Normaalia elämää ennen raskautumista?

mievaankai

Mieheni laukesi sisääni harrastaessamme seksiä noin viikko sitten, johon oletan ovulaationikin osuvan suunnilleen. Tässä vaiheessa en tietenkään voi tietää olenko raskaana, mutta sanotaanko vaikka näin, että itselläni on pieni toive siitä.
Varsinaisesti emme ole sopineet lapsen saamisesta, puhuneet vaan että joskus joo (ollaan nuoria molemmat, 23 ja 24), mutta kun ilmaisin oman vauvakuumeeni rennosti ohimennen miehekkeelle niin siitä lähtien hän on tullut aina sisääni..

Mulla olis ensi viikonloppuna kuitenkin pikkujoulut, joihin ollaan työkavereiden kanssa suunniteltu kaikkea kivaa. En ole yleensäkään kova juomaan, mutta muutama siideri tai lasi viiniä menisi.

Kysymys kuuluukin, että JOS sattuisi että olisi nyt tärpännyt ja menen pikkujouluihin ottamaan sen muutaman juoman, onko siitä mitään haittaa? Testissä ei vielä tule näkymään yhtään mitään eikä menkkanikaan olisi myöhässä vielä tulevana viikonloppuna jos ei tulisi... Oireitakaan ei ole sen kummempia kuin mitä yleensäkään tässä vaiheessa kiertoa.

Onko ihan ok elää normaalisti ennen plussaa/ oireita vaikka toivoisikin raskautta? Voinko vaan unohtaa sen mahdollisuuden että oisin ehkä hedelmöittynyt silloin ja olla stressaamatta tekemisistäni?

Netistä kun lukee, tulee kaikennäköistä kommenttia eikä oikein tiedä miten suhtautua... Toiset sanoo että täysraittiina pitäisi olla koko "yritysajankin", mutta me ei varsinaisesti edes yritetä, vaan silti lapsen tuleminen ei olisi ongelma.
Kun taas miettii näitä tapauksia joilla ehkäisy on pettänyt, eivätkä osaa edes odottaa raskautta.....


Juu, mielipiteitä?

8

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vaa

      Käsittääkseni juuri raskauden alkuvaiheessa vaurioiden riski on suurimmillaan. Itse ainakin suosittelisin täysraittiutta nyt jo.

      Mutta tietenkin paremmin asiasta tietävät saavat korjata jos käsitykseni on väärä.

    • Järki käteen

      Viinaa naamaan vaan ja 11 vuoden päästä lapsia suunnittelemaan. Sinun ikäiset eivät vielä tajua mitä haluavat, vaan menet massan mukana riippuen mitä valintoja kaverit ja muut tekee. Etuotsalohkot ei ole sinulla kehittyneet. Sinäkin varmaan vielä eroat ennen 30v ikää.

      • varovaisuutta kuitenki

        Hei! Runsas juominen toki saattaa haitata raskaaksi tuloa ja on syytä pidättäytyä alkoholista jos vauva toiveena. Mutta ensimmäisten raskausviikkojen aikana (ei ole istukkayhteyttä!) alkoholista ei ole haittaa. Mutta jo rv 6 alkaen riski on olemassa ja suurimmat elinvauriot voi juuri saada aikaan humakajuomisella rv 8-12. Tosin kehittyvä keskushermosto on varsinkin hyvin herkkä alkoholille koko raskauden ajan. Eikä reilu/jatkuva juominen imetysaikanakaan haitatonta ole. Mutta ennen kuin otat, varmista testillä negatiivisyys, ettei oo tärpänny vaikka jo aiemmin.


      • Tilipäivä koittaa
        varovaisuutta kuitenki kirjoitti:

        Hei! Runsas juominen toki saattaa haitata raskaaksi tuloa ja on syytä pidättäytyä alkoholista jos vauva toiveena. Mutta ensimmäisten raskausviikkojen aikana (ei ole istukkayhteyttä!) alkoholista ei ole haittaa. Mutta jo rv 6 alkaen riski on olemassa ja suurimmat elinvauriot voi juuri saada aikaan humakajuomisella rv 8-12. Tosin kehittyvä keskushermosto on varsinkin hyvin herkkä alkoholille koko raskauden ajan. Eikä reilu/jatkuva juominen imetysaikanakaan haitatonta ole. Mutta ennen kuin otat, varmista testillä negatiivisyys, ettei oo tärpänny vaikka jo aiemmin.

        Parempi kun käyt vetään piuhat poikki. Intiassa siitä maksetaan.


    • dnewl

      No mitäs olet mieltä itse? Kannattaako lapsen hankinta noin, että ei edes kunnolla puhuta asiasta -vaan mies vaan jättää ehkäisyn pois, kun toinen jo vähän haaveilee lapsesta. Mielestäni teidän kannattaisi nyt ihan ensisijaisesti hoitaa ehkäisy kuntoon ja aikuistua. Ja ei en ole tuo 12/30 vaahtoaja, vaan ihan normaaliälyllä varustettu ihminen, jonka mielestä on älytöntä tehdä molempien elämää (ja yhden syntymättömän) muuttava päätös hetken mielijohteesta. Ette ole siis mielestäni liian nuoria, vaan enemmänkin kypsymättömiä vanhemmiksi, jos lapsen hankinta ei teidän mielestä tuon enempää keskusteluja ja valmisteluja tarvi. Ilmeisesti pelkkä halu riittää? Toivoton on Suomen tulevaisuus, kun tuollaiset sikiävät mennen tullen palatessa, ja normaalit pitkässä parisuhteessa olevat töissä olevat ihmiset eivät sitten millään uskalla hankkia lapsia, jotta uramahdollisuudet eivät mene.

      • Vedä kumi päälle

        Sinä olet mielestäsi "tavallinen" ja 12/32 on nero.


      • te kaiken tiedätte

        Ihan oikeasti, kuinka moni suunnittelee viimeisen päälle lasten saamisen? Ja jos suunnittelee, niin kuinka monella se suunnitelma pitää ja lapsi tulee kuin tilaukseta aika taulun mukaan täydelliseen perheeseen?

        Kuinka moni lapsi on syntynyt kuitenkin hyville ja huolehtivaisille vanhemmille siitä huolimatta vaikkei sitä oltukaan "suunniteltu"?

        Kun noita vekaroita nyt kuitenkin tuppaa tulemaan ja näköjään eniten niille jotka eivät asiaan ole valmistautuneet, niin kannattaako oikeasti lyödä täällä ihmisiä maahan ja sanoa ettei kannata "hankkia" ollenkaan??

        Kuinka moni ihminen on valmis vanhemmaksi pienelle avuttomalle olennolle ennen kuin on siihen tilanteeseen tullut ja sen itse kokenut?

        Aloittaja tuskin enään lukee keskusteluja, mikäli pienokainen sai alkunsa, että sikälikin turhaa vastailette.


    • vauvatoiveissa24/7

      Tuo 12/32 on aivan täyttä kuraa. Mä en ainakaan ala oottamaan niin kauan että oon yli kolmekymppinen. Oon kuitenki kohta 25 ja yritystä on takana jo kolme vuotta. Seurustelua takana 7vuotta. Kyllähän sitä sillon meille naurettiin ettei nuo teinisuhteet kestä, mutta tässä sitä edelleen ollaan, saman miehen kanssa, ja elämä on täydellistä. Toiveina molemmilla yhteinen pienokainen. Ne jotka täyttää tuon 12/32 eivät mielestäni ole yhtään sen parempia vanhempia lapselleen kuin parikymppisetkään. Eiköhän ihmiset itse tiedä, milloin ovat valmiita lapsen tuloon, siitä on turha alkaa kellekkään vinkumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      154
      6846
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      66
      6032
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4589
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4549
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4344
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1700
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1621
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1409
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1200
    Aihe