KELA nipotus 3kk:sta

DI.nappula

Sanoisin että pitäkää tunkkinne.

Apteekki ei antanut Plavix lääkettä vielä, kun pitää odottaa että vanhat käytetty, tai 1,5kk kulunut aikaisemmasta hakemisesta.

Pallolaajennuksen jälkeen pitää syädä vuoden verran tota droppia, mutta taitaa jäädä syämättä.
Kukaan viitti päivystää milloin sen dropin saa haettua. eReseptikin jo jossain hukassa joten voinee unohtaa. Vaikka paperistra se ei jäis kiinni.

Ja sitten ihmetellään kun keski-ikäiset miehet ei käy lekurilla.

Mielummin saappaat jalassa hautaan kuin hallinto alamainen kelan rattaissa.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukonkäppänä

      Samanlainen kokemus samasta lääkkeestä todella annoin palautetta apteekkiin sekä kelalle.Kyllä vituttaa juosta syrjäkyliltä pitkän matkan takaa erikseen eriaikaan lääkkeitä hakemassa .Olis kirveelle töitä.

    • ghghghgh

      Onko varama ettei ole apteekin nipotus eikä Kelan?
      Verenpainelääkettä hain talven tarpeisiin alkusyksyllä parin viikon sisään 3 x 3 kuukauden satsit. Apteekissa rupesivat asiasta mussuttaamaan että ei näin oikein passaisi mutta antoivat kuitenkin.

      Sanovat että kela voi lähestyä kirjeellä tms kysyen että miksi. No ei tullut mitään. Ymmärrän tämä jos on kysseessä lääke jolla väärinkäyttöpotentiaalia. Onko tuolla Plavix lääkkeellä väärinkäyttömahdollisuutta?

      Voi tosiaan olla että oli ylireagointia vain apteekin puolelta.

      • .20.

        Apteekkari kertoi taannoin, että Kela on hyvin tarkka,ettei lääkkeitä anneta yhtään liikaa, vaikka kyse olisi todella halvasta tuotteesta kuten Prednisolon. Apteekki saa paskaa niskaan Kelalta.

        Esim. minun reseptissä on min-max annos, joka tarkoittaa, että voin halutessani syödä maksimi-annosta tai minimi-annosta tai mitä vaan siltä väliltä. Apteekki ei uskalla antaa max-annosta Kelan pelossa, eli apteekista tuleekin taho, joka määrittää paljonko syön lääkkeitä, eikä lääkäri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1894
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1492
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1356
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1224
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1095
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      11
      1086
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      902
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      849
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      793
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      748
    Aihe