Mistä hyvä harrastus kaveri ?

vihtoori

Olemme etsimässä ensimmäistä saksanpaimenkoiraa ( Muita paimenkoiria on ollut jo ) ja haluaisin nyt rehellisen vastauksen näistä kahdesta kennelistä. Hyvät sekä huonot asiat.
Kenneli THEAM LEIKSAID
Kenneli ANGRY BRIGADE`s
Etsime perhenjäsentä jonka kanssa harrastelaan vähäsen tottista , agilityä sekä hakua. Haluamme ihan asiallista keskustelua. Kiitos !

7

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elfer

      miksi geeli? jos haluat harrastuskaverin hakumettälle kannattaa ehdottomasti ottaa käyttölinjanen. ei geelit ole kovin vakuuttavia hakumettällä ja agilityyn monet urokset ainakin "liian isoja". käyttiksissä löytyy pienempää, ketterämpää, näyttävämpää ja ennenkaikkea OHJATTAVAA harrastuskoiraa. niillä yleisesti ottaen riittää viettiä ja ovat motivoituneita työskentelyyn eikä tarvi jumpata niin kauheasti saadakseen edes keskinkertaisen tuloksen

      • elfer

        en itse tiedä kyseisiä kenneleitä mutta mitä nyt nopeasti tietoa hain niin en ainakaan huomannut, että tämä kennel angry brigades tekisi monellekkaan koirallensa koetuloksia ja silti pentuja tuottanut useammat tuloksettomat urokset ja nartut. vaikuttaa hieman epäilyttävältä, toki jos joku osaa sanoa syyn tähän niin valaiskaa asiaa!


      • ...

        typerää yleistystä


    • uros.tre

      moi vois tietää,,mistä tosi käyttis,,jos saatte omistajat ylipuhuttua,,ne menee kyllä yleensä tosi harrastajille.....

    • uros.tre

      vähänen tottis ei kyllä riitä niille sakuille,,,,

    • tosiharrastaja

      Flick. Terve aktiivinen VIISAS perheenjäsen, nenänkäyttö huippuluokkaa eli sopii jälkeen, raunioihin, "henkisiin" aktiviteetteihin.

      Saksanpaimenkoira on monipuolinen käyttökoira.

      Saksanpaimenkoira ei ole agilitykoira. Sopii kuitenkin koirapuistokoiraksi, jos hermorakenne kunnossa ja omistaja asiantunteva.

    • suositus

      Ottakaa bordercollie, sopisi teille paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe