Sanoisin että pitäkää tunkkinne.
Apteekki ei antanut Plavix lääkettä vielä, kun pitää odottaa että vanhat käytetty, tai 1,5kk kulunut aikaisemmasta hakemisesta.
Pallolaajennuksen jälkeen pitää syädä vuoden verran tota droppia, mutta taitaa jäädä syämättä.
Kukaan viitti päivystää milloin sen dropin saa haettua. eReseptikin jo jossain hukassa joten voinee unohtaa. Vaikka paperistra se ei jäis kiinni.
Ja sitten ihmetellään kun keski-ikäiset miehet ei käy lekurilla.
Mielummin saappaat jalassa hautaan kuin hallinto alamainen kelan rattaissa.
KELA nipotus 3kk:sta
3
196
Vastaukset 3
- Ukonkäppänä
Samanlainen kokemus samasta lääkkeestä todella annoin palautetta apteekkiin sekä kelalle.Kyllä vituttaa juosta syrjäkyliltä pitkän matkan takaa erikseen eriaikaan lääkkeitä hakemassa .Olis kirveelle töitä.
- ghghghgh
Onko varama ettei ole apteekin nipotus eikä Kelan?
Verenpainelääkettä hain talven tarpeisiin alkusyksyllä parin viikon sisään 3 x 3 kuukauden satsit. Apteekissa rupesivat asiasta mussuttaamaan että ei näin oikein passaisi mutta antoivat kuitenkin.
Sanovat että kela voi lähestyä kirjeellä tms kysyen että miksi. No ei tullut mitään. Ymmärrän tämä jos on kysseessä lääke jolla väärinkäyttöpotentiaalia. Onko tuolla Plavix lääkkeellä väärinkäyttömahdollisuutta?
Voi tosiaan olla että oli ylireagointia vain apteekin puolelta.- .20.
Apteekkari kertoi taannoin, että Kela on hyvin tarkka,ettei lääkkeitä anneta yhtään liikaa, vaikka kyse olisi todella halvasta tuotteesta kuten Prednisolon. Apteekki saa paskaa niskaan Kelalta.
Esim. minun reseptissä on min-max annos, joka tarkoittaa, että voin halutessani syödä maksimi-annosta tai minimi-annosta tai mitä vaan siltä väliltä. Apteekki ei uskalla antaa max-annosta Kelan pelossa, eli apteekista tuleekin taho, joka määrittää paljonko syön lääkkeitä, eikä lääkäri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1161477
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r146754Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118550Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e118533Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 55478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 42420
- 4419