D-Vitamiinin mittaus verestä

juupajaa

Kävin mielenkiinnosta mittauttamassa d-vitamiinitasot ja tulos oli 133 nmol/l. Minimi näytti olevan 50. Kannattaako minun enää edes syödä d-vitamiinia kun noin reilusti sitä löytyi? :o

2

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tuo on ilmeisesti aivan hyvä taso. Ainakaan kovin paljon sun ei kannata vähentää d-vitamiinin ottamista.


      Virallinen suositus:

      D-vitamiinin puutos: alle 40 nmol/l
      D-vitamiinin vähäinen saanti: 40 - 80 nmol/l
      D-vitamiinin riittävä saanti: yli 80 nmol/l
      Toksinen pitoisuus: yli 375 nmol/l

      http://vita.fi/laboratoriokasikirja/tutkimus/69

      Kanadalainen suositus veren D-vitamiinipitoisuudesta on 100-150nmol/l. Asiantuntijoiden mukaan turvallisen pitoisuuden yläraja on niin lapsilla kuin aikuisilla 250nmol/l. Myrkytyksen riski liittyy vasta 375nmol/l ylittäviin pitoisuuksiin.

      http://maijakajan.fi/2013/01/23/ihmeellinen-d-vitamiini-ja-ihmeelliset-suositukset/

      Tolonen: Suosittelen vähintään 100 mikrogrammaa (µg) päivässä, niin että S-D-25 nousee vähintään 125– nmoliin/l, mieluiten tasolle 150–160 nmol/l.

      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247

    • NatuMan

      Otan 50 mikrogrammaa päivässä ja tulos oli vain 68nmol/l. Tuo jos mikä kertoo, että D-vitamiinia kannattaa todellakin ottaa reilusti suositusta enemmän. Nostan oman annoksen 100 mikrogrammaan päivässä.

      Kannatta ehdottomasti ostaa öljykapseleina jotta vitamiini imeytyisi mahdollisimman hyvin. Perus apteekin kama on ihan surkeaa ja luontaistuotekauppojen laadukkaat d-vitamiinit todella kalliita.

      Itse tilaan iHerbistä josta saa laatua halvalla. Esim tämä 60 mikrogramman tuote: http://eu.iherb.com/Healthy-Origins-Vitamin-D3-2-400-IU-360-Softgels/7763?rcode=mhw465 360 kapselin purkki alle 9€

      Täältä vielä tilausohjeita ja muuta: http://luonnollisetvitamiinit.blogspot.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      228
      962
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe