Onko rondon valmispiipulle tyypillistä, että sisäpiippu heiluu vielä 3 päivää muurauksen jälkeen?
sisäpiippu huojuu
metsuri
62044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuossa muutama vuosi olimme remontoimassa kaverin rintamamiestaloa. Laitoimme palovillaa piipun ympärille ja huomasimme saman asian. Yläkerrasta sai työntämällä piippua heilutettua, aika vähän mutta sen verran kuitenkin että sen selvästi huomasi, piippu jäi siis heilumaan muutamaksi sekunniksi.
En yhtään ihmettelisi jos jokin valmispiippu heiluu, kun tuollaisen kahdeksanreikäisenkin saa heilumaan.
Ettei piippu kaadu tai murru.
Savupiippu muurataan aina muovin tai bitumin päältä koska alhaalta tuleva kosteus ei saa päästä tornin tiilikiviin. Lisäksi torni elää eri lailla (lämpölaajenee), kuin perustus.
Tämän vuoksi myös talon ulkokuori erotetaan perustuksista huopakaistalla, koska tiili materiaalina on erillaista kuin betoni.
Ei huopaa missään nimessä piipun alla vastan laattaa!!!
piipu tehdään lähes aina samasta pinnasta kun mihin laitetaan esim. parketti. jos piipun alle pitää laittaa muovi tai bitumi , niin miksi sitten ei parketin alla tarvitse?. kun käsittääkseni tiili kestää kosteutta mutta parketti ei.vastaus. koska kapilaarinen veden nousu katkaistaan perustuksessa karkeammalla sepelillä. jos kosteus pääsee nousemaan piippuun asti niin talossanne on kosteus vaurio, ja paha.
ilmoita myös kirjallisesti huomioista mahd nopaesti