kuin viinan ja lääkkeitten avulla susipelon vuoksi.

5

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja tosi

      Hyvä kuvaus hirvenmetsästyksestä.

    • hvehchcedcrydvfvrvuw

      Hyvä höppänä, olet täysin pihalla hirven jahtuusta, kuten kaikesta muustakin.

      Eihän hirven luo mennä, vaan niille silloin tällöin mölähdellään, paljon yksinkertaisempaa mölyä kuin ketjun aloitusviesti, joka sekin on pelkkää nollaa.

      Mölyn vaikutuksesta hirvet jopa hyökkää päälle, jos niitä ei ehdi ampua.

      En välitä tietää, kuinka horot rupareiät poikakavereillasi on, sormivoiman suhteen voi todeta, että aikoinaan hirviaseen liipaisimen tuli kestää 1kp voima asetta laukaisematta, nykyään tämäkin voimarajoitus on poistettu.

    • mezästjä

      Siinäpä aloituksessa betoniporsas taas paljasti Mölyapinaisuutensa, metsästäjätutkinnon hölmöydestä sikäli olen samaa mieltä että hölmöys tulee siitä, että tutkinnon voimassaolo on vuosittain ostettava. Melkoista guzetusta!!

      • kalastelijag

        pitäähä kalastuslupaki ostaa joka vuosi, miksei metsästyslupaa sitten?


    • Olet sitten varmaan

      kaatanut laumoittain hirviä niiden 7-vuotiaittesi kanssa, kun kerran asian noin hyvin tunnet.
      Ja onpa Herra (neiti?) Maisteri oikein mittaillut ryppyreikiäkin, kun kerran noin hyvin osaa asiat rinnastaa.

      Ja tuntee 7-vuotiaita... Hmmm...

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288765315631.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      185
      4231
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      92
      2766
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2277
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      82
      2233
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      25
      2128
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe