"käsien syönti"

Hei! Poikamme 9vk on alkanut "syömään käsiään " tosissaan. Suuhun menee sormet ja nyrkiä yritetään puoliväkisin tunkea kurkkuun. Jos ei heti onnistus alkaa kiukuttelu, elikkä menee selvästi hermot. Suussa ei näy mitään poikkeavaa.
Kuuluuko tämä tähän ikään, vai ei suinkaan meille jo hampaita tule?
61055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Normaalia. Siskon poika "söi" nyrkkiään välillä niin kovin, että se ihan rohtui!
heh, lapset on lapsia..

Äänestä

Ainakin meidän pikkuisemme, joka on jo 3kk aloitteli samoihin aikoihin tuota käsiensyönti harrastustaan ja on jatkanut sitä edelleen. :) Hampaita ei vielä näy, mutta olen kuullut, että se tarkoittaa sitä, että lapsi on löytänyt kätensä. Hampaat puhkeavat yleensä hieman myöhemmin,(n. 6kk alkaen, joillakin harvoilla aikaisemmin) Näin ainakin minulle on kerrottu! :)

Äänestä

meidän vesseli aloitti hillittömän nyrkin imeskelyn n10 viikkoisena. eka hammas puhkesi 12 viikon iässä ja toka 13 viikon iässä. 7 kk:n iässä suussa oli 8 hammasta. tyttö nyt 13kk. enempää hampaita ei ole tullut ja nyrkki ja tutti on jäänyt pois.

Äänestä
  • Meilläkin alkoi nyrkin syönti tuossa iässä, välillä työnsi sormet niin syvälle kurkkuun, että oksensi :-)
    Alahampaat puhkes 3,5 kk:n iässä ja lisää tuli sen jälkeen tiuhaan tahtiin. Eli voi hyvinkin olla hampaita!

    Äänestä

Taitaapi olla nyrkin imu ihan normaalia. Meilläkin tyttö alkoi noihin aikoihin ja luulin myös, että hampaita tulossa. No meillä meni niin, että tyttö on nyt 6kk eikä ole vielä hampaita puhjennut. Vaikea näitä juttuja on ennustaa...
Mutta oli se hauskaa katsoa kun typy ihan pää punaisena lutkutti kättään. Se on kyllä laantunut se into kun on tullut muita kiinnostuksen kohteita ja taitoja.

Äänestä

Tyttö 6vko syö nyrkkiä aina kun hänellä on nälkä. Laittaa nyrkin kunnolla suuhun ja maiskuttaa samalla äänekkäästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuuskuliini kirjoitti:

Hei! Poikamme 9vk on alkanut "syömään käsiään " tosissaan. Suuhun menee sormet ja nyrkiä yritetään puoliväkisin tunkea kurkkuun. Jos ei heti onnistus alkaa kiukuttelu, elikkä menee selvästi hermot. Suussa ei näy mitään poikkeavaa.
Kuuluuko tämä tähän ikään, vai ei suinkaan meille jo hampaita tule?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu