Ruoat lattialle

haitsuli

Miten ihmeessä saan 1v 9kk lapsen lopettamaan ruoan heittelyn lattialle? Tämä tapahtuu lähes joka kerta, ihan sama mitä syödään. Vaikka kyseessä olisi kakkua tms herkkua, niin lopussa kaikki menee lattialle. Siis heittely alkaa ihan yhtäkkiä, siihen asti syödään ihan nätisti, joten aika vaikea ennakoida ja ehtiä ottaa lautasta pois.
Ei kai tämä niin suuri ongelma ole, mutta rasittava! Kun tätä on kestänyt n.vuoden eikä loppua näy.
Otan tietty sitten heti lautasen pois ja lapsen laitan lattialle, että ymmärtäisi syömisen sitten loppuvan saman tien siihen. Olen vaikka miten yrittänyt selittää asiaa, nätisti ja vihaisesti, ei apua. Eli mitä tässä voi tehdä? Vai miten kauan tämä vielä kestää ja loppuuko vaan itestään?

1

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meillä Syljettiin

      Ei kai siinä muu auta kuin kieltäminen ja pöydästä poistaminen. Päälle vielä selitykset miksi niin ei saa tehdä. Niin ja takaisin pöytään ei ole asiaa, sitten seuraavalla ruokailuhetkellä uusi yritys. Tuon ikäinen ymmärtää kuitenkin jo paljon.
      Omalla lapsella oli juuri tuossa iässä tapana käydä sylkemään ruokaansa. Voi, muistan vielä miten oli hermot hellänä, varsinkin kun siitä ruoasta sai usein osumaa.
      Sitkeästi vain kielsin ja poistin pöydästä, mistä alkoi yleensä raivari:).
      Meillä tuota kesti lähemmäs 2 vuotta, sen jälkeen syönyt siististi.

      Toivottavasti teillä kohta loppuu tuo, pysyt vain tyynenä(helpommin sanottu).
      Tuo on todella hermoja raastavaa, tsemppiä:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4726
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      172
      4286
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      127
      3872
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3681
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3508
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe