Mites tuo mahtaa mennä? Pitääkö asumistuella olevan nostaa osakeyhtiönsä tulo aina vuoden viimeisenä kuukautena niin, että menee ainoastaan joulukuun tuki, vai jos loppuvuodesta tulee pääomatuloa, johtaako se saman vuoden aiempien kuukausien tukien takaisinperintään?
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070571#L2P17
Nythän oli niin, että omaisuusrajat yleisestä asumistuesta poistuvat ensi vuoden alussa ja minulle tarjoutuu ensi kertaa mahdollisuus nostaa asumistukea varakkaana yrittäjänä.
Eli jos nostan firmani osingot aina joulukuusssa, saanko asumistukea muina kuukausina?
Pääomatulot ja lahjat aina vuoden viimeisenä kuukautena tuloksi?
toimiiko?
1
263
Vastaukset
- toimiiko?
Varsinkin tällä olisi merkitystä, koska asun vuokralla firmani asunnossa. Eli Kela maksaisi asumistuen firmalleni, joka on eri oikeushenkilö kuin minä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1362061
- 1211425
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3331213Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401180IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31141Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631132- 1411119
- 491089
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470957Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98945